Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Poseł Zbigniew Gryglas zabronił uczestnictwa w Parlamentarnym Zespole Trójmorza koordynatorowi strategicznego programu Trójmorza, co wzbudziło stanowczy protest środowisk organizacji pozarządowych. Eksperci i przedstawiciele ambasad opuścili posiedzenie.
Dziś, tj. 15 marca o godzinie 12:00 odbędzie się konferencja prasowa w Sejmie RP, poświęcona wczorajszej sytuacji.
Wczoraj tj. 14 marca 2019 roku odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Trójmorza.
Poseł Zbigniew Gryglas zabronił uczestnictwa w Parlamentarnym Zespole Trójmorza koordynatorowi strategicznego programu Trójmorza, pani Angelice Jarosławskiej, której program był jednym z inicjatorów tego Zespołu Parlamentarnego.
Czyżby oddolne, niepolityczne organizacje nie miały w Polsce prawa głosu, były niebezpieczne? Wczorajsza sytuacja zdaje się być tego silnym potwierdzeniem.
Poseł Zbigniew Gryglas wkrótce będzie kandydował do Europarlamentu. Postanowił więc oddolny program, wypracowywany przez ekspertów i przedsiębiorców oddolnie przez wiele lat, wykorzystać jako paliwo do kampanii wyborczej.
W spotkaniu uczestniczył także Antoni Macierewicz, wspierający posła Zbigniewa Gryglasa.
Posiedzenie rejestrowały telewizje i radia.
Środowiska weteranów i ekspertów były oburzone, że zostały wykorzystane do prowadzonej kampanii wyborczej, sądząc początkowo, iż będą brać udział w pracach zespołu z prawdziwego zdarzenia, który będzie pracował merytorycznie.
Angelika Jarosławska, która znalazła się niedawno na okładce magazynu Forbes za koordynację programu Polska 3.0, otrzymała zaproszenie na posiedzenie Zespołu Parlamentarnego, a następnie – nieuzasadnioną odmowę ze strony posła Zbigniewa Gryglasa. Zespół programu Polska 3.0 otrzymał dzień przed posiedzeniem Parlamentarnego Zespołu nieoczekiwany telefon z sugestią, aby koordynator stojąca na czele programu nie pojawiła się na posiedzeniu Zespołu. Została także wykreślona z listy uczestników.
Angelika Jarosławska jest koordynatorem oddolnego programu klastrowego – Polska 3.0, który skupia ponad 3700 polskich przedsiębiorstw – od sektora MŚP po największe polskie firmy, w tym firmy rodzinne, a także ośrodki naukowe i uczelnie. Nigdy nie był finansowany ze środków krajowych ani zagranicznych. Program Polska 3.0 przygotował liczne opracowania dla polskiej gospodarki i przemysłu.
Tuż przed posiedzeniem Parlamentarnego Zespołu Trójmorza, poseł Zbigniew Gryglas przekazał ekspertom programu Polska 3.0 informację, że nie mogą zabierać głosu podczas dyskusji.
Tuż po rozpoczęciu posiedzenia Zespołu Parlamentarnego, jeden z inicjatorów programu Polska 3.0 zabrał oficjalnie głos. Powiedział, że jest to skandaliczne, że pozarządowe organizacje, NGO, zostały wykluczone w skandaliczny sposób ze spotkań.
Po minucie od zabraniu głosu, poseł Zbigniew Gryglas wezwał Straż Sejmową, która w bezradności stała obok zabierającego głos eksperta.
Eksperci programu Polska 3.0, a za nimi wielu ekspertów uczestniczących w posiedzeniu Zespołu, wyszli od razu po tym incydencie z posiedzenia.
Posiedzenie opuścili m.in. kmdr. Dariusz Wichniarek - były dowódca JW Formoza i planista strategii MON, prof. Paweł Soroka - koordynator Polskiego Lobby Przemysłowego, Marek Niemczyk - prezes Stowarzyszenia Podatników w Polsce i Rady Programowej Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzej Voigt - ekspert Centrum im. Adama Smitha, Zbigniew Żmudziński - przewodniczący Rady Ekspertów Polska 3.0, Bogdan Węgrzynek - jeden z inicjatorów Programu i przedstawiciele ambasad, biorących udział w Posiedzeniu.
Warto nadmienić, iż Angelika Jarosławska, jak również eksperci programu Polska 3.0 wspierali merytorycznie posła Zbigniewa Gryglasa przed pierwszym posiedzeniem Zespołu, na którym to przedstawiła szczegółowo program Polska 3.0.
Program Polska 3.0 został określony strategicznym programem Trójmorza i był prezentowany na Szczycie Trójmorza w Bukareszcie, a także administracji Prezydenta Donalda J. Trumpa.
Program Polska 3.0 jest m.in. odpowiedzialny za przywracanie żeglugi śródlądowej w Polsce.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 15.03.2019, 09:53 |
Źródło informacji | Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
ORLEN dwukrotnie zwiększył fundusz wsparcia dla straży pożarnych
W tym roku koncern rozdysponuje rekordową pulę aż 20 milionów złotych. „ORLEN na straży” to wsparcie dla jednostek Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej. Granty o wartości do 150 tys. zł będą przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu i specjalistyczne szkolenia.- 05.05.2025, 15:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: ORLEN
-
Image
Od małej firmy do dostawcy NATO: Wojas świętuje 35-lecie z przychodem ponad 400 mln zł
Rok 2025 jest ważny dla polskiej marki Wojas, która z okazji jubileuszu 35-lecia może pochwalić się wzrostem sprzedaży detalicznej o 5% rok do roku, osiągając ponad 400 mln zł przychodu. Produkcja samego obuwia w zeszłym roku przekroczyła 900 000 par, a marka aktywnie działa już na 10 europejskich rynkach. Jako jedyny polski producent, Wojas dostarczał specjalistyczne obuwie dla NATO i polskich służb mundurowych, co potwierdza najwyższą jakość produktów.- 05.05.2025, 14:43
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Wojas
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ