Newsletter

Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

01.06.2023, 13:52aktualizacja: 01.06.2023, 13:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.

Z programu osłonowego skorzysta w tym roku blisko 8 milionów gospodarstw domowych, które korzystają z ochrony i płacą rachunki za prąd po obniżonych, ubiegłorocznych cenach. Mechanizm Tarczy Solidarnościowej pozwala zaoszczędzić na rachunku za energię elektryczną w tym roku od 2000 zł do prawie 3000 zł w zależności od gospodarstwa domowego. Właśnie o tyle mniej zapłacą za prąd gospodarstwa domowe mieszczące się w limitach zużycia. Parasol chroniący przed drożejącą energią objął wszystkich odbiorców indywidualnych w Polsce, korzystających z najpopularniejszych taryf G11 i G12, zatwierdzanych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Wszystkie gospodarstwa domowe mają zamrożone stawki za energię elektryczną do 2 000 kWh, bez konieczności realizowania żadnych dodatkowych formalności.

Kto dopłaca do rachunków?

Obniżone rachunki za energię elektryczną obowiązują do końca tego roku. Przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce realnie zapłaci w tym roku za prąd mniej niż połowę realnej ceny rynkowej, wynikającej z obowiązujących taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Pozostałą część rachunków Polaków - czyli prawie 60 procent faktycznej ceny - finansuje rząd i główni wytwórcy energii - m.in. PGE, Tauron, Enea i Energa - którzy wspólnie gromadzą środki na ten cel w specjalnym funduszu.

Wnioski o wyższe limity tylko do końca czerwca

Jeśli w danym gospodarstwie znajduje się osoba z niepełnosprawnością, wówczas limit zużycia energii po preferencyjnej cenie wynosi 2 600 kWh. W przypadku rolników oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny, ten limit to 3 000 kWh. I to właśnie w tych dwóch sytuacjach konieczne jest złożenie do sprzedawcy energii odpowiedniego oświadczenia, by powiększyć limit zużycia i nadal korzystać z obniżonych cen. Wszyscy sprzedawcy udostępniają takie wnioski na swoich stronach internetowych. Należy się jednak spieszyć, ponieważ ostateczny termin składania takich wniosków mija 30 czerwca, a więc już za kilka tygodni.

Co po przekroczeniu limitów?

Gospodarstwa domowe, których roczne zużycie prądu przekroczy przysługujący im limit, skorzystają z innego rozwiązania wprowadzonego w Tarczy Solidarnościowej. Powyżej limitów obowiązuje mechanizm cen maksymalnych, co oznacza, że wszystkie gospodarstwa, które je przekroczą, zapłacą nie więcej niż 69 groszy za 1 kWh.

Premia dla oszczędnych

Rządowa Tarcza Solidarnościowa premiuje dodatkowo tych konsumentów, którzy zredukują zużycie energii. Gospodarstwa domowe, które w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. - czyli przez 14 miesięcy - zmniejszą zużycie prądu o co najmniej 10 proc., otrzymają dodatkowy upust. Będzie to 10-procentowa obniżka całego, rocznego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 roku.

Źródło informacji: PKEE

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.06.2023, 13:52
Źródło informacji PKEE
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ