Newsletter

Polska bankowość numerem jeden pod względem rozwiązań technologicznych

24.06.2015, 11:23aktualizacja: 24.06.2015, 11:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polska bankowość jest obecnie numerem jeden pod względem rozwiązań technologicznych; gorzej wypadamy, gdy chodzi o umiejętność praktycznego korzystania z nowoczesnych rozwiązań – wskazywali uczestnicy wtorkowej debaty na temat innowacji w polskim sektorze bankowym podczas V Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

W trakcie jednej z kongresowych dyskusji praktycy i eksperci zastanawiali się - jak przewrotnie zatytułowano panel - "Jak wiele innowacji może znieść polska bankowość". Przedstawiciele instytucji finansowych byli zgodni, że większość działających w Polsce banków postawiła na nowoczesne technologie; ponad połowa ankietowanych banków, zapewnia, że chce być liderem innowacyjności na swoich rynkach.

Dyrektor MasterCard Advisors, Tomasz Pawłowicz, przytoczył dane, zgodnie z którymi w 2015 r. aż 84 proc. banków zadeklarowało wzrost inwestycji w innowacje, podczas gdy w 2009 r. było to zaledwie 13 proc. Polska od kilku lat wiedzie prym we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań m.in. w sferze płatności.

Jak podaje polski oddział MasterCard Europe, Polacy mają w portfelach już ponad 36 milionów kart płatniczych, z czego ponad 71 proc. to karty zbliżeniowe. Pod względem popularności płatności zbliżeniowych polski rynek jest pierwszy w Europie i drugi na świecie. "Jednocześnie - jak mówił dyr. Pawłowicz - mniej więcej trzecia część klientów wykorzystuje swoje karty płatnicze tylko i wyłącznie do wypłaty gotówki z bankomatu bądź do płatności w jednym sklepie".

Innowacyjność polskich banków jest doceniana w Europie. Tylko w ubiegłym roku mBank został nagrodzony trzema statuetkami w globalnym plebiscycie na najlepsze projekty bankowe prestiżowej organizacji EFMA. Wiceprezes mBanku, Jarosław Mastalerz, przyznał podczas debaty, że bank konsekwentnie realizuje politykę, której celem jest przekonanie Polaków, że mBank jest najbardziej nowoczesnym bankiem. Taka polityka pozwala na pozyskiwanie klientów, jednak - jak mówił wiceprezes - nie dla wszystkich klientów nowoczesność w bankowości jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze banku.

Dyrektor Generalny polskiego oddziału MasterCard Europe, Bartosz Ciołkowski, zwrócił uwagę, że pomimo bogatej oferty wielu bardzo innowacyjnych rozwiązań, w Polsce elektronicznie jest wykonywanych niespełna 20 proc. transakcji, podczas gdy w Europie - 35 proc. To tylko jeden z dowodów na to, że choć Polska jest liderem innowacji bankowych i płatniczych, to stopień upowszechnienia tych rozwiązań nie jest jeszcze zadowalający. "Chodzi o przełamywanie barier i kształtowanie nowych zachowań konsumentów - tylko wtedy będziemy mogli mówić o komercjalizacji nowych metod płatności" - dodał Bartosz Ciołkowski.

Uczestnicy debaty zastanawiali się, kiedy przy wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań bankom bardziej opłaca się współpracować z organizacją globalną - jak MasterCard - a kiedy lepiej opracowywać innowacyjne rozwiązania samodzielnie. Członek Zarządu Banku Zachodniego WBK, Mirosław Skiba, jest przekonany, że banki nie muszą wszystkiego opracowywać samodzielnie i powinny również korzystać z dostępnych na rynku rozwiązań.

"Jeżeli są już rozwiązania, które można użyć jako platformę do zbudowania własnego rozwiązania, to należy to wykorzystywać (...). Wymyślanie wszystkiego od nowa nie ma sensu; należy wykorzystywać funkcjonujące już na świecie rozwiązania" - ocenił Mirosław Skiba. Przyznał przy tym, że żadnego z takich rozwiązań wykorzystanych w jego instytucji nie wdrożono w oryginalnej postaci. "Rozwiązania nie są kopiowane, ale brany jest pewien model, który jest przekładany na polską rzeczywistość" - wyjaśnił.

Jego zdaniem rolą instytucji finansowych nie jest - jak mówił - "budowanie gigantycznych fabryk dla rozwiązań technologicznych", ponieważ "banki ze swej natury technologii używają, a nie tworzą".

Taką opinię podziela wiceprezes mBanku, Jarosław Mastalerz. "Jeżeli są odpowiednie technologie - kupujemy je i wykorzystujemy, a jeśli ich nie ma - tworzymy je (...). Implementujemy wszystkie standardy, a później to klienci wybierają, z których chcą korzystać" - powiedział.

Dyr. Bartosz Ciołkowski z MasterCard Europe opowiedział się za stosowaniem w bankowości globalnych, sprawdzonych rozwiązań. "MasterCard jest firmą z 50-letnią historią; firmą technologiczną" - podkreślił dyrektor, według którego w najbliższych pięciu latach płatności zmienią się bardziej niż miało to miejsce w ciągu ostatnich 50 lat. To wyzwanie zarówno dla dostawców technologii, jak i banków. Dla klientów może to oznaczać zmianę przyzwyczajeń, ale przede wszystkim większą elastyczność i wygodę, przy zachowaniu wyśrubowanych norm bezpieczeństwa korzystania z usług bankowych.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.06.2015, 11:23
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ