Newsletter

Biznes i finanse

Polscy przewoźnicy wybierają faktoring. Rekordowa wartość sfinansowanych faktur za transport

18.01.2022, 09:00aktualizacja: 18.01.2022, 10:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

269,7 mln zł to łączna wartość faktur, sfinansowanych faktoringiem w 2021 roku - podaje fintech Transcash.eu, lider faktoringu dla transportu. W pandemicznym 2020 roku kwota ta była zdecydowanie niższa i wynosiła 156,8 mln zł (wzrost o 72% r/r). Łącznie przewoźnicy sfinansowali w 2021 roku 68705 faktur o średniej wartości 3926 zł.

Złe dobrego początki

Pierwszy kwartał 2021 roku nie zapowiadał spektakularnych wzrostów - 13718 faktur na łączną kwotę 50,6 mln zł to wynik porównywalny do pierwszego kwartału 2020 roku. W kolejnych kwartałach Transcash.eu odnotował stabilne wzrosty - finansując w drugim kwartale 17190 faktur na łączną kwotę 63 mln zł oraz 17544 faktur w Q3 o łącznej wartości 71 mln zł. Czwarty kwartał 2021 roku zakończył się wynikiem 20253 sfinansowanych faktur o łącznej wartości 85,2 mln zł.

Image
Wykres 1: łączna wartość faktur sfinansowanych faktoringiem w 2021 w mln zł.

Wykres 1: łączna wartość faktur sfinansowanych faktoringiem w 2021 w mln zł.

Image
Wykres 2: liczba faktur sfinansowanych faktoringiem 2021.

Wykres 2: liczba faktur sfinansowanych faktoringiem 2021.

Rosną koszty przewoźników, rosną kwoty na fakturach

Średnia wartość sfinansowanej faktury w 2021 roku wyniosła 3926 zł. Przy czym od trzeciego kwartału widoczny jest wzrost średniej kwoty faktury. To wynik z jednej strony rosnących kosztów przewoźników - wzrost ceny paliwa, braki kadrowe, które wymuszają na firmach przewozowych zwiększenie wynagrodzeń kierowców, z drugiej zaś strony zwiększone zapotrzebowanie na transport, szczególnie w 4 kwartale przekłada się na wzrost stawek za fracht. Średnia kwota sfinansowanej faktury w czwartym kwartale 2021 roku wzrosła o 516 zł w stosunku do pierwszego kwartału, co stanowi wzrost o 14%.

Image
Wykres 3: średnia kwota sfinansowanej faktury w zł.

Wykres 3: średnia kwota sfinansowanej faktury w zł.

Kto sięga po faktoring?

Zdecydowana większość klientów z branży transportowej korzystających z tego rodzaju finansowania w 2021 roku to jednoosobowe działalności gospodarcze - 79,6%. Ma to swoje uzasadnienie w strukturze rynku transportowego w Polsce, gdzie ponad 85% podmiotów zajmujących się przewozem drogowym towarów stanowią indywidualni przedsiębiorcy. Drugą w kolejności formą prowadzenia działalności wśród klientów faktoringowych jest spółka z o.o. z 15,8% udziałem. W 2021 roku po faktoring, jako sposób na poprawę płynności finansowej, sięgały firmy, które istnieją na rynku średnio 8 lat.

Prognoza dla faktoringu dla firm transportowych na 2022

„Rok 2022 zapowiada się jako czas pełny wyzwań zarówno dla branży transportowej, jaki i całej gospodarki. Obserwujemy rozpędzającą się inflację, która zmniejsza siłę nabywczą pieniądza i tym samym możliwości zakupowe konsumentów. Brak środków z Krajowego Planu Odbudowy opóźni lub wstrzyma inwestycje. Ekonomiści korygują wzrost PKB Polski w dół - średnio do 4,5 proc. Firmy transportowe będą zmagać się z wysokimi kosztami wynagrodzeń kierowców, dodatkowo napędzanymi pakietem mobilności i wysokimi cenami paliw. Utrzymanie płynności finansowej w takich warunkach dla wielu firm transportowych będzie wyzwaniem. Pozyskanie źródeł finansowania na bieżącą działalność będzie koniecznością. Faktoring będzie z pewnością jednym z częściej wybieranych spośród usług finansowych przez podmioty z branży TSL. Zainteresowania tą usługą spodziewamy się nie tylko wśród przewoźników, ale i spedycji, które będą potrzebowały dodatkowych środków pieniężnych na szybkie finansowanie swoich przewoźników w nadchodzącym roku. Zgodnie z naszymi szacunkami zapotrzebowanie na usługi faktoringowe może wzrosnąć nawet 40% r/r” - wyjaśnia Magdalena Baranowska, prezes zarządu Transcash.eu S.A.

Źródło informacji: Transcash.eu S.A.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.01.2022, 09:00
Źródło informacji Transcash.eu S.A.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ