Newsletter

PAIiIZ: czas na modernizację zachęt inwestycyjnych (komunikat)

23.10.2014, 18:15aktualizacja: 23.10.2014, 18:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PAIiIZ informuje:

23 października podczas śniadania prasowego prezes PAIiIZ Sławomir Majman przedstawił raport Agencji dotyczący zachęt inwestycyjnych oferowanych przez kraje Europy Środkowo- Wschodniej.

Jak wynika z autorskiego badania PAIiIZ, kraje regionu Europy Środkowo – Wschodniej aktywnie modernizują systemy zachęt inwestycyjnych. - Wyraźnie widać trend uelastyczniania, między innymi poprzez obniżenie kryteriów wejścia - tłumaczył prezes Majman. Wprowadzane są także nowe instrumenty. W Czechach od 2012 roku dostępne są granty dla inwestycji strategicznych, na zatrudnienie i szkolenia a także zwolnienia z podatku CIT czy sprzedaż nieruchomości po obniżonej cenie. Ponadto Czechy planują utworzenie ok. pięciu specjalnych stref ekonomicznych. To pierwsze rozwiązanie przypomina wsparcie dla inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki dostępne w Polsce.

Podobnie wygląda system wsparcia na Słowacji, która oferuje granty inwestycyjne w regionach o wysokiej stopie bezrobocia, granty na zatrudnienie, ulgę w CIT oraz preferencyjne ceny nieruchomości.

Na Węgrzech można skorzystać z grantów na inwestycje o wysokiej wartości, na zatrudnienie i szkolenia a także z dotacji na utworzenie w firmie centrum kształcenia zawodowego.

W Bułgarii inwestorzy mogą liczyć m.in. na skrócony termin i spersonalizowanie obsługi administracyjnej, zakup nieruchomości na preferencyjnych warunkach, grant na budowę infrastruktury i wsparcie dla inwestycji B+R.

Serbia oferuje granty dla dużych inwestycji, na zatrudnienie, zwolnienie z podatku dochodowego na 10 lat, oraz z VAT – w wolnych strefach podatkowych.

- 2014 to istotny rok ze względu na zmianę przepisów unijnych dotyczących pomocy publicznej i konieczność nowelizacji narodowych systemów wsparcia. – podsumował raport Marek Szostak, wicedyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych. Intensywność pomocy w całych Czechach została obniżona do 25 proc. (z 30 i 40 proc.), na Słowacji do 25 i 35 proc. (z 40 i 50 proc.). Na Węgrzech z pomocy wyłączony został cały region z Budapesztem (oprócz kilku miast). – W innych krajach regionu jest kilka rozwiązań, którym warto się przyjrzeć, jak wsparcie na centra szkoleniowe – powiedział prezes Majman. – Polska nie zajmuje się wyrzucaniem pieniędzy przez okna. Nie kupujemy inwestorów. Odznaczamy się szlachetną oszczędnością – podsumował prezes.

Szczegóły systemów zachęt inwestycyjnych w Polsce, Czechach, Rumunii, Bułgarii, Serbii, na Słowacji i Węgrzech dostępne w poniższej publikacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.10.2014, 18:15
Źródło informacji PAIiIZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ