Newsletter

Biznes i finanse

Przetargi w 2021 r. - ogłoszone i planowane

27.08.2021, 12:47aktualizacja: 27.08.2021, 12:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Aby móc co roku oddawać do ruchu kolejne kilometry dróg, GDDKiA intensywnie ogłasza przetargi na różne etapy prac na swoich inwestycjach. 2021 rok planuje zamknąć z ogłoszonymi przetargami na realizację ponad 360 km nowych dróg oraz 26 przetargami na dokumentację. Nie zapomina też o bieżącym utrzymaniu. W tym roku planowane jest ogłoszenie łącznie 29 postępowań na całoroczne utrzymanie dróg zarządzanych przez GDDKiA.

Przetargi na realizację ponad 360 km dróg

Od początku roku GDDKiA ogłosiła 19 przetargów na realizację zadań o łącznej długości niemal 213 km. Chodzi tu o prace realizowane w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) oraz Programu budowy 100 obwodnic (PB100).

Od stycznia br. ogłosiła postępowania m.in. na dwa odcinki drogi ekspresowej S1 Kosztowy - Bielsko-Biała (woj. śląskie), cztery odcinki S10 Bydgoszcz - Toruń (woj. kujawsko-pomorskie) czy kontynuację robót na odcinku S61 Łomża Zachód - Kolno (woj. podlaskie). Ogłosiła również sześć przetargów na realizację drogi ekspresowej S19, pięć na odcinku od granicy woj. mazowieckiego i lubelskiego do Lubartowa (woj. lubelskie) i jeden na odcinku Babica - Jawornik (woj. podkarpackie). Wśród ogłoszonych postępowań znalazły się też przetargi na projekt i budowę S74 Mniów - Kielce (woj. świętokrzyskie) oraz obwodnicy Strykowa w ciągu DK32, która realizowana będzie w ramach PB100.

W tym roku GDDKiA planuje jeszcze ogłosić przetargi na realizację ponad 147 km dróg. Wśród nich znajdą się postępowania m.in. na trzy odcinki drogi ekspresowej S17 od Zamościa do obwodnicy Hrebennego (woj. lubelskie) oraz dwa odcinki S6 Koszalin - Słupsk (woj. zachodniopomorskie i pomorskie). Ogłoszone zostaną także przetargi na S19 Domaradz - Iskrzynia (woj. podkarpackie) i budowę S74 Kielce Zachód - Kielce. Wśród planowanych na ten rok postępowań znajdą się też m.in. obwodnice Gorajca w ciągu DK74 (woj. lubelskie) i Koźmina Wielkopolskiego w ciągu DK15 (woj. wielkopolskie), które powstaną w ramach PB100. Dodatkowo GDDKiA jest gotowa do ogłoszenia postępowań przetargowych, po zapewnieniu środków finansowych, na Zachodnią Obwodnicę Szczecina (o długości ok. 50 km) oraz budowę dodatkowego pasa autostrady A2 między Łodzią i Warszawą.

Ponadto na bieżąco ogłaszane są też przetargi obejmujące działania na istniejącej sieci. Na etapie przygotowania jest obecnie 219 zadań dotyczących rozbudowy (lub przebudowy) blisko 1660 km dróg.

26 przetargów na dokumentację

W cyklu realizacji inwestycji drogowej najwięcej czasu pochłania proces prac przygotowawczych. Jest on bardzo skomplikowany, ale jednocześnie niezbędny do tego, aby mogły ruszyć prace budowlane. Od stycznia 2021 r. GDDKiA ogłosiła 19 przetargów na dokumentację. 12 z nich dotyczyło przygotowania koncepcji programowej (KP), a 2 dotyczyły wykonania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ). 5 przetargów dotyczyło przygotowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R).

Do końca tego roku planuje jeszcze ogłoszenie 7 postępowań na dokumentację. 5 dotyczyć będzie przygotowania STEŚ-R, a 2 wykonania KP.

Przetargi na utrzymanie

2021 rok to także przetargi na całoroczne utrzymanie dróg zarządzanych przez GDDKiA. Od początku roku ogłoszonych zostało 9 postępowań na te prace. Dotyczą one m.in. utrzymania autostrady A4 w woj. dolnośląskim, A8 Autostradowej Obwodnicy Wrocławia czy drogi ekspresowej S3 w woj. zachodniopomorskim. Do końca roku planowane jest ogłoszenie kolejnych 20 postępowań na całoroczne utrzymanie dróg.

Źródło informacji: GDDKiA

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.08.2021, 12:47
Źródło informacji GDDKiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ