Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Utworzone we wrześniu 2024 roku Centrum Technologii Kosmicznych (CTK) to inicjatywa polskiego przemysłu, której celem jest zdolność do wprowadzania na orbitę okołoziemską satelitarnych systemów obserwacyjnych i komunikacyjnych. Celem jest uzyskanie suwerenności technologicznej w branży kosmicznej i integracja podmiotów specjalizujących się w tym obszarze.
Porozumienie o współpracy podpisali reprezentujący spółkę RADMOR prezes Bartłomiej Zając i wiceprezes Gracjan Jakubowski oraz prezes Thorium Space Paweł Rymaszewski. Gdyńskie CTK specjalizuje się w konstrukcji, rozwoju i integracji technologii satelitarnych, a wrocławski podmiot w systemach łączności satelitarnej, w tym projektowaniu i produkcji układów scalonych służących do ich budowy.
Porozumienie jest podstawą do współpracy w przedsięwzięciach obejmujących konstrukcję i rozwój różnych typów platform do budowy satelitów telekomunikacyjnych i zainstalowanych na nich sensorów, rozwój oprogramowania łączności, rozwój narodowych systemów kryptograficznych w zakresie telekomunikacji satelitarnej oraz urządzeń i oprogramowania łączności z naziemnymi stacjami kontroli.
„Centrum Technologii Kosmicznych jest wspólnym fundamentem dla wielu polskich podmiotów do realizacji ambitnego zadania, jakim jest zdolność do samodzielnej produkcji narodowych systemów satelitarnych. Własne satelity zapewnią Polsce niezależność w komunikacji i rozpoznaniu z kosmosu. Cieszę się, że pierwszą firmą, z którą wspólnie będziemy budować polską suwerenność technologiczną w branży satelitarnej, jest właśnie wrocławska Thorium Space” - powiedział Bartłomiej Zając, prezes RADMOR SA.
„Porozumienie umożliwia Thorium rozwój w dwóch kluczowych wymiarach - z jednej strony zyskujemy dostęp do rozwiązań GRUPY WB, jak kompozyty, systemy kryptografii czy bezpiecznej transmisji danych. Z drugiej strony otwieramy nowe możliwości dla naszych systemów, jak anteny macierzowe i technologie łączności satelitarnej, również w aplikacjach związanych z bezzałogowcami” - poinformował Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space SA.
„Synergia zasobów, kompetencji i doświadczeń pozwoli na stworzenie zaawansowanego ekosystemu technologicznego o znaczeniu strategicznym, który nie tylko wzmacnia narodowy potencjał przemysłowy, ale także wpisuje się w priorytety modernizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej” - dodał prezes Rymaszewski.
Pierwszym etapem projektów podejmowanych przez Centrum Technologii Kosmicznych będzie zapewnienie ciągłego dostępu do danych z obserwacji powierzchni Ziemi bez względu na pogodę, 24 godziny na dobę. Wymaga to wprowadzenia na orbitę konstelacji satelitów rozpoznania, wykorzystujących radary ze sztuczną aperturą.
Rozwijany przez Centrum Technologii Kosmicznych system obserwacyjny to światowej klasy rozwiązanie połączone z unikalną polską kryptografią. W ramach projektu powstanie także stacja kontroli naziemnej, umożliwiająca zarządzanie misją i niezakłócony odbiór danych.
Celem Centrum Technologii Kosmicznych jest zapewnienie Polsce pełnej suwerenności technologicznej i bezpieczeństwa strategicznego, choć na pierwszym etapie rozwoju zostaną wykorzystywane istniejące rozwiązania. Proponowane rozwiązanie jest komplementarne, wpisuje się w założenia polskiej strategii kosmicznej i stanowi rozwinięcie i uzupełnienie obecnie realizowanych programów.
GRUPA WB jest zatrudniającym ponad dwa tysiące pracowników w ponad 20 spółkach polskim producentem nowoczesnych rozwiązań dla wojska i służb mundurowych. Podmiot, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju, działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energoelektroniki i obronności. Jest jednym z największych na świecie producentów systemów bezzałogowych.
RADMOR to centrum kompetencyjne GRUPY WB w radiokomunikacji militarnej. Gdyńska spółka to największy w Polsce producent i dostawca nowoczesnych środków łączności radiowej. Prowadzi działalność na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, wytwarza radiostacje wojskowe. RADMOR zaangażowany jest w europejskie programy badawcze, wytaczające nowe standardy komunikacji wojskowej.
Thorium Space jest spółką z sektora zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej. Projektuje nowatorskie rozwiązania w zakresie pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych, mających zastosowanie w branży kosmicznej i obronności. Wyroby Thorium kierowane są do szeroko pojętego przemysłu, w którym komunikacja satelitarna odgrywa kluczowe znaczenie.
Kontakt dla mediów
Dyrektor ds. komunikacji GRUPY WB
Remigiusz Wilk
tel.: +48 227 315 188
e-mail: media@wb.com.pl
lub
Biuro prasowe Thorium Space SA
Sylwia Kuligowska, Agencja SCOPE PR
tel.: 692 444 406
e-mail. s.kuligowska@scopepr.pl
Źródło informacji: Thorium Space
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 18.12.2024, 11:49 |
Źródło informacji | Thorium Space |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Badanie IGTE: dla połowy czterdziestolatków temat emerytur nie jest pilny
Większość czterdziestolatków nie ma podstawowej wiedzy z zakresu emerytalnych instrumentów finansowych. 45% uważa, że odkładanie na emeryturę ma sens tylko wtedy, jeśli to zagwarantuje wymarzony poziom życia w tym okresie, a dla połowy temat emerytur nie jest pilny. Jednocześnie czterdziestolatkowie uznają system emerytalny za niestabilny.- 21.01.2025, 07:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: IGTE
-
Image
Agata Dziwisz-Moshe, kancelaria Kochański & Partners: podwójne opodatkowanie banków nie jest ani logiczne, ani zgodne z prawem PAP
„Tam, gdzie mamy do czynienia z uznaniem, że w wyniku stwierdzenia nieważności umowy kredytu frankowego nie ma przychodu, a mimo to bank musi zapłacić od niego podatek, jest sytuacją, która nie powinna mieć miejsca. Na gruncie przepisów prawa podatkowego taka konkluzja jest pewnego rodzaju wynaturzeniem” - ocenia Agata Dziwisz-Moshe, adwokat, partner w kancelarii Kochański & Partners, szef praktyki prawa podatkowego.- 20.01.2025, 14:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Rimini Street uhonorowana nagrodami przez klientów i środowisko branżowe w kategoriach „Preferowany dostawca”, „Obsługa” oraz „Przywództwo”
Firma niezmiennie świadczy wiodące w branży wsparcie zewnętrzne w zakresie oprogramowania oraz dostarcza innowacyjne rozwiązania na rynku, koncentrując się na ułatwianiu sukcesu klientów w wymiarze strategicznym, operacyjnym i finansowym.- 20.01.2025, 12:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire