Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przed Polską oraz pozostałym krajami Unii Europejskiej wiele wyzwań związanych z dekarbonizacją i innowacyjnością gospodarek. Jednym z największych jest skuteczne połączenie zielonej transformacji z utrzymaniem konkurencyjności przemysłowej i zachowaniem bezpieczeństwa funkcjonowania gospodarek europejskich.
Uczestnicy debaty „Wodór: czy stanie się siłą napędową zielonej transformacji?”, zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, mówili o wiodącej roli wodoru w procesach dekarbonizacji przemysłu i transformacji energetycznej, ze szczególnym uwzględnieniem sposobów realizacji zakładanych celów.
„Kluczowym obszarem wymagającym naszego zaangażowania, jest zmiana postawy decydentów i organów legislacyjnych poprzez wprowadzenie do debaty kwestii tzw. neutralności technologicznej” - stwierdził Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych w ORLEN S.A.
Menedżer polskiego lidera w branży paliwowej i energetycznej zauważył również, że należy położyć mocniejszy nacisk na promowanie wodoru jako paliwa przyszłości.
„Warto pokazywać pozytywne wartości wynikające z wdrażania projektów wodorowych. Mam na myśli m.in. większą odporność gospodarki, będącą następstwem mocniejszej dywersyfikacji źródeł energii” - wskazywał dyr. Grzegorz Jóźwiak.
Jak podkreślali dyskutujący, osiągnięcie celów klimatycznych wymaga harmonizacji polityki energetyczno-klimatycznej i polityki przemysłowej UE. Proces ten powinien zostać przeprowadzony w taki sposób, żeby zapewnić redukcję emisji CO2 przy jednoczesnym zachowaniu globalnej konkurencyjności i niedoprowadzeniu do deindustrializacji Europy.
Podano przykłady, jak osiągnąć cele, np. inwestując w rozwój technologii służących dekarbonizacji trudnych sektorów poprzez inwestycje w energię z OZE, w tym wodór - nisko- i zeroemisyjny.
„Ważna jest również wymiana wiedzy i doświadczeń w obszarze wodoru. Stanowi to olbrzymią wartość dla wszystkich projektów wodorowych. Warto również zastanowić się nad modyfikacją dyrektywy RED3; nad pragmatycznym podejściem do zakładanych celów dekarbonizacyjnych” - dodał Grzegorz Jóźwiak.
W debacie „Wodór: czy stanie się siłą napędową zielonej transformacji uczestniczyli: Grzegorz Jóźwiak (ORLEN S.A.), Krzysztof Dresler (PKO Bank Polski), Georgios Chatzimarkakis (Hydrogen Europe), Frauke Thies (Agora Energiewende), Pavel Zámyslický (dyr. Departamentu Polityki Ochrony Klimatu, Czechy).
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.04.2025, 09:37 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Ranking faktoringu online - które platformy pozwalają najszybciej uruchomić finansowanie?
W środowisku biznesowym, gdzie czas to pieniądz, firmy coraz częściej szukają rozwiązań finansowych, które pozwolą im zachować płynność bez konieczności angażowania się w długotrwałe procedury kredytowe. Faktoring online staje się narzędziem pierwszego wyboru dla mikroprzedsiębiorstw oraz sektora MŚP. W tym kontekście szczególne uznanie zdobywają dwie platformy: Finea i eFaktor.- 28.05.2025, 14:05
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: eFaktor
-
Image
XII Kongres PIU: bez inwestycji w innowacyjność i konkurencyjność Europa może stać się gospodarczym skansenem PAP
Eksperci uczestniczący w XII Kongresie Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) przekonywali, że Europa i europejskie regulacje muszą być bardziej elastyczne i dopasowane do międzynarodowych reguł. Według nich możemy zaakceptować nowe zasady lub nie, czyli ruszyć do przodu lub pozostać w miejscu.- 28.05.2025, 13:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ