Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Sieć LTE450 zapewni niezawodną i bezpieczną szerokopasmową transmisję danych na potrzeby energetyki. Transformujący się sektor energetyczny potrzebuje trzech głównych rodzajów usług łączności – łączności dyspozytorskiej, zdalnego sterowania infrastrukturą energetyczną oraz zdalnego odczytu liczników energii. Budowana przez PGE sieć LTE450, w odróżnieniu od innych dostępnych sieci łączności dyspozytorskiej, jest w stanie zapewnić wszystkie trzy wymienione usługi.
„Budowa sieci LTE450 jest jedną z inwestycji strategicznych Grupy PGE, od której w najbliższym czasie coraz bardziej będzie uzależnione efektywne i coraz bardziej niezawodne zarzadzanie wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Zgodnie z zaplanowanym w PGE harmonogramem faza inwestycyjna projektu ma trwać 4 lata. Dzisiejsze porozumienie to ważny krok w rozwoju programu LTE450 w PGE. Działania na obszarze TAURON Dystrybucja mają na celu przetestowanie możliwości sieci i docelowo wdrożenie bezprzewodowej sieci łączności specjalnej w standardzie LTE450 na obszarze dystrybucyjnym należącym do TAURONU. Dzięki temu docelowo możliwe będzie zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania sieci energetycznej oraz zapewnienie m.in. niezawodnej łączności w procesie usuwania awarii o charakterze masowym” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
W ramach porozumienia planowane jest przeprowadzenie pilotażu świadczonych usług przez sieć LTE450 i opracowanie rekomendacji dla dalszych prac. Oszacowane zostaną koszty inwestycji oraz zidentyfikowane ryzyka dla każdej ze stron. Zostanie również opracowana koncepcja modelu biznesowo-technicznego oraz harmonogram realizacji prac umożliwiających realizację budowy sieci LTE450 w TAURON Dystrybucja we współpracy z PGE Systemy.
„Jednym z priorytetów rozwoju naszej firmy jest inwestowanie w najnowsze technologie wspierające bezpieczeństwo i niezawodność systemu dystrybucji energii elektrycznej. W tym celu, TAURON Dystrybucja rozpoczął współpracę z PGE Systemy w zakresie sieci LTE450 od momentu powstania Ogólnokrajowego Zespołu Roboczego powołanego wraz z innymi Operatorami Systemów Dystrybucyjnych. Trzeba podkreślić, że sieć LTE450 dedykowaną jest całej energetyce - mówi Paweł Strączyński, prezes zarządu TAURON Polska Energia - Niezawodna i bezpieczna szerokopasmowa łączność bezprzewodowa o wysokim poziomie dostępności to niezbędny element nowoczesnej energetyki” - wyjaśnia Paweł Strączyński.
Do tej pory, w ramach Programu LTE450, w Grupie PGE przeprowadzono liczne testy przedwdrożeniowe technologii LTE450/LTE-M, które zakończyły się w lutym 2021 roku. Przygotowano niezbędną dokumentację, opracowano model finansowo-techniczny i uzyskano wszystkie niezbędne zgody korporacyjne. Podczas prowadzonych prac poddano analizie różne warianty osiągnięcia docelowego zasięgu sieci LTE450 z uwzględnieniem wymaganej dostępności, niezawodności i bezpieczeństwa świadczonych usług (w tym m.in. podtrzymania łączności przez co najmniej 24h w sytuacjach awaryjnych). Istotnym aspektem były także kwestie finansowe oraz szybkość budowy docelowego zasięgu sieci LTE450. Wypracowany został optymalny model zakładający wykorzystanie infrastruktury własnej PGE oraz infrastruktury telekomunikacyjnej dostępnej na rynku.
Budowa systemu LTE450 ma na celu zapewnienie Grupie Kapitałowej PGE niezawodnej i bezpiecznej szerokopasmowej łączności bezprzewodowej o wysokim poziomie dostępności z uwzględnieniem specyficznych potrzeb sektora energetycznego jak i ciepłowniczego. Łączność ta, w szczególności szerokopasmowa transmisja danych oraz transmisja na potrzeby internetu rzeczy (IoT), jest niezbędna do budowy nowoczesnych rozwiązań energetycznych.
Trwające od ponad dwóch lat w Grupie Kapitałowej PGE prace nad wymaganiami dla sieci łączności specjalnej LTE450 odbywają się we współpracy z głównymi uczestnikami sektora energii w Polsce. W ramach Ogólnopolskiego Zespołu Roboczego ds. budowy sieci LTE450, przedstawiciele PGE Systemy oraz PGE Dystrybucja współpracują z operatorami sieci dystrybucyjnych (OSD), czyli z Eneą Operator, Energą Operator, TAURONEM Dystrybucją i Innogy – Stoen Operator. W pracach zespołu biorą udział także przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Gaz System, Polskiej Spółki Gazownictwa i Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
KONTAKT:
Małgorzata Babska
Rzecznik prasowy Grupy PGE
tel. +48 (22) 340 13 36
tel. kom. +48 661 778 955
e-mail: biuro.prasowe@gkpge.pl
http://www.gkpge.pl/biuro-prasowe/kontakt
Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 21.07.2021, 16:07 |
Źródło informacji | PGE Polska Grupa Energetyczna |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Eksperci MIWO: Polacy spędzają w budynkach 90 proc. swojego życia, powinni tam mieć komfortowe warunki PAP
Polacy spędzają w budynkach nawet 90 proc. swojego życia, ale także 90 proc. wszystkich pożarów ma miejsce w budynkach mieszkalnych. 71 proc. osób odczuwa problem hałasu w swoich domach, a budynki zużywają ok. 40 proc. energii w skali całej gospodarki - wynika z raportu „Przyjazne mieszkanie. Jak zapewniać Polakom oszczędne, bezpieczne i komfortowe mieszkania na lata” opracowanego przez ekspertów MIWO. Raport zawiera także diagnozę, w jaki sposób zapewnić w nich oczekiwany komfort.- 16.01.2025, 16:06
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
Konsumenci, pracownicy, inwestorzy, a także instytucje regulacyjne zwracają coraz większą uwagę na wskaźniki środowiskowe, zaangażowanie społeczne i transparentność w biznesie. Zrównoważony rozwój powinien być elementem strategii firmy i wyznaczać długoterminowy kierunek działania. Pokazuje to przykład Opella, jednostki biznesowej Consumer Healthcare w Sanofi, która realizując konsekwentnie cele ESG, uzyskała niedawno certyfikat B Corp w Europie Środkowo-Wschodniej.- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom