Newsletter

Pekao Leasing pozyskał od EBOiR 150 mln euro na dofinansowanie MŚP

02.10.2023, 15:19aktualizacja: 02.10.2023, 15:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) udzielił Pekao Leasing sp. z o.o. 150 mln euro kredytu na finansowanie, w formie leasingu, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Kwota ta zostanie w większości przeznaczona na zielone inwestycje, związane ze wsparciem polskich firm, które dotknęły skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę. To pierwszy kredyt EBOiR udzielony Pekao Leasing sp. z o.o.

Co najmniej 60 proc. środków z kredytu trafi na zielone inwestycje, zgodnie z polityką EBOiR wspierania ekologicznej transformacji gospodarki. Obejmuje ona m.in. poprawę efektywności energetycznej, dostępu do zasobów i wody, energii odnawialnej i minimalizacji ilości odpadów. Promowanie gospodarki niskoemisyjnej oraz wzmacnianie roli sektora prywatnego, w tym małych i średnich przedsiębiorstw, to priorytety prac EBOiR w naszym kraju. Bank zainwestował w Polsce już ponad 13 miliardów euro w 505 projektów.

Pekao Leasing sp. z o.o. jest spółką leasingową z Grupy Banku Pekao S.A., piątą pod względem wielkości w Polsce, która w 100 proc. należy do Banku Pekao S.A.

„Cieszymy się, że możemy współpracować z Pekao Leasing przy projekcie, który spełnia tak wiele kryteriów: wzmocnienie zdolności kredytowej kluczowego gracza na polskim rynku leasingowym, zapewnienie wsparcia przedsiębiorstwom dotkniętym przez wojnę na Ukrainie oraz promowanie zielonych inwestycji” - powiedziała podczas podpisywania umowy Elisabetta Falcetti, dyrektor regionalna EBOiR na Polskę i kraje bałtyckie.

„Jako Pekao Leasing wyrażamy ogromne podziękowania dla EBOiR za możliwość rozpoczęcia współpracy z instytucją, która dotychczas wspomogła polską gospodarkę niebagatelną kwotą ponad trzynastu miliardów euro. W Pekao Leasing cenimy sobie wartości Banku Pekao, takie jak: prosto, razem, odważnie i odpowiedzialnie, a dzisiejsze podpisanie umowy z EBOiR, przy nieocenionym wsparciu Banku Pekao S.A., jak najbardziej się w nie wpisuje” - stwierdził Krzysztof Zgorzelski, prezes Pekao Leasing sp. z o.o.

Na polskie firmy negatywnie wpływają zakłócenia w łańcuchach dostaw, inflacja, rosnące ceny energii oraz ograniczony import i eksport produktów w wyniku napaści Rosji na Ukrainę. MŚP odpowiadają za dwie trzecie zatrudnienia w Polsce. Dodatkowe finansowanie zewnętrzne, takie jak kredyt udzielony przez EBOiR, jest dla Pekao Leasing sp. z o.o. istotne dla dywersyfikacji źródeł finansowania leasingobiorców.

„Ten projekt, którego beneficjentami są mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, pozwoli złagodzić negatywne skutki finansowe, jakie dotknęły polskich przedsiębiorców ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę. Bardzo ważnym elementem naszej oferty będzie także chęć inwestowania w aktywa związane z zieloną transformacją” - podsumował Krzysztof Zgorzelski, prezes Pekao Leasing sp. z o.o.

Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao S.A. odpowiedzialny za Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej, przypomniał, że Grupa Pekao jest liderem finansowania przedsiębiorstw w Polsce.

„Staramy się zaoferować przedsiębiorcom jak najlepsze warunki pozyskania kapitału. Mamy też ambicję stać się wiodącym bankiem, jeśli chodzi o finansowanie zielonej transformacji polskiej gospodarki. EBOiR jest dla nas od dawna ważnym partnerem, brał udział w emisjach długu przeprowadzanych przez Bank Pekao w 2018, 2019 i 2023 roku” - podkreślił prezes Kwieciński.

Udział Grupy Banku Pekao w umowie z EBOiR wpisuje się w realizację Strategii ESG Banku Pekao na lata 2021-2024. Bank założył w niej, że w latach 2021-2024 zorganizuje finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na co najmniej 30 mld zł. Na tę liczbę złoży się co najmniej 8 mld zł nowego finansowania projektów zrównoważonych, obejmujących projekty zielone i społeczne oraz wsparcie emisji obligacji ESG klientów banku w kwocie co najmniej 22 mld zł. Udział zielonego finansowania - w które wpisują się m.in. takie przedsięwzięcia jak farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne, niskoemisyjny transport czy ekologiczne budownictwo - zwiększy się do ponad 4 proc. portfela bilansowego Pekao.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 02.10.2023, 15:19
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ