Newsletter

Biznes i finanse

Prawo.pl: szkoła nie może wstrzymać wypłaty trzynastej pensji dla nauczycieli

24.02.2021, 12:28aktualizacja: 24.02.2021, 12:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla nauczyciela, tzw. trzynastki, wynika z ustawy i dyrektor szkoły, który odmawia wypłaty wynagrodzenia pedagogowi, naraża się na poniesienie odpowiedzialności - przypomina serwis Prawo.pl. Wyjątkiem są szkoły niepubliczne.

Według ekspertów cytowanych przez Prawo.pl „trzynastka” to nie jest świadczenie uznaniowe, wynika z ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

„Dodatkowe wynagrodzenie roczne - tzw. trzynastka, nie jest świadczeniem uznaniowym, nie zależy od woli, oceny czy planu finansowego pracodawcy” - mówi, cytowany przez Prawo.pl, radca prawny Maciej Sokołowski, specjalizujący się w prawie oświatowym. „Szkoły publiczne zatrudniają pracowników w sferze budżetowej, w związku z czym zobowiązane są do wypłaty tego wynagrodzenia zgodnie z ustawą” - tłumaczy prawnik.

„Brak wypłaty tego wynagrodzenia może powodować odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym, a także możliwość naliczania przez pracownika odsetek i dochodzenia wynagrodzenia na drodze sądowej” - dodaje Sokołowski.

Potwierdza to Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Podkreśla, że dyrektor jest zobowiązany do wypłaty „trzynastki” jako pracodawca nauczyciela.

Więcej: https://www.prawo.pl/oswiata/trzynstki-nauczycieli-2021-roszczenie-skutki-rezygnacji,506674.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.02.2021, 12:28
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ