Newsletter

Polskie społeczeństwo jest przygotowane do wprowadzenie systemu kaucyjnego

20.06.2024, 12:36aktualizacja: 20.06.2024, 13:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/ M. Kmieciński (1)
Fot. PAP/ M. Kmieciński (1)
Polskie społeczeństwo jest przygotowane do wprowadzenie systemu kaucyjnego. Ludzie są zainteresowani nie tylko recyklingiem, ale także oczyszczaniem środowiska - podkreślał prezes Sortbox Marcin Reimann. Dodał, że największym wyzwaniem, które stoi przed producentami „butelkomatów”, jest dostarczenie w przyszłym roku na polski rynek 40 tys. tych maszyn.

W debacie pt. „Technologia w służbie ochrony środowiska” poświęconej wyzwaniom związanym z uruchomieniem polskiego systemu kaucyjnego wzięli udział producenci maszyn RVM (ang. reverse vending machines). Eksperci zastanawiali się, w jaki sposób maszyny usprawnią funkcjonowanie systemu kaucyjnego, dlaczego warto w nie zainwestować oraz z jakimi problemami mierzą się dziś ich producenci.

Uczestnicy debaty zgodzili się, że jednym z największych wyzwań stojących dziś przed polskim systemem kaucyjnym jest zabezpieczenie maszyn przed oszustami.

„Musimy pracować nad tym, żeby nie było wyłudzania, bo w systemie kaucyjnym są ogromne pieniądze. Zabezpieczeniem może być wprowadzenie kodu 2D, choć wiem, że jest to drogie. Można też wykorzystać hologram drukowany na opakowaniu - takie rozwiązanie jest stosowane w Niemczech” - tłumaczył Marcin Reimann, prezes Sortbox.

Dodał, że w walce z oszustami pomagają sensory rozpoznające materiały, z których wykonane są opakowania, np. odróżniają puszkę stalową od aluminiowej.

„Jeśli nieuczciwy oddający będzie chciał nakleić kod kreskowy z butelki PET na puszkę aluminiową, maszyna odrzuci takie opakowanie. Zabezpieczenia przed manipulacjami wymaga także oprogramowanie. Wciąż nad tym pracujemy” - powiedział Marcin Reimann.

Podkreślił, że już na obecnym etapie maszyny RVM są bardzo zaawansowane technicznie: rozpoznają kształt i kod kreskowy na butelce PET i puszcze, sprawdzają wagę opakowania (rozpoznają, czy jest pełne, czy nie ma w nim innych obiektów).

„A ponieważ nie zawsze można opróżnić puszkę czy butelkę, dlatego maszyny mierzą i ważą opakowania z odpowiednią tolerancją” - dodał prezes Sortbox.

Firma Sortbox reprezentuje na polskim rynku znanego producenta automatów RVM z Niemiec - firmę Trautwein SB Technik. Do działającego od 1947 roku przedsiębiorstwa należy ponad 20 tys. urządzeń zainstalowanych w Europie.

„Nasze maszyny są zbudowane modułowo, nie generują zbędnych kosztów związanych z eksploatacją, są łatwe w obsłudze. Mogą być instalowane na zewnątrz. W Polsce mamy ponad 60 maszyn, które funkcjonują od 2016 roku” - podkreślał Marcin Reimann.

Jego zdaniem największym wyzwaniem, które stoi dziś przed producentami „butelkomatów”, jest czas realizacji zamówień. Polski rynek będzie bowiem potrzebował już w przyszłym roku około 40 tys. maszyn RVM. Wytwórcy mogą mieć problem z dostarczeniem i instalacją na czas tak dużej liczby urządzeń.  

Uczestnicy spotkania podkreślali, że w Polsce brakuje instytucji sprawującej kontrolę nad systemem kaucyjnym.

„Zdecydowanie powinna powstać organizacja, która będzie kontrolowała całość systemu. Choćby dlatego, że będzie w nim funkcjonowało kilku operatorów, i nie wiemy, czy się porozumieją, czy będą się wymieniali danymi. Powinna być to instytucja państwowa” - tłumaczył Marcin Reimann.

System kaucyjny wchodzi w życie 1 stycznia 2025 roku, żeby promować i premiować zwrot butelek po napojach. Obowiązek zbierania pustych opakowań będzie dotyczył sklepów pow. 200 mkw., mniejsze będą mogły to robić dobrowolnie. System obejmie butelki po napojach z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku o pojemności do 3l, szklane butelki po napojach wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5l oraz puszki metalowe o pojemności do 1l.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 20.06.2024, 12:36
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ