Newsletter

Poczta Polska uruchamia pod Radzyminem swój największy i najnowocześniejszy kompleks logistyczny

13.11.2023, 12:07aktualizacja: 13.11.2023, 12:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ Kadr z filmu
PAP/ Kadr z filmu
W miejscowości Ciemne koło Radzymina, na powierzchni ponad 11 ha znajduje się najnowszy kompleks logistyczny Poczty Polskiej, który wkrótce stanie się największym w całej sieci logistycznej spółki węzłem obsługującym przesyłki paczkowe KEP (kurier, ekspres, paczka). „Inwestycja w Ciemnem to jedno z najważniejszych zadań prowadzonych obecnie w spółce” - stwierdził Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

Już w pierwszej połowie 2024 roku w jednej z hal kompleksu ruszy zaawansowany sorter paczek, którego wydajność operacyjna wynosi aż 15 tys. przesyłek na godzinę. Poczta Polska sukcesywnie przekształca swoją infrastrukturę logistyczną z listowej na paczkową, a ambicją spółki jest zajęcie pozycji lidera na krajowym rynku przesyłek kurierskich.

„Inwestycja w Ciemnem pod Radzyminem to jedno z najważniejszych zadań prowadzonych obecnie w spółce. Pozyskanie nowego obiektu logistycznego w bezpośredniej okolicy Warszawy umożliwi obsługę rosnącego wolumenu przesyłek paczkowych i paletowych oraz automatyzację procesów logistycznych. Już w pierwszej połowie przyszłego roku hala zostanie wyposażona w największy w Spółce sorter paczek” - powiedział Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

Na nowy kompleks logistyczny Poczty Polskiej o nazwie Warszawa II, zlokalizowany w miejscowości Ciemne koło Radzymina, składają się łącznie trzy budynki. Pierwszy z nich to tzw. hala cross dock o powierzchni ponad 12 tys. m2. To tam mieści się magazyn wysokiego składowania, magazyn handlowy (centrum dystrybucyjne w zakresie działalności handlowej placówek pocztowych województwa mazowieckiego) oraz powierzchnia przeznaczona do usługi paletowej. Dojazd, wygodny rozładunek i załadunek towarów umożliwiają system 36 hydraulicznych ramp przystosowanych do szerokiej gamy pojazdów dostawczych, zaczynając od kompaktowych busów 8-paletowych z dopuszczalną masą do 3,5 tony, a kończąc na potężnych zestawach 40-tonowych.

Druga hala o zastosowaniu magazynowo-operacyjnym ma powierzchnię ponad 28 tys. m2. Będą w niej realizowane procesy opracowania przesyłek KEP, w tym m.in. proces sortowania maszynowego z wydzieloną częścią na sortowanie przesyłek gabarytowych. Budynek dysponuje 60 bramami kurierskimi, a dla przyspieszenia procesu logistycznego tuż obok powstała wiata o powierzchni 5 tys. m2, umożliwiającą jednoczesny rozładunek oraz załadunek około 80 samochodów kurierskich. Kompleks uzupełnia dyspozytornia o powierzchni 660 m2. Dla Poczty Polskiej będzie to już 15. węzeł ekspedycyjno-rozdzielczy, obsługujący przesyłki paczkowe i paletowe.

Już w drugim kwartale przyszłego roku w kompleksie Warszawa II rozpocznie pracę największy w spółce sorter do automatycznego rozdziału przesyłek, którego wydajność operacyjna wynosi aż 15 tys. przesyłek na godzinę. Od lipca br. trwa proces instalacji urządzenia, a na obecnym etapie udało się już zakończyć montaż konstrukcji (całego toru sortera, pomostów roboczych oraz serwisowych). Teraz rozpoczął się montaż sześciu automatycznych linii wprowadzających przesyłki na sorter.

„Mamy ambicję być liderem na rynku przesyłek kurierskich. Naszym celem jest osiągnięcie znaczącego wzrostu przychodów w tym segmencie, utrzymanie wysokiego standardu świadczonych usług oraz komfort pracowników. W odbieranych dziś nowych halach powstaje największe i najnowocześniejsze centrum logistyczne, w którym, dzięki inwestycji w maszynę sortującą, praca będzie w dużej mierze zautomatyzowana” - powiedział Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej.

Nowy kompleks logistyczny Poczty Polskiej został zbudowany przez firmę Panattoni i może się pochwalić certyfikatem BREEAM na poziomie Excellent. Jest wyposażony w systemy inteligentnego zarządzania energią, ochrony zasobów wodnych, ładowarki dla samochodów elektrycznych, strefy zieleni przy biurach oraz stojaki na rowery.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 13.11.2023, 12:07
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii