Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Obecnie w miejscowości Wicko działa 5 turbin wiatrowych ENERCON E82 E2 o łącznej mocy 10 MW, które generują 25 GWh zeroemisyjnej energii w skali roku. Ponadto, jak zapowiadają przedstawiciele Respect Energy SA, obecnie trwają analizy nad rozbudową mocy tej elektrowni w oparciu o technologie fotowoltaiczne w ramach cable pooling, czego efektem będzie powstanie, oczekiwane przez operatora sieci, bardziej zrównoważonego źródła wytwarzania energii elektrycznej. Korelacja źródeł wiatrowych i słonecznych dzięki wykorzystaniu cable pooling może okazać się jednym z bardziej efektywnych rozwiązań na rynku odnawialnych źródeł energii.
„Jestem przekonany, że właśnie tak wygląda przyszłość energii odnawialnej i jestem dumny, że mój Zespół wyznacza kierunek dla całej branży. W Europie tego typu inwestycje stają się standardem zarówno wśród małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw, takich jak Respect Energy SA. Symbioza energii słonecznej i wiatrowej to po prostu przyszłość, która nie może nas ominąć” – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy SA.
„Potrzeby finansowe zielonej transformacji w Polsce są olbrzymie. Pomimo planowanej znaczącej podaży środków publicznych, istotna luka kapitałowa będzie sukcesywnie wypełniana przez sektor finansowy. Dom Maklerski BOŚ SA posiada odpowiednie kompetencje i doświadczenie w obszarze pozyskiwania finansowania na zielone inwestycje, stąd nasze zaangażowanie w tak perspektywiczny projekt jak Wicko, było dla nas czymś naturalnym” – powiedział Radosław Olszewski, prezes DM BOŚ SA.
Jak zaznacza Tomasz Zadroga, CEO Respect Energy SA, Wicko jest inwestycją spółki obejmującą 30-hektarową działkę z ogromnym potencjałem energotwórczym zarówno dla paneli słonecznych, jak i turbin wiatrowych. Według przedstawicieli firmy, Wicko wkrótce może stać się przykładem nowego podejścia do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych z wykorzystaniem cable poolingu. Pozwala to na optymalne wykorzystanie energii ze słońca i wiatru oraz już istniejących zasobów sieciowych w przeliczeniu na punkt przyłączenia źródła OZE, co zapewnia bardziej stabilne dostawy zielonej energii elektrycznej do konsumentów.
„Jesteśmy przekonani, że inwestycje w różne rodzaje OZE pozwolą w pełni wykorzystać potencjał, który kryje się na tych 30 ha terenu nad Bałtykiem. Plany Respect Energy SA na najbliższe miesiące to projekty przełomowe, z perspektywy biznesowej i społecznej, co zawsze staramy się łączyć. To jeden z fundamentów naszej filozofii działania” – zaznacza Tomasz Zadroga, CEO Respect Energy SA.
„Jednym z celów strategicznych Banku Ochrony Środowiska SA jest wspieranie i napędzanie zielonej transformacji w Polsce. Projekt w Wicku oceniamy jako bardzo perspektywiczny. Wierzymy, że może stanowić on wzór dla innych podobnych inwestycji. Z tego też względu podjęliśmy decyzję nie tylko o organizacji emisji obligacji za pośrednictwem DM BOŚ SA, ale również o nabyciu ich w całości, stając się tym samym jedynym obligatariuszem” – powiedział Wojciech Hann, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska SA.
Inwestycja w Wicku jest drugim projektem rozwijanym na Pomorzu przez Respect Energy SA. Obecnie trwają kolejne prace nad rozwojem przedsięwzięć z zakresu energetyki odnawialnej.
Funkcję Doradcy Prawnego Transakcji pełnił Deloitte Legal, Ostrowski, Gizicki i Wspólnicy sp.k.
Źródło informacji: Respect Energy
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.02.2022, 09:50 |
Źródło informacji | Respect Energy |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |