Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Marcin Laskowski, wiceprezes ds. regulacji w PGE Polskiej Grupie Energetycznej uczestniczył w roboczym spotkaniu ekspertów i praktyków ciepłownictwa pod hasłem „Jak zapewnić ciepłą wodę w kranie? Wnioski z wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu dla sektora ciepłowniczego”. Spotkanie, zorganizowane przez europosłankę Mirosławę Nykiel (Koalicja Obywatelska, Europejska Partia Ludowa, EPP), odbyło się 25 marca w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
W krajach UE ciepło dostarczane jest poprzez ok. 10 tys. systemów ciepłowniczych, obsługujących 70 milionów ludzi. Pakiet Fit for 55, poprzez dyrektywę EU ETS, REDIII, EPBD oraz EED, narzuca szereg wyzwań dla transformacji europejskiego ciepłownictwa, które docelowo w 2050 roku ma być zasilane wyłącznie z odnawialnych źródeł energii i ciepła odpadowego.
„Z centralnych systemów ciepłowniczych korzysta ponad 15 mln Polaków - czyli ponad 50 proc. gospodarstw domowych i 70 proc. mieszkańców miast. Te systemy do tej pory były oparte o węgiel kamienny. My już dokonujemy transformacji, inwestując w kogenerację gazową. Regulacje europejskie wskazują nam nowy poziom emisji CO2 w wysokości 270 g na 1 kWh i takie wymogi musimy w perspektywie najbliższych lat spełniać” - podkreślił prezes Marcin Laskowski.
„Tutaj, w Parlamencie Europejskim, zabiegamy o zrozumienie krajowej specyfiki. Nie można równo traktować wszystkich państw UE. Musimy mieć więcej czasu i więcej pieniędzy na transformację energetyczną, a gaz powinien być paliwem przejściowym. Stąd też poprawki odnoszące się do gazu, które wnosimy, mają sens” - zaznaczyła Mirosława Nykiel.
Wiceprezes PGE wskazał, że analizy eksperckie Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej (PTEC) pokazują, że tylko w Polsce spełnienie nowej definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i norm emisyjnych wynikających z pakietu Fit for 55 będzie wymagało nakładów inwestycyjnych w wytwarzanie, dystrybucję i przyłącza końcowe u odbiorców na poziomie od 70 do 110 mld euro (300-500 mld zł) do 2050 roku.
Eksperci wskazują, że transformacja w sektorze ciepłownictwa będzie skutkowała wzrostem kosztów ciepła. Mirosława Nykiel, posłanka do Parlamentu Europejskiego uważa, że do utrzymania akceptowalnego poziomu cen dla konsumentów potrzebne jest kompleksowe podejście do finansowania procesów inwestycyjnych i modernizacyjnych. Dlatego wyzwania związane z transformacją ciepłownictwa należy uwzględnić w dyskusji nad kształtem strategii Czystego Ładu Przemysłowego.
Margot Pinault, przedstawicielka dyrekcji generalnej ds. energii w ramach Komisji Europejskiej wskazała, że celem unijnej strategii dotyczącej systemów ogrzewania i chłodzenia, ogłoszonej w „Planie działania na rzecz przystępnej cenowo energii”, przyjętym w ramach Czystego Ładu Przemysłowego, będzie systemowa integracja sektorów energetycznego i ciepłowniczego.
„Nie musimy elektryfikować wszystkiego. Trzeba rozpoznać istniejące źródła energii cieplnej, z których możemy korzystać bezpośrednio bez potrzeby przetwarzania energii elektrycznej w cieplną. Dotyczy to zwłaszcza dostępnych źródeł ciepła z energii odnawialnej lub ciepła odpadowego z infrastruktury przemysłowej lub usługowej” - powiedziała Margot Pinault.
Hans Korteweg z COGEN Europe wskazał, że przy zmianie ogrzewania na elektryczne, zimą w budynkach Europy Północnej i Środkowej szczytowe zapotrzebowanie na prąd wyniosłoby 150-300 proc. - pod warunkiem, że budynki byłyby efektywne energetycznie, wykorzystując fotowoltaikę, pompy ciepła, izolację, trójszybowe okna itd. Natomiast, jeżeli nie będą efektywne energetycznie - szczytowe zapotrzebowanie wyniesie 300-500 proc. A to prowadziłoby do destabilizacji systemu energetycznego.
„Elektryfikacja ciepłownictwa jest jednym ze sposobów dostarczania ciepła dla konsumentów, ale nie jedynym. Należy spojrzeć na ciepłownictwo z perspektywy integracji systemu energetycznego, na który składać się będzie wiele technologii, wykorzystujących również dostępne lokalnie źródła paliwa: gaz ziemny, biogaz, biomasę” - zaznaczył Hans Korteweg.
W opinii ekspertów następnym celem w realizacji założeń Fit for 55 będzie magazynowanie energii, w tym energii cieplnej. Dzięki temu zostanie zapewniona większa elastyczność systemu elektroenergetycznego, a w dalszej perspektywie spowoduje to obniżenie kosztów energii.
„Jeżeli chodzi o regulacje, życzylibyśmy sobie, aby kotły elektrodowe, które wspierają proces magazynowania nadwyżek odnawialnej energii elektrycznej z KSE (Krajowy System Elektroenergetyczny), zostały potraktowane jako element efektywnych systemów ciepłowniczych. W dni słoneczne lub wietrzne mamy nadprodukcję energii z OZE. Moglibyśmy ją zamieniać na ciepło i akumulować w magazynach. A w momencie, kiedy ciepło jest potrzebne, oddawać je do sieci ciepłowniczej” - podkreślił Marcin Laskowski.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 01.04.2025, 11:31 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |