Newsletter

PSOR: pszczelarzu, rolniku - bez współpracy nie osiągniesz sukcesu

14.11.2024, 14:55aktualizacja: 14.11.2024, 14:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dzięki współpracy z rolnikami, pszczelarze mogą mieć pewność, że pszczoły co roku znajdą wartościowy i różnorodny pożytek. Rolnicy zaś otrzymują zwiększone plony dzięki zapylaniu przez pszczoły. Taki model współpracy opiera się na wzajemnym zrozumieniu i szacunku, przynosząc korzyści obu stronom.

Owady zapylające pełnią niezwykle ważną rolę w agroekosystemie - zapylają rośliny. To dzięki ich pracy można jeść wiele owoców i warzyw, takich jak jabłka, gruszki, truskawki czy pomidory. W Polsce najważniejszym hodowlanym zapylaczem jest pszczoła miodna, która zapyla różne gatunki warzyw, drzew owocowych i krzewów oraz roślin uprawnych. Troska o owady zapylające leży w interesie wszystkich, ale to właśnie pszczelarze i rolnicy odgrywają szczególną rolę.

Pszczelarstwo to coś więcej niż hobby - to odpowiedzialna praca, która wymaga dużej wiedzy, szacunku i cierpliwości do zajmowania się pszczołami. W Polsce pszczelarstwem zajmują się głównie małe, rodzinne gospodarstwa [1], dla których priorytetem jest troska o dobrostan zapylaczy i uzyskanie produktów wysokiej jakości. Z kolei rolnicy, stosując m.in. zasady dobrej praktyki w ochronie roślin, skutecznie zbliżają się do zrównoważonej produkcji żywności w swoim gospodarstwie oraz ochrony bioróżnorodności.

Pszczelarz Roku wie, jak współpracować z rolnikami

Często zdarza się, że pszczelarstwo jest pasją przekazywaną z pokolenia na pokolenie - tak było również w przypadku Łukasza Waryasa, który otrzymał nagrodę Grand Prix w X edycji konkursu „Pszczelarz Roku” organizowanego przez Fundację Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju. Pszczoły były obecne w jego życiu od zawsze. Wspomnienia z dzieciństwa stały się impulsem do rozpoczęcia przygody z pszczelarstwem w dorosłym życiu. Dość szybko pasja przerodziła się w pełnoetatową pracę. Obecnie Waryas posiada profesjonalną pasiekę, w której produkuje nie tylko miód, ale też inne produkty pszczele, takie jak pyłek, pierzgę i wosk. Ponadto chętnie dzieli się swoją wiedzą, wierząc, że wymiana doświadczeń przynosi korzyści wszystkim. Został także zwycięzcą w kategorii „Pszczelarz współpracujący z rolnikiem”, co świadczy o jego pełnym zrozumieniu znaczenia współpracy z rolnikami.

Jak rozpocząć owocną współpracę?

Współpraca pomiędzy rolnikiem a pszczelarzem może być zainicjowana przez każdą ze stron. Może ona przybierać wiele form, natomiast jej podstawą zawsze będą obowiązujące przepisy prawa, dobre praktyki rolnicze i pszczelarskie oraz życzliwa, bezpośrednia komunikacja.

Pszczelarze często współpracę z rolnikiem rozpoczynają od sprawdzenia dostępności miejsca dla pasieki w odpowiedniej bliskości do miejsca uprawy będącej pożytkiem dla pszczół i kontaktują się z właścicielem lub inną osobą uprawnioną do użytkowania terenu. Pasieka taka może zostać zlokalizowana w miejscu nie utrudniającym życia mieszkańcom sąsiednich działek, w odpowiedniej odległości od dróg i budynków. Przed podjęciem decyzji o umiejscowieniu pasieki pszczelarze sprawdzają, czy w okolicy nie znajdują się inne pasieki i czy postawienie kolejnej nie doprowadzi do przepszczelenia. Zbyt duże zagęszczenie hodowlanych pszczół miodnych jest niekorzystne zarówno dla nich, jak i dla innych owadów zapylających. Dodatkowo, przemieszczając ule poza teren własnego powiatu, informują o tym fakcie właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

„Rolnicy, z którymi współpracuję, mają pola w różnych lokalizacjach, co pozwala mi co roku zapewnić pszczołom dostęp do odpowiedniego pożytku. Jeden z rolników od lat uprawia pasy kwietne, praktykuje zmianowanie oraz wysiewanie poplonów. Takie podejście sprzyja pszczołom, ponieważ zapewnia im zróżnicowane źródła pożywienia” - mówi Łukasz Waryas.

Rolnicy natomiast tak planują prace na polu lub w sadzie, w tym zabiegi ochrony roślin, aby wykonywać je bezpiecznie dla pszczół i innych owadów. Jest to możliwe, ponieważ środki ochrony roślin są opracowywane w taki sposób, że stosowane zgodnie z prawem, zasadami integrowanej ochrony roślin oraz instrukcjami zawartymi na etykiecie środka nie szkodzą pszczołom. W dobrej współpracy szczególnie istotna jest znajomość pobliskich pszczelarzy i rozmieszczenia pasiek, ponieważ pszczelarze bardzo cenią sobie, gdy rolnicy z wyprzedzeniem informują ich o terminie przeprowadzanych zabiegów ochrony roślin.

Mając na uwadze bezpieczeństwo pszczół, rolnicy przeprowadzają opryski po zachodzie słońca i zakończeniu oblotu uprawy przez pszczoły. Podczas zabiegu zachowują bezpieczne odległości od pasiek, zbiorników i cieków wodnych oraz terenów nieużytkowanych rolniczo. Dbają również o to, aby ciecz robocza nie była znoszona na sąsiednie, kwitnące uprawy, a także inne miejsca, gdzie zapylacze mogą mieć pożytek.

„W naszym regionie rolnicy przestrzegają zasad stosowania środków ochrony roślin. My, pszczelarze, jesteśmy w stałym kontakcie z rolnikami poprzez wspólną grupę na komunikatorze, gdzie wymieniamy się bieżącymi informacjami. Jeśli któryś z rolników planuje opryski, z wyprzedzeniem nas o tym informuje. W ten sposób możemy zdecydować, czy zostawić pszczoły na polach, czy lepiej przetransportować je w inne miejsce” - dodaje Łukasz Waryas.

Dobre praktyki pszczelarskie nagradza już od 10 lat Fundacja Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju, organizator ogólnopolskiego konkursu „Pszczelarz Roku”. Organizatorzy poszukują i nagradzają pasjonatów pszczelarstwa, szerzących wiedzę o pszczołach i produkujących wyśmienity miód.

„Czy rolnik może być przyjacielem owadów zapylających? Zdecydowanie! Partnerska współpraca rolnika z pszczelarzem to jeden z przejawów troski o dobrostan tych ważnych dla produkcji żywności zwierząt. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin już od sześciu lat pokazuje najlepsze praktyki w tym obszarze. Znamy wielu rolników, którzy zabiegi ochrony wykonują odpowiedzialnie i nawiązują owocną współpracę z lokalnymi pszczelarzami” - mówi Joanna Gałązka z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Z inicjatywy PSOR od 2020 roku w ramach konkursu przyznawana jest nagroda w kategorii „Pszczelarz współpracujący z rolnikiem”. Ta specjalna kategoria promuje dobre praktyki oraz integrowanie ze sobą środowiska pszczelarzy z rolnikami.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) skupia producentów i importerów środków ochrony roślin. Jest właścicielem i koordynatorem Systemu Zbiórki Opakowań PSOR. Od ponad 20 lat zajmuje się edukacją na temat bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin i ich znaczenia w produkcji żywności. Prowadzi kampanie, w których pokazuje rolnikom: jak ustrzec się przed podróbkami („Podejmuj mądre decyzje”), jak podczas pracy z produktem dbać o swoje bezpieczeństwo („Nie tylko plony potrzebują ochrony”), jak chronić środowisko przed skażeniem środkami ochrony roślin (Czyste Wody i TOPPS), jak prawidłowo gospodarować opakowaniami po środkach ochrony roślin („Liczy się każde opakowanie”). Działając po stronie roślin, pokazuje, skąd bierze się jedzenie na naszych stołach i jaką rolę w tym procesie odgrywa rolnik, jego praca oraz narzędzia, które wykorzystuje. PSOR wspiera również bioróżnorodność oraz pokazuje, jak mądrze pomagać owadom zapylającym w ramach akcji „Pomagamy pszczołom bez lipy”.

PSOR stworzyło także Akademię PSOR - bezpłatną platformę szkoleniową w całości poświęconą bezpiecznemu i odpowiedzialnemu stosowaniu środków ochrony roślin.

Więcej informacji o działalności PSOR można znaleźć na stronie www.psor.pl.

[1] Semkiw, P. (2023). Stan pszczelarstwa w Polsce w 2023 roku. Zakład Pszczelnictwa w Puławach, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, https://www.inhort.pl/wp-content/uploads/2024/01/11.3_Raport_stan_pszczelarstwa_2023.pdf.

Źródło informacji: Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.11.2024, 14:55
Źródło informacji Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ