Newsletter

Prezes GAZ-SYSTEM: wojna w Ukrainie nie zwalnia nas z obowiązku myślenia o przyszłości

20.03.2023, 13:21aktualizacja: 20.03.2023, 13:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/Kadr z filmu
PAP/Kadr z filmu
Energetyczna integracja Ukrainy i Polski, współpraca gazowa, zielona transformacja, wymiana doświadczeń na temat atomu – to zagadnienia, które omawiali uczestnicy konferencji E23: PL for UA. W spotkaniu na Stadionie Narodowym wzięli udział przedstawiciele rządu i biznesu obu krajów.

Uczestnicy konferencji E23: PL for UA zgodzili się, że wybuch wojny w Ukrainie zmienił architekturę energetyczną Europy. Dla większości europejskich krajów stało się jasne, że uzależnienie od rosyjskich surowców jest dla nich poważnym zagrożeniem. Przedstawiciele rządu, biznesmeni, eksperci od energetyki – z Polski i Ukrainy – wspólnie próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, jak na nowo budować europejski energetyczny ład w regionie. 

„Żeby mówić o przyszłości, trzeba pokazać pewną perspektywę: rok 2006 – szantaż gazowy Putina wobec Polski, w 2008 roku agresja militarna Rosji na Gruzję, w 2009 roku Moskwa wypowiedziała wojnę gazową Ukrainie. Dla każdego trzeźwo myślącego polityka było więc jasne, że uzależnienie energetyczne od Rosji musi się źle skończyć” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zdaniem szefa polskiego rządu, wywołana przez Rosję wojna znacznie przyspieszyła energetyczną integrację Ukrainy z Zachodem. 

„Z radością przyjąłem informację, że Ukraina zsynchronizowała swój system energetyczny z systemem unijnym. Wiemy, jak wielkim to było wyzwaniem. Teraz ten wysiłek zwraca się stukrotnie. Państwo nie może funkcjonować bez elektryczności. Dlatego Rosja bombarduje ukraińską infrastrukturę energetyczną” – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.

Na konieczność uniezależnienia się od Rosji zwróciła także uwagę Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.  

„Na początku wiele państw mówiło, że wojna się szybko skończy, ale gdy poszczególne systemy gospodarcze coraz bardziej były dotknięte kryzysem gazowym, wtedy te opinie zaczęły ewoluować i Europa Zachodnia zaczęła mówić polskim głosem” – wskazała Anna Moskwa.

Wyraziła nadzieję, że wojna zmieni myślenie europejskich społeczeństw na temat współpracy energetycznej z Rosją.

„W 2014 roku Europa nie odrobiła lekcji i szybko wróciła do tego, co było. Ale tym razem wojna dotknęła europejskie portfele. Jestem pewna, że te relacje z Rosją na trwale będą zerwane. A i ze strony Federacji Rosyjskiej chęć współpracy będzie mniejsza” – mówiła minister Anna Moskwa.

Istotnym tematem konferencji było wsparcie, jakiego Polska może udzielić innym krajom naszego regionu. Marcin Chludziński, prezes zarządu GAZ-SYSTEM, zwrócił uwagę, że aby wspierać innych i być dla nich partnerem, trzeba samemu być silnym i niezależnym.

„Odrobiliśmy tę lekcję w Polsce. Inwestycje energetyczne, wewnętrzne bezpieczeństwo i dywersyfikację mamy już zapewnioną. Polska jest niezależna i to trzeba sobie jasno powiedzieć. Jednak, żeby tak się stało, potrzebna była długa praca, wymagająca dużej determinacji” – podkreślił prezes GAZ-SYSTEM. 

W jego opinii inne kraje też mogą być niezależne, ale do tego trzeba zbudować odpowiednią infrastrukturę, co zajmuje dużo czasu. 

„Jeśli będą odpowiednie decyzje, GAZ-SYSTEM wie, jak zbudować infrastrukturę, wiemy, jak pomóc. Jest to absolutnie możliwe” – mówił Marcin Chludziński.

Zwrócił też uwagę na wodór, który – jego zdaniem – jest tematem przyszłości, ale będzie coraz bardziej liczącym się paliwem.

„Trzydzieści lat temu panele fotowoltaiczne też wydawały się czymś nieosiągalnym. Wodór w perspektywie czasu będzie paliwem dla przemysłu. Wojna to olbrzymi wysiłek, ale nie zwalnia nas z obowiązku myślenia o przyszłości” – tłumaczył Marcin Chludziński.

O chęci dalszego pogłębiania integracji energetycznej między Ukrainą i Zachodem mówiła także Julia Pitkomorna, wiceminister energii Ukrainy. Zwróciła uwagę na to, że rosyjskie rakiety i artyleria uderzyły w niemal 50 proc. infrastruktury energetycznej kraju.

„Nawet najbardziej wydajny system energetyczny może tego nie wytrzymać. Nie patrząc jednak na wojnę, staramy się realizować przyjęte wcześniej zobowiązania, jeśli chodzi o europejskie standardy energetyczne. Staramy się je wdrożyć. Nie zaprzestajemy naszych dążeń do Europy” – tłumaczyła Julia Pitkomorna.

Celem konferencji E23: PL for UA było zainicjowanie i skoordynowanie działań wiodących operatorów energetycznych Polski i Ukrainy. W kontekście sektora gazu ziemnego dyskutowano o działaniach mających na celu dalszy rozwój zintegrowanego rynku tego surowca oraz m.in. o dekarbonizacji infrastruktury przesyłowej zarządzanej przez GAZ-SYSTEM i GTSOU.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 20.03.2023, 13:21
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ