Newsletter

Ponad 47 mld złotych w polskim PKB pochodzi ze sportu

09.09.2022, 12:45aktualizacja: 09.09.2022, 12:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Korzyści ekonomiczne i społeczne wynikające z aktywności sportowej spróbował oszacować Puls Biznesu w raporcie „Polskie sportowe PKB. Jaką wartość dla gospodarki stanowi aktywność fizyczna i produkty z nią związane” zaprezentowanym podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, trwającego od 6 do 8 września 2022 r.

Powstał raport mający pokazać wartość sportu dla gospodarki. Według jego twórców ponad 47 mld złotych w polskim PKB pochodzi ze „sportu”. 

„Z roku na rok udział sportu w PKB będzie rósł. Znaczenie sportu w gospodarce będzie rosło” – przekonywał Adam Burak, członek zarządu PKN Orlen.

Autorzy badania patrzyli na sport przez pryzmat trzech kręgów. Pierwszy to sport bazowy (np. kluby, właściciele infrastruktury, siłownie), drugi - sport szerokim ujęciu (m.in.: sklepy, producenci, edukacja) i trzeci - efekty zdrowotne i społeczne – (np. grając w amatorskiej lidze szóstek piłkarskich rozszerzamy krąg znajomych, lepiej funkcjonując w społeczeństwie, co ma przełożenie na lepszą sytuację materialną).

„Ważne jest mądre wydawanie pieniędzy, inwestowanie w następców teraźniejszych mistrzów” – zauważył Adam Burak.

„Ludzie szybko zapominają o sukcesach sportowców. Żeby PKB generowane przez sport rosło, warto potraktować pieniądze dla sportowców nie jako sponsoring, a jako inwestycję – potwierdziła Aleksandra Mirosław, rekordzistka świata w speed climbingu. – Na przykład w infrastrukturę dla dzieci. To zaowocuje w przyszłości” – dodała.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.09.2022, 12:45
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ