Newsletter

PKEE: tarcza antyinflacyjna zredukuje efekty podwyżek cen prądu o 70%

28.12.2021, 08:30aktualizacja: 28.12.2021, 08:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej policzyli, jaki wpływ na wysokość rachunków za energię dla gospodarstw domowych w 2022 roku będzie miał ogłoszony w grudniu 2021 r. wzrost taryf oraz rządowa tarcza antyinflacyjna. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za prąd w 2022 r. miesięcznie średnio ok. 21 złotych więcej niż w 2021 r. Dzięki rządowej tarczy antyinflacyjnej od stycznia do marca przeciętny rachunek wzrośnie jednak tylko o 6 zł.

Rządowa tarcza antyinflacyjna m.in. zwalnia z akcyzy energię sprzedawaną gospodarstwom domowym i redukuje VAT na trzy miesiące z 23 do 5%. Dzięki temu podwyżka dla przeciętnego gospodarstwa domowego zużywającego ok. 1,8 MWh miesięcznie przy taryfie G11 będzie w pierwszym kwartale mniejsza o ok. 70% i znacznie mniej dotkliwa. 

Rosnące ceny energii elektrycznej to problem, z którym boryka się obecnie cała Europa. Jedną z głównych przyczyn są wysokie ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla w unijnym systemie ETS. W Polsce koszt uprawnień do emisji CO2 stanowi aż 59 proc. całkowitej ceny energii. Dla porównania marża sprzedawców to zaledwie ok. 1 proc. Spekulacje na cenach uprawnień mają więc zasadniczy wpływ na koszt produkcji energii elektrycznej w naszym kraju. W grudniu br. cena uprawnień do emisji CO2 sięgnęła rekordowych 90 euro za tonę, czyli trzykrotnie więcej niż jeszcze na początku tego roku i jedenastokrotnie więcej niż cztery lata temu. 

Jak podkreślił we wpisie na Facebooku premier RP Mateusz Morawiecki wysokie ceny ETS pośrednio wpływają na ceny wszystkich towarów i usług:

„Wzrost cen wynika w dużym stopniu z handlu i spekulacji ETS. Unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2 wprowadzono w 2005 roku, a jego celem jest wprowadzenie opłaty za zanieczyszczenie atmosfery. ETS działa więc jak podatek klimatyczny Unii Europejskiej na wszystkie towary i usługi, ponieważ poprzez cenę gazu, energii elektrycznej i paliwa przekłada się bezpośrednio na inflację”. https://www.facebook.com/photo/?fbid=452235666267496&set=a.322039355953795

Unijny system handlu emisjami ETS jest kluczowym elementem polityki UE na rzecz walki ze zmianami klimatu i podstawowym narzędziem służącym do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych. Środki ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 trafiają do budżetu danego państwa i przynajmniej w połowie powinny być przeznaczane m.in. na inwestycje sprzyjające redukcji emisji gazów cieplarnianych i system wsparcia dla odbiorców energii.

Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ceny energii na europejskich rynkach są wysokie ceny surowców energetycznych, mniejsza w tym roku produkcja energii ze źródeł odnawialnych oraz zwiększony popyt, który jest efektem ożywienia gospodarczego. 

Zdaniem specjalistów z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej w perspektywie długoterminowej należy się spodziewać kolejnych wzrostów cen energii elektrycznej w związku z realizacją polityki klimatycznej Unii Europejskiej i dążeniem do neutralności klimatycznej, co będzie wymagało daleko idących zmian w gospodarce i w przyzwyczajeniach indywidualnych odbiorców energii. 

Źródło informacji: PKEE

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.12.2021, 08:30
Źródło informacji PKEE
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ