Newsletter

Ortyl: potrzeba środków UE na projekty w regionalnych portach lotniczych

02.07.2021, 13:17aktualizacja: 02.07.2021, 13:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union / Philippe Buissin / John Thys
© European Union / Philippe Buissin / John Thys
Konieczne jest zapewnienie środków europejskich na współfinansowanie projektów w regionalnych portach lotniczych – podkreślił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Samorządowiec jest sprawozdawcą przyjętej przez Europejski Komitet Regionów opinii ws. przyszłości lotnisk regionalnych w Unii Europejskiej. Podczas debaty poprzedzającej głosowanie nad dokumentem marszałek mówił, że dostrzega szanse dla portów lotniczych na dofinansowanie w ramach nowej perspektywy finansowej UE; zwracał przy tym uwagę na powiązania lotnictwa z Europejskim Zielonym Ładem.

„Konieczne jest zapewnienie w ramach polityki spójności na lata 2021-27 środków europejskich na współfinansowanie w regionalnych portach lotniczych inwestycji wspierających bezpośrednio procesy dekarbonizacyjne oraz wpisujące się w model niskoemisyjnej gospodarki obiegu zamkniętego” – ocenił Ortyl.

Zdaniem marszałka, kluczowe jest również alokowanie odpowiednich środków europejskich na rozwój infrastruktury służącej bezpieczeństwu operacji i ochronie, a także zastosowania innowacyjnych technologii oraz cyfryzacji wspierających lotniska w ich wkładzie w realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu.

Samorządowiec zwrócił uwagę, że organizacje biznesowe, takie jak Eurocontrol szacują, iż w 2020 roku linie lotnicze, porty lotnicze i instytucje (ANSP) odnotowały straty netto w wysokość 56,2 mld euro, o 1,7 mld pasażerów mniej, straty w wysokości 6,1 mln lotów a w konsekwencji 191 tys. bezpośrednich zwolnień w Europie.

„Z analiz Airport Council International Europe wynika, że w scenariuszu średniookresowym, lotniska nadal stracą kolejne 25 miliardów euro przychodów w 2021 roku w porównaniu z 2019 – zauważył Ortyl. - Mniejsze regionalne porty lotnicze odnotowały największy spadek bezpośrednich połączeń lotniczych, np. w Treviso (Włochy) utracono 95 proc. połączeń, w Vaasa (Finlandia) - 91 proc., w Quimper (Francja) - 87 proc. lub w Burgas (Bułgaria) – 82 proc.” – dodał marszałek.  

Podkreślał przy tym znaczenie portów lotniczych w rozwoju regionów. Zdaniem samorządowca, lotniska regionalne stanowią główny łącznik – wokół nich zlokalizowane są kluczowe branżowe marki z całego świata. „Gdyby nie lotnisko, to zapewne nie byłoby ich w naszych regionach” – przekonywał.

Według marszałka jako dobry przykład może służyć port lotniczy „Rzeszów – Jasionka”, który – w jego ocenie - przyciąga inwestorów na Podkarpacie.

„Lotnisko jest liderem wśród lotnisk regionalnych w Polsce obsługujących do 1 mln pasażerów rocznie. Rozwój lotniska w Jasionce nie tylko przyciągnął firmy handlowe i usługowe prowadzące działalność na terenie lotniska, ale także spowodował w przeciągu ostatnich 10 lat znaczący wzrost zainteresowania inwestorów terenami położonymi wokół lotniska” – powiedział samorządowiec.

Zwrócił uwagę, że tuż przy lotnisku powstają produkty takie jak innowacyjne światłowody, fotowoltaika, zaawansowane systemy informatyczne czy komponenty lotnicze. Podkreślił też, że szacuje się, iż łączny wpływ efektów bezpośredniego, pośredniego i indukowanego oddziaływania portu lotniczego na gospodarkę regionu wynosi od 1,4 proc. do 2,5 proc. PKB.

Opinia Komitetu Regionów zostanie przekazana unijnym instytucjom jako oficjalne stanowisko samorządów UE. Komitet jest traktatowym ciałem doradczym UE, w którym zasiadają samorządowcy ze wszystkich państw Unii.

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 02.07.2021, 13:17
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.