Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Otwierając debatę pt. „Tarcza antykryzysowa i ekonomiczny krajobraz po pandemii” Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju podkreślił, że wybrany model wspierania przez rząd i PFR polskiego sektora MŚP stanowił połączenie minimalizmu biurokratycznego z maksymalizacją bezpieczeństwa publicznych pieniędzy.
Z jednej strony, podstawą działania tarcz była digitalizacja procedur i oparcie się na kulturze oświadczeń, co oznacza, że po wypełnieniu stosownego formularza środki niezbędne do utrzymania płynności finansowej danej firmy błyskawicznie pojawiały się na jej koncie.
Z drugiej zaś, dzięki dobrze zaplanowanym działaniom pomoc trafiała do przedsiębiorstw, których wiarygodność, dzięki efektywnej współpracy między szeregiem instytucji (Urząd Skarbowy, ZUS) i banków, była skutecznie weryfikowana.
„Uniknęliśmy problemów, z którymi mierzyło się wiele innych państw, chociażby Stany Zjednoczone. Tam publiczne pieniądze często zasilały budżety np. wielkich korporacji. W Polsce potężny zastrzyk pieniędzy pomógł uchronić nawet trzy miliony miejsc pracy w szczególnie dotkniętym pandemią sektorze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, gdyż środki kierowano tam, gdzie były faktycznie potrzebne” – wyjaśniał Bartosz Marczuk.
Wiceprezes PFR przypomniał też, że najlepiej o sukcesie obu tarcz świadczą statystyki, prowadzane przez PFR przy rozliczaniu przekazanych subwencji. Aż 95 proc. ich beneficjentów utrzymała w ciągu minionego roku poziom zatrudnienia. Dodatkowo, jedynie 400 z 360 tys. firm które skorzystały z rządowego wsparcia, ogłosiło upadłość.
„Polska na pakiet stymulacyjny wydała 7 proc. PKB, co lokuje ją w średniej wszystkich krajów grupy G20. Wybraliśmy racjonalną drogę kontrolowanych wydatków, które jednak były firmom niezbędne do przetrwania pandemii. To dlatego dziś Polska ma przed sobą lata dynamicznego wzrostu gospodarczego. Dzięki tarczom finansowym wychodzimy na prostą – i to szybciej, niż wielu się spodziewało” – podkreślał Wiceprezes PFR.
Oprócz uruchomionej w kwietniu 2020 roku Tarczy 1.0 i Tarczy 2.0 ze stycznia 2021, które były dedykowane sektorowi MŚP, na pomoc mogły liczyć również największe przedsiębiorstwa ze wszystkich branż wymagających wsparcia w związku z pandemią.
„Największe firmy mogły uzyskać finansowanie z PFR w różnych formach, również łącząc poszczególne instrumenty, do których zaliczają się: pożyczki płynnościowe, pożyczki preferencyjne oraz finansowanie kapitałowe na zasadach rynkowych lub pomocowych. Od połowy 2020 roku wpłynęło do nas około 500 wniosków, z czego 150 rozpatrzono pozytywnie, wypłacając beneficjentom kwotę ponad 4 mld złotych” – mówił Andrzej Kopyrski, dyrektor Zarządzający Pionu Inwestycji PFR.
Na pozytywny wpływ wszystkich instrumentów wsparcia polskich przedsiębiorców przez PFR wskazywał również Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
„Pamiętam atmosferę towarzyszącą początkom pandemii, pełną niepewności i braku pomysłu, jak ratować polska gospodarkę. Początkowo apelowaliśmy o jeszcze większe uelastycznienie rynku pracy, ale to PFR akcentował potrzebę natychmiastowego wsparcia firm w celu uniknięcia masowych upadłości a w efekcie – wzrostu bezrobocia. Dziś mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że to właśnie Polski Fundusz Rozwoju miał rację, a dzięki decyzjom o uruchamianiu kolejnych tarcz szybko odrabiamy dziś straty spowodowane pandemią” – przyznał Cezary Kaźmierczak.
Debata była jednym z wielu spotkań organizowanych w Strefie Grupy PFR na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Trwające od 7 do 9 września wydarzenie jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, na której poruszane są tematy bezpieczeństwa, perspektywy rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwań i przezwyciężania kryzysów.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.09.2021, 14:12 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
Konsumenci, pracownicy, inwestorzy, a także instytucje regulacyjne zwracają coraz większą uwagę na wskaźniki środowiskowe, zaangażowanie społeczne i transparentność w biznesie. Zrównoważony rozwój powinien być elementem strategii firmy i wyznaczać długoterminowy kierunek działania. Pokazuje to przykład Opella, jednostki biznesowej Consumer Healthcare w Sanofi, która realizując konsekwentnie cele ESG, uzyskała niedawno certyfikat B Corp w Europie Środkowo-Wschodniej.- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Lisner rezygnuje z jaj z chowu klatkowego - kolejny krok firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju
Firma Lisner ogłosiła wycofanie jaj pochodzących od kur utrzymywanych w klatkach ze wszystkich swoich produktów. Decyzja ta wpisuje się w ogólnoeuropejski trend ograniczania stosowania tego typu jaj i odpowiada na rosnące oczekiwania konsumentów oraz wymogi zrównoważonego rozwoju.- 14.01.2025, 15:37
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Lisner
-
Image
Cognex umacnia pozycję lidera rynku przemysłowych czytników kodów, rozszerzając ofertę o dwa nowe produkty oparte na sztucznej inteligencji
Czytniki kodów DataMan 290 i DataMan 390, wspierane przez wiodącą w branży obsługę klienta, zapewniają niezrównaną niezawodność i łatwość użytkowania.- 14.01.2025, 14:19
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire