Newsletter

Prof. Snyder na EKF 2024: konsensus lepszy niż obrona własnych interesów

11.06.2024, 11:04aktualizacja: 11.06.2024, 11:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prof. Timothy Snyder, wykładowca Uniwersytetu w Yale (USA), uważa, że konsensus może być dla wielu rozwiązaniem lepszym niż indywidualna obrona własnych interesów. „W USA wyraźnie widać, że nie ma praktyki rozmowy, dialogu, słuchania. Trzeba wychować ludzi w taki sposób, żeby widzieli momenty, kiedy konsensus jest możliwy” - mówił prof. Timothy Snyder podczas XIV Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Prof. Snyder jest amerykańskim historykiem, który specjalizuje się w historii nowożytnego nacjonalizmu oraz dziejów Europy Wschodniej. Na Europejskim Kongresie Finansowym był gościem panelu „Europejskie liberum veto”, który prowadził Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej EKF i były premier RP.

Prof. Snyder, pytany przez premiera Bieleckiego o współczesną percepcję jednomyślności przy podejmowaniu decyzji przez państwa członkowskie UE i blokowanie przez np. Węgry niektórych decyzji dotyczących m.in. pomocy walczącej Ukrainy, przypomniał, że zasada liberum veto, obowiązująca w Polsce przedrozbiorowej, była objawem słabości systemu politycznego pierwszej Rzeczypospolitej. Pozwalała też na ingerencję w wewnętrzne sprawy kraju mocarstwom zagranicznym.

„Mamy podobny problem w USA, gdzie musieliśmy czekać pół roku na głosowanie w Kongresie nad wsparciem dla Ukrainy tylko i wyłącznie dlatego, że jedna osoba, czyli Mike Johnson, speaker Izby Reprezentantów, związany z Donaldem Trumpem, blokował głosowanie” - zauważył prof. Snyder.

Dodał, że dużym problemem jest to, że Węgry mogą otrzymywać duże subwencje z Unii Europejskiej, a potem wzbraniać się przed wspieraniem walczącej Ukrainy, blokować działania podejmowane przez UE.

„Czy pan, jako człowiek potrafiący używać takich słów, które sprawiają, że świat wartości staje się uporządkowany, widzi to, że tylko w Norwegii w szkole uczą konsensusu, czyli porozumienia, a w Polsce używanie takich słów kojarzy się z czymś wstydliwym, z porażką, bo >>ja muszę z czegoś ustąpić?<<. Czy współczesny kapitalizm zniszczył chęć do szukania konsensusu?” - pytał premier Bielecki.

„Będą zawsze sytuacje, kiedy żaden konsensus nie będzie możliwy. Jeżeli jeden z liderów europejskich głosuje za Rosją - nie będzie konsensusu. Konsensus to znaczy, że jesteśmy razem. Należymy do jednego społeczeństwa. Jeżeli ktoś za pieniądze głosuje na rzecz obcego państwa, nie może być konsensusu. Każdy ma swoje interesy. Konsensus polega na tym, że może być lepszym rozwiązanie dla państw niż indywidualna obrona własnych interesów. Jeżeli nie ma praktyki rozmowy, dialogu, słuchania - brak tego w USA bardzo wyraźnie - tam trzeba wychować ludzi w taki sposób, żeby mieli zdolność widzenia momentu, w którym konsensus jest możliwy” - podsumował profesor Snyder.

Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Kongres zaprasza do nieskrępowanej debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju. EKF odbywa się w dniach 10-12 czerwca w Sopocie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.06.2024, 11:04
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ