Newsletter

POLSKIE GÓRNICTWO NAFTOWE I GAZOWNICTWO SA (99/2016) Porozumienie w sprawie warunków dalszej realizacji projektu "Budowa bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli"

27.10.2016, 17:11aktualizacja: 27.10.2016, 17:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 99/2016

W nawiązaniu do raportów bieżących nr 34 i 35/2011 z 11 marca 2011 r. w sprawie zawarcia umów znaczących w ramach projektu "Budowa bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli" ("Projekt") Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. ("PGNiG") informuje, że w dniu 27 października 2016 r. podpisane zostały warunkowe:

a) porozumienie w sprawie ustalenia podstawowych warunków brzegowych restrukturyzacji Projektu pomiędzy PGNiG, TAURON Polska Energia SA ("TAURON") i Elektrociepłownią Stalowa Wola S.A. ("ECSW") ("Porozumienie");

b) aneks do Umowy sprzedaży energii elektrycznej z dnia 11 marca 2011 roku ("Umowa Sprzedaży Energii") pomiędzy PGNiG, TAURON i ECSW;

c) aneks do Umowy na dostawy paliwa gazowego z dnia 11 marca 2011 roku ("Umowa Gazowa") pomiędzy PGNiG i ECSW.

Porozumienie

Wynegocjowane Porozumienie reguluje przede wszystkim warunki rozliczania kar umownych możliwych do naliczenia przez PGNiG na podstawie dotychczasowego brzmienia Umowy Gazowej oraz kwestie restrukturyzacji finansowej Projektu. Ponadto precyzuje kierunek zmian w podstawowych transakcjach handlowych ECSW, tj. w sposobie zakupu paliwa gazowego oraz sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej, których wprowadzenie nastąpi na mocy aneksów do Umowy Gazowej i Umowy Sprzedaży Energii.

Porozumienie stanowi odzwierciedlenie woli sponsorów Projektu (PGNiG, TAURON) ("Sponsorzy") co do kontynuacji budowy bloku gazowo-parowego, wprowadzenia zmian w Umowie Gazowej i Umowie Sprzedaży Energii oraz zmiany formuły finansowania Projektu z project finance na corporate finance przy utrzymaniu zaangażowania instytucji finansujących.

Umowa Sprzedaży Energii i Umowa Gazowa

Warunkowe zmiany do Umowy Gazowej i Umowy Sprzedaży Energii przewidują, w szczególności urynkowienie stosowanych w tych umowach formuł cenowych.

Ponadto, w związku z opóźnieniem realizacji Projektu, aneks do Umowy Gazowej przewiduje zmianę w zakresie wysokości, terminów i metodologii naliczania kar umownych.

Warunki zawieszające

Porozumienie oraz aneksy do Umowy Gazowej i Umowy Sprzedaży Energii wchodzą w życie jednocześnie, w momencie dokonania zmiany obowiązujących obecnie umów o finansowanie Projektu albo spłaty ostatniej z instytucji finansujących obecnie ECSW (tj. Europejski Bank Inwestycyjny ("EBI"), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ("EBOiR"), Bank Polska Kasa Opieki S.A. ("Pekao").

Umowa standstill

Jednocześnie PGNiG informuje, że PGNiG, TAURON, EBI, EBOiR, Pekao oraz ECSW zawarły umowę standstill, której celem jest zapewnienie, że instytucje finansujące obecnie ECSW powstrzymają się od postawienia kredytów udzielonych ECSW w stan natychmiastowej wymagalności oraz zaspokojenia swoich wierzytelności z ustanowionych zabezpieczeń.

Umowa standstill będzie obowiązywała do dnia 31 marca 2017 r. Przed tą datą zakłada się wynegocjowanie i podpisanie nowej dokumentacji umożliwiającej restrukturyzację finansowania Projektu.

Warunkiem wejścia w życie umowy standstill jest, w szczególności dostarczenie instytucjom finansującym gwarancji bankowych do kwoty ok. 629 mln zł w terminie do 30 października 2016 r., z czego 50 proc. udział wyznacza kwotę gwarancji bankowych, jakie powinien przedstawić każdy ze Sponsorów na rzecz instytucji finansujących (tj. około 314,5 mln zł).

Niezależnie od powyższego, ECSW ma prawo, do dnia 20 marca 2017 r., złożyć instytucjom finansującym zawiadomienie o dobrowolnej wcześniejszej spłacie kredytów.

Podpisane dokumenty umożliwiają dokończenie inwestycji w terminie wstępnie szacowanym na 2019 rok.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.10.2016, 17:11
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii