Newsletter

Optymalizacja energetyczna na Głównym Rynku GPW w Warszawie - debiut spółki DB Energy S.A.

25.04.2023, 17:32aktualizacja: 25.04.2023, 17:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/T. Klepczyński (1)
PAP/T. Klepczyński (1)
Spółka DB Energy S. A., specjalizująca się w projektowaniu i wdrażaniu optymalizacji energetycznej dla przemysłu, zadebiutowała we wtorek na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wywodząca się z Wrocławia firma świadczy kompleksowe usługi dla biznesu w obszarze oszczędzania energii w procesach produkcyjnych, wpisując się w realizację celu klimatycznego UE.

Agnieszka Gontarek, dyrektor Działu Emitentów GPW poinformowała, że innowacyjna firma jest szóstym tegorocznym debiutem na Głównym Rynku GPW i jednocześnie szóstą spółką przechodzącą z NewConnect.

„Spółka DB Energy, reprezentuje bardzo ważną branżę nie tylko z perspektywy każdego przedsiębiorstwa, ale również każdego z nas. Spółka realizuje bardzo złożone projekty poprawiające efektywność energetyczną w całym procesie produkcyjnym, co pozytywnie wpłynie na przybliżenie nas do gospodarki zeroemisyjnej i większej ochrony klimatu” - powiedziała Agnieszka Gontarek, dyrektor Działu Emitentów GPW.

Jak podkreślił podczas wtorkowego debiutu prof. Krzysztof Piontek, prezes zarządu DB Energy S.A., przejście po czterech latach z NewConnect na główny parkiet GPW, kończy pewien etap w rozwoju spółki i otwiera nowy - pełen bardzo ambitnych celów.

„W obliczu transformacji energetycznej, która jest jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów, potrzebni są doświadczeni specjaliści z miksem kompetencji technicznych, finansowych, prawnych i organizacyjnych, którzy pokierują zmianą tak, żeby przyniosło to zamierzony efekt oszczędnościowy, jednocześnie nie zakłócając stabilności przedsiębiorstwa” - wyjaśnił prezes Piontek.

Dodał, że DB Energy jest pierwszą firmą w Polsce realizującą kompleksową usługę poprawy efektywności energetycznej i zeroemisyjności oraz poprawę bezpieczeństwa zasilania dla dużego i średniego przemysłu.

„Realizujemy usługę od początku do końca - od identyfikacji potrzeb, przez szczegółowe pomiary techniczne, po pozyskanie finansowania, a następnie wykonanie i nadzór nad działającą instalacją przez wiele lat. Do tego prowadzimy ciągły monitoring, który pozwala wyłapać kolejne możliwości do dalszej poprawy efektywności energetycznej i kolejnych oszczędności” - zaznaczył szef debiutującej spółki.

Wyjaśnił, że realizacja usługi odbywa się w formule ESCO (Energy Saving Company), polegającej na tym, że DB Energy projektuje, finansuje i realizuje inwestycję, a po jej zakończeniu ma udział w wygenerowanych oszczędnościach.

„To jedyny model, który pozwala nam i naszym klientom >>grać do jednej bramki<<, bo naszym zyskiem jest część ich oszczędności” - dodał. 

Prof. Krzysztof Piontek wskazał, że dzięki inwestorom, którzy objęli akcje serii C, spółka pozyskała niemal 10,8 mln zł, które zostaną zainwestowane m.in. w rozbudowę możliwości wykonywania inwestycji w formule ESCO i generalnego wykonawstwa. 

„Naszym celem jest również internacjonalizacja usług. Posiadamy już spółkę w Niemczech, która będzie obsługiwać inwestycje zagraniczne. Ostatnim celem strategicznym jest rozwój działu B+R, w którym komercjalizujemy system diagnostyki napędów DiagSys. Wykrywa on wczesne zmiany uszkodzeniowe w silnikach elektrycznych, przyczyniając się do ograniczenia zużycia energii maszyn procesowych aż o 7,5 proc.” - powiedział ekspert. 

Według szefa DB Energy, transformacja energetyczna nie jest możliwa bez miksu umiejętności technicznych, finansowych, prawnych i organizacyjnych.

„Od lat w ten sposób realizujemy inwestycje, które realnie zmniejszają ilości zużywanej energii oraz gazów cieplarnianych. Doskonale wpisujemy się w potrzeby klimatyczne, w ESG oraz uchwalony niedawno pakiet Fit for 55” - ocenił prof. Piontek.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.04.2023, 17:32
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ