Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jak poinformował prezes PSG, spółka w najbliższych latach planuje realizować cele związane z przyłączaniem biometanowni, które - w jego opinii - odgrywać mogą kluczową rolę w procesie dekarbonizacji gospodarki, zastępując gaz kopalny gazami niskoemisyjnymi i odnawialnymi.
Jacek Podgórski dodał, że według różnych szacunków potencjał produkcji biogazu w Polsce wynosi od około 3 do 8 mld metrów sześciennych.
„Osiągnięcie nawet dolnej granicy tego zakresu oznaczałoby, że udział biometanu w całkowitym wolumenie dystrybuowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa paliw, mógłby wynieść między 10 a 20 proc.” - podał prezes Podgórski.
Wyjaśnił, że w osiągnięciu tak ambitnego celu pomoże Spółce opublikowana właśnie na stronie Mapa Chłonności.
„Pozwala ona na wstępną identyfikację obszarów o wysokiej chłonności, czyli miejsc, przez które przebiegają nasze gazociągi wysokiego ciśnienia lub w których znajdują się klienci gotowi odbierać odpowiedni wolumen paliw gazowych nie tylko zimą, ale również latem, kiedy ich zużycie przez klientów indywidualnych jest dużo mniejsze” - zaznaczył Podgórski.
Dodał, że Mapa Chłonności pozwoli też inwestorom wstępnie określić, czy inwestycja na danym terenie będzie wymagała rozbudowy infrastruktury oraz co mogłoby podnieść koszty przyłączenia.
Według szefa PSG Mapa umożliwi wskazanie lokalizacji, w których infrastruktura PSG jest już przygotowana do odbioru biometanu i może przyjąć go najwięcej.
„Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli lepiej planować i rozwijać swój biznes. Mapa znacząco ułatwi potencjalnym inwestorom przeprowadzenie niezbędnych analiz terenu, co przyśpieszy proces pozyskiwania gruntów pod takie inwestycje” - tłumaczył Podgórski
W jego ocenie to narzędzie pozwoli każdemu inwestorowi podjąć bardziej świadomą decyzję i zminimalizować ryzyka związane z niedoszacowaniem lub przeszacowaniem potrzeb inwestycyjnych.
„W efekcie możliwe będzie skrócenie czasu realizacji inwestycji i optymalizacja ich kosztów” - wskazał.
Prezes Podgórski zwrócił uwagę, że dynamicznie rośnie zainteresowanie przyłączeniem się do sieci gazowej podmiotów zajmujących się wytwarzaniem biometanu.
„Od 2020 r. do Polskiej Spółki Gazownictwa wpłynęły 924 wnioski dotyczące określenia warunków przyłączenia do sieci gazowej oraz informacji o możliwości przyłączenia. To przekłada się na liczbę 8-10 wniosków tygodniowo” - podał.
Jak wskazał, warunki przyłączenia oraz ilość biometanu, który Spółka może przyjąć do sieci z danej instalacji, zawsze są ustalane indywidualnie. „Jednak Mapa dostarczy kluczowych danych, które pomogą inwestorowi w zaplanowaniu rozwoju biometanowni, wskazując obszary o największej chłonności oraz potencjalne miejsca wymagające inwestycji w infrastrukturę” - zaznaczył szef PSG.
Dodał, że strona internetowa, na której udostępniona jest Mapa Chłonności, będzie stale rozwijana i aktualizowana, co pozwoli przewidywać także w przyszłości możliwości odbioru biometanu.
„Nie mam wątpliwości, że to narzędzie ułatwi nam dialog z inwestorami i podejmowanie działań wyprzedzających, związanych z przygotowaniem infrastruktury. W efekcie współpraca będzie bardziej dynamiczna i efektywna” - podkreślił prezes Podgórski.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.03.2025, 13:27 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
EKG 2025: AI, cyberbezpieczeństwo, sieć 5G to filary, na których można budować przewagę konkurencyjną PAP
W dobie globalnej rywalizacji technologicznej, kołem zamachowym krajowych gospodarek jest cyfryzacja. Czy Polska jest gotowa, by wykorzystać stwarzane przez nią szanse? Jakie są nasze mocne punkty, a co powinniśmy zmienić? Próbę odpowiedzi na te pytania podjęli eksperci uczestniczący w panelu pt. „Mapa cyfrowa dla Polski”, który odbył się pierwszego dnia XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.- 24.04.2025, 17:12
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Czego nie obejmuje polisa na życie?
Planujesz zakup ubezpieczenia na życie? Zapoznaj się dokładnie z warunkami umowy, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają w nich, czego nie obejmuje taka polisa. W tym artykule przeczytasz, jakie zapisy (tzw. wyłączenia odpowiedzialności) pojawiają się najczęściej.- 24.04.2025, 15:44
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: CUK Ubezpieczenia
-
Image
ZPPP Browary Polskie: piwa bezalkoholowe odpowiadają na potrzeby współczesnych piwoszy PAP
97 proc. Polaków próbowało piw bezalkoholowych, a 62 proc. regularnie sięga po „zerówki”. O tym, że piwo bezalkoholowe jest ważną kategorią rynku piwowarskiego, motorem rozwoju branży i szansą na częściowe zrównoważenie trendu spadkowego piw alkoholowych, mówił Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie (ZPPP Browary Polskie) podczas premiery raportu „>>Zerówki<< zmieniają rynek piwa. Rewolucja 0,0 proc. trwa”.- 24.04.2025, 14:44
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ