Newsletter

PKO Leasing poszerza paletę produktów z finansowaniem w ramach InvestEU. Unijne gwarancje obejmują także OZE

18.06.2024, 12:22aktualizacja: 18.06.2024, 12:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PKO Leasing
PKO Leasing
- PKO Leasing rozszerzył współpracę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) o trzy nowe produkty w ramach programu gwarancyjnego InvestEU.
- Przedsiębiorcy z Polski mogą od teraz finansować urządzenia OZE z unijną gwarancją, która zabezpiecza spłatę 70 proc. zaciągniętego przez nich zobowiązania.
- InvestEU - OZE obejmuje m.in. finansowanie paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz stacji ładowania samochodów elektrycznych.
- Po rozszerzeniu portfolio produktów dostęp do finansowania z gwarancją unijną mają również przedsiębiorstwa o krótkiej historii na rynku, a firmy przemysłowe mogą wydłużyć okres spłaty maszyn do 10 lat.

W styczniu br. PKO Leasing jako pierwsza polska firma leasingowa ogłosiła udział w InvestEU - największym unijnym programie wsparcia inwestycji w biznesie, skierowanym do sektora MŚP. Udostępnił wówczas pulę ponad 2 mld zł finansowania z gwarancją EFI, a górna wartość finansowania wynosi 32 mln zł. Po 5 miesiącach działania programu przewidzianego na lata 2024-2025 wartość podpisanych umów finansowania zabezpieczonych gwarancją opiewa na kwotę 200 mln zł.

Do tej pory program funkcjonował w dwóch obszarach: maszyn i urządzeń oraz transportu ciężkiego o niskiej emisji CO2. Kolejnym krokiem było uzupełnienie oferty o trzy nowe produkty gwarancyjne InvestEU:

  • startupy: program adresowany do firm, które działają krócej niż 6 miesięcy,
  • wydłużenie finansowania: program „rozciąga” okres spłaty maszyn przemysłowych nawet do 10 lat,
  • OZE: dotyczy umów na finansowanie fotowoltaiki, wiatraków, magazynów energii i innych urządzeń z obszaru produktów wspierających zrównoważony rozwój.

„Skala naszego zaangażowania we współpracę z EFI należy do największych w Europie. To dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, bo dzięki przeznaczonej na finansowanie puli wielu z nich poprawi konkurencyjność i unowocześni działalność bez obaw o trudności w spłacie zaciągniętego zobowiązania. Dzięki InvestEU na inwestycje mogą otworzyć się firmy o niższym ratingu i scoringu kredytowym. Gwarancja EFI jest bezpłatna dla klientów, a nam zapewnia pokrycie ryzyka spłaty od 50 do 70 proc. udzielonego finansowania. W przypadku urządzeń OZE sięga ona 70 proc. Dzięki temu przedsiębiorcy, którzy zmagali się z utrudnionym dostępem go kapitału, mają teraz ułatwioną drogę do transformacji energetycznej swoich firm” - mówi Monika Dąbkowska, odpowiadająca za rozwój produktów i procesów w PKO Leasing.

Jakie OZE z gwarancją InvestEU?

Wsparcie rozwoju OZE w programie gwarancyjnym dotyczy nie tylko małych i średnich firm (poniżej 250 pracowników i do 50 mln euro obrotu), które stanowią podstawową grupę odbiorców InvestEU. W tym przypadku z leasingu lub pożyczki mogą korzystać również większe przedsiębiorstwa, które zatrudniają do 500 pracowników. Inwestycja może obejmować kilka poniższych kategorii ekologicznych przedmiotów:

  • fotowoltaika - finansowanie z unijną gwarancją może objąć nawet 100 proc. wartości inwestycji w nowe panele PV, które firma będzie wykorzystywać na własne potrzeby; w ramach InvestEU wybrane podmioty mogą także finansować pożyczką fotowoltaiczne projekty inwestycyjne o wartości nawet 10 mln zł;
  • turbiny wiatrowe - finansowanie, w formie leasingu lub pożyczki, dotyczy urządzeń o wartości do 500 tys. zł i obejmuje okres do 84 miesięcy;
  • pompy ciepła - w tym przypadku maksymalna wartość finansowanych urządzeń to 200 tys. zł; mogą to być pompy ciepła powietrzne typu monoblok lub split o mocy do 50 kW; podobnie jak w przypadku urządzeń fotowoltaicznych, finansowanie sięga 90 proc. wartości przedmiotu;
  • elektromobilność: punkty i stacje ładowania - lista dostępnych w leasingu lub pożyczce przedmiotów obejmuje punkty ładowania o mocy do 22 kW, a także mobilne i stacjonarne stacje ładowania oraz magazyny energii o mocy powyżej 22 kW; maksymalna wartość finasowania może wynieść 500 tys. zł.

„Wątek ekologiczny pojawia się w kierowanym do najmłodszych firm programie InvestEU - startupy. Finansowanie z gwarancją obejmuje bowiem nie tylko maszyny, lecz także ekologiczny transport ciężki oraz elektryczne samochody osobowe. Klienci z tej grupy mogą liczyć na preferencyjne warunki przy zawieraniu umowy - wkład własny poniżej 5 proc. wartości finansowanego aktywa to znacznie mniejsze obciążenie dla budżetu niż 10-20 proc. w standardowych ofertach” - dodaje Monika Dąbkowska z PKO Leasing.

Finansowanie ekologicznych urządzeń w ramach InvestEU - OZE wpisuje się w szerszy kontekst strategii Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, w której strukturach działa PKO Leasing. Do zadań firmy należy wspieranie polskiego biznesu w obszarze ESG poprzez ułatwienia w dostępie do finansowania OZE.

Źródło informacji: PKO Leasing

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.06.2024, 12:22
Źródło informacji PKO Leasing
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ