Newsletter

PLL LOT ogłosiły dodatkową rotację do Brukseli podczas Festiwalu Europejskiego 1 maja w Warszawie

02.05.2024, 13:12aktualizacja: 02.05.2024, 13:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ M. Kmieciński
PAP/ M. Kmieciński
Gry edukacyjne, możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia, a także prezentacje działania dronów towarzyszyły lotniczym obchodom 20-tej rocznicy wejścia Polski do UE. Tysiące warszawiaków oraz turystów odwiedziło Strefę Lotniczą na Festiwalu Europejskim, gdzie można było spotkać przedstawicieli PLL LOT oraz PAŻP, UCL i PPL. Przy tej okazji prezes PLL LOT Michał Fijoł zapowiedział wzmocnienie siatki połączeń z Warszawy do Brukseli od września tego roku.

1 maja dziesiątki tysięcy warszawiaków oraz turystów z Polski i całego świata odwiedziło odbywający się w okolicach Krakowskiego Przedmieścia Festiwal Europejski. Wydarzenie to uświetniło 20-lecie wejście Polski do Unii Europejskiej. W specjalnej Strefie Lotniczej znajdującej się w okolicach skweru Hoovera znalazły się stoiska Polskich Linii Lotniczych LOT, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Polskich Portów Lotniczych oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

O godzinie 12.30 otwarcia strefy dokonali prezesi wymienionych powyżej instytucji wraz z wiceministrem Maciejem Laskiem (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej).

„W ciągu 20-tu lat, kiedy Polska jest w Unii, bardzo mocno wzrósł ruch lotniczy, bo nastąpiła liberalizacja rynku. Widać jak pasażerowie z Polski latają, czy to z lotnisk regionalnych, czy lotniska centralnego” - mówił Maciej Lasek.

Dodał, że ruch ten dynamicznie rośnie, pomimo okresowych zaburzeń wywołanych pandemią lub wojną w Ukrainie.

„Do zwiększającego się ruchu musimy przystosować wszystkie organizacje w Polsce zajmujące się dbaniem o to, by pasażerowie latający z polskich lotnisk, mogli to robić bezpiecznie i wygodnie” - powiedział wiceminister.

Według Michała Fijoła, wejście do Unii Europejskiej oznaczało szereg wyzwań i szans dla LOT-u.

„W mojej ocenie dobrze wykorzystaliśmy ostatnie lata. Jest to kwestia dostosowań do regulacji unijnych, rozwoju lotnisk regionalnych, intensywnego rozwoju siatki połączeń LOT” - powiedział prezes Fijoł.

Wykorzystując rocznicę związaną z 20-leciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, zapowiedział zwiększenie liczby lotów z Warszawy do stolicy Belgii.

„Od września LOT będzie latał do Brukseli cztery razy dziennie, oferując zarówno naszym pasażerom z Warszawy, jak i przesiadkowym, komfortowy rozkład lotów” - podkreślił prezes PLL LOT.

O skokowym wzroście ruchu lotniczego w Polsce w związku z wejściem do Unii Europejskiej mówiła również Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezeska Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

„Ruch wzrósł wielokrotnie. Z 300 tys. operacji w 2004 r. do ponad 900 tys. tuż przed pandemią covid. W tej chwili się odradza, po pandemii nie widać już śladu. Mamy jeszcze wpływ wojny w Ukrainie nad Polską. Z punktu widzenia ilości pasażerów, także mamy skokowy wzrost - z niecałych 9 mln 20 lat temu do ponad 50 mln teraz” - mówiła prezeska PAŻP.

Podkreśliła jednocześnie, że tego rozwoju ruchu lotniczego by nie było, gdyby nie swobodny przepływ osób i wolny rynek w UE.

Z kolei Andrzej Ilków, prezes Polskich Portów Lotniczych zwrócił uwagę, ze wejście do Unii Europejskiej i związane z tym fundusze wpłynęły pozytywnie na rozwój lotnisk regionalnych.

„20 lat temu pracowałem dla portu lotniczego w Bydgoszczy. Stworzyliśmy wniosek o dofinansowanie projektów związanych z modernizacją lotniska. Na lata 2007-2013 marszałek województwa kujawsko-pomorskiego przeznaczył na ten cel - z grantów unijnych - 47,5 miliona euro. Modernizacja lotniska, która wtedy miała miejsce - korzystamy z niej do dzisiaj” - podkreślił prezes PPL-u.

O wzroście znaczenia lotnisk regionalnych w nowej unijnej rzeczywistości mówił również Julian Rotter, p.o. prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

„Dzięki wejściu do UE podróżowanie statkiem powietrznym stało się dużo tańsze i dostępne dla każdego obywatela Polski. Jeśli chodzi o ruch pasażerski - widzimy, że ich obecność jest zdecydowanie większa i wzrosła z około 27 do pięćdziesięciu kilku procent” - mówił przedstawiciel Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Oficjalne wystąpienia rozpoczęły kilkugodzinną, dobrą zabawę. W trakcie pikniku w strefie Polskich Linii Lotniczych LOT można było sprawdzić swoją precyzję - jakże niezbędną w pracy pilota - lądując papierowym samolotem w jednej z kilku europejskich stolic. Uczestnicy mieli też okazję do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w „oknach kokpitu”.

Z kolei Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przygotowała quiz lotniczy z pytaniami z rekrutacji na kontrolera ruchu lotniczego, a także edukacyjną, interaktywną wyspę poświęconą bezpiecznemu funkcjonowaniu dronów w polskiej przestrzeni powietrznej.

Najmłodsi, zainteresowani pracą na lotnisku mogli przystąpić do Akademii Młodego Adepta Follow-me Polskich Portów Lotniczych. Marszałkowie lub tzw. marshallerzy z Lotniska Chopina pokazywali dzieciom, jak naprowadzać samoloty, a także prezentowali symulacje lądowań.

Ponadto dla głodnych wiedzy - eksperci Urzędu Lotnictwa Cywilnego odpowiadali na pytania z zakresu praw pasażera, zdobywania licencji pilota czy też użytkowania dronów. W czasie zabawy można było również dowiedzieć się, jak bezpiecznie spakować bagaż podręczny, a w interaktywnych quizach poznać lotnicze ciekawostki.

Wszystkie atrakcje strefy były dostępne dla odwiedzających od godziny 12:00 do 18:00. Uczestnicy pikniku korzystali z lotniczych atrakcji w towarzystwie pięknej, majowej pogody.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 02.05.2024, 13:12
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ