Newsletter

Prezes PKP S.A. otworzył Światowy Kongres Kolei Dużych Prędkości w Pekinie

08.07.2025, 12:19aktualizacja: 08.07.2025, 12:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wziął też udział w międzynarodowej konferencji prasowej i szczycie CEO Summit; wcześniej przewodniczył 106. Zgromadzeniu Ogólnemu UIC.

Prezes PKP S.A., dr Alan Beroud, w roli Przewodniczącego Międzynarodowego Związku Kolei (UIC), uroczyście otworzył 12. Światowy Kongres Kolei Dużych Prędkości w Pekinie.

W swoim wystąpieniu otwierającym Kongres podkreślił, że kolej dużych prędkości jest narzędziem kształtującym zrównoważoną mobilność, spójność regionalną oraz odpowiedź na wyzwania klimatyczne. Szczególną rolę przypisał Chinom, które stały się globalnym liderem w tym sektorze.

„Ten kongres to nie tylko przestrzeń do słuchania i uczenia się, ale przede wszystkim do wspólnego działania i kształtowania przyszłości kolei dużych prędkości z odwagą i jasną wizją” - powiedział dr Beroud.

Zgromadzenie Ogólne UIC: „Kolej na rozdrożu”

Dzień wcześniej, 7 lipca, dr Beroud przewodniczył 106. Zgromadzeniu Ogólnemu UIC, które wyznaczyło strategiczne kierunki na lata 2026-2028, skupiając się m.in. na interoperacyjności, cyfryzacji i wzmacnianiu roli UIC jako głosu kolei na arenie międzynarodowej.

„Kolej stoi na rozdrożu - mierzy się z bezprecedensowymi wyzwaniami, ale także historycznymi szansami” - tymi słowami dr Beroud przywitał zgromadzonych członków UIC z całego świata. Przemówienie było zarówno podsumowaniem okresu głębokiej transformacji organizacji, jak i wezwaniem do działania w kolejnych etapach rozwoju.

Międzynarodowy Związek Kolei (UIC) to organizacja zrzeszająca przedsiębiorstwa kolejowe z całego świata. Jej głównym celem jest promowanie zrównoważonego transport kolejowego oraz ujednolicanie standardów technicznych i operacyjnych na kolei.

Konferencja prasowa: globalna wizja, zielone finanse i nowe technologie

Dr Beroud wziął też udział w międzynarodowej konferencji prasowej, podczas której odpowiadał na pytania mediów z całego świata. Odnosząc się do roli kolei w redukcji emisji CO2, zwrócił uwagę, że transport kolejowy generuje nawet o 90% mniej emisji niż lotnictwo, co czyni go jednym z kluczowych narzędzi realizacji celów klimatycznych.

„Naszym zadaniem jako UIC jest budowanie wspólnej wizji i zaufania pomiędzy krajami oraz tworzenie spójnych, skalowalnych i zrównoważonych rozwiązań technologicznych” - podkreślił.

CEO Summit: wspólna wizja rozwoju kolei dużych prędkości

Podczas szczytu CEO Summit uczestnicy omawiali postępy we wdrażaniu inicjatyw zapoczątkowanych w Marrakeszu. Dyskutowano o rozwoju usług cyfrowych, mobilizowaniu zielonych finansów oraz zwiększaniu odporności systemów kolejowych na zmiany klimatyczne. Szczególną uwagę poświęcono nowym standardom FRMCS, projektowi Morane 2 i integracji kolei z lotnictwem w ramach projektu Air+HSR.

Rozmawiano również o rozwoju korytarzy towarowych, w tym euroazjatyckiego Jedwabnego Szlaku, wspierając interoperacyjność oraz zrównoważony transport towarowy.

„Musimy wspólnie działać, by kolej pozostała kluczowym środkiem transportu w walce z kryzysem klimatycznym. CEO Summit to przestrzeń, w której konkretne inicjatywy przekładamy na realne działania i globalne standardy” - zaznaczył Beroud.

Kolej dużych prędkości jako globalna idea łącząca ludzi

Dr Beroud podkreślił, że szybka kolej to nie tylko technologia, lecz przede wszystkim idea, która ma łączyć państwa, regiony i ludzi, przyczyniając się do konsolidacji gospodarczej i społecznej.

Europa stoi u progu przyjęcia „master planu” zakładającego połączenie wszystkich stolic Unii Europejskiej siecią kolei dużych prędkości. Zdaniem prezesa, projekt ten powinien korzystać z doświadczeń Chin, które zbudowały 48 000 km z globalnych 65 000 km istniejących linii KDP, eksploatując największą sieć na świecie. W 2024 r. chińska kolej dużych prędkości przewiozła 3,27 mld pasażerów, co pokazuje skalę i efektywność tego środka transportu.

Chiny wykorzystują KDP również do konsolidacji regionu - poprzez połączenia z Laosem, Indonezją i innymi krajami Azji Południowo‑Wschodniej.

„Kolej dużych prędkości jest pomostem łączącym umysły i ludzi. Europa powinna uważnie przyglądać się przypadkowi chińskiemu, aby przyspieszyć własny rozwój w tym obszarze” - stwierdził Alan Beroud.

Podczas wizyty w Pekinie prezes PKP S.A. odbył również spotkania bilateralne z wicepremierem Chińskiej Republiki Ludowej oraz prezesem China State Railway Group, omawiając możliwości pogłębienia współpracy technologicznej i inwestycyjnej. W składzie delegacji PKP S.A. znaleźli się również dyrektor przedstawicielstwa w Brukseli Tomasz Lachowicz, dyrektor Pionu Bezpieczeństwa Arkadiusz Wałowski oraz zastępca dyrektora Biura Ochrony Informacji Niejawnych Michał Młotek.

Źródło informacji: PKP S.A.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.07.2025, 12:19
Źródło informacji PKP S.A.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ