Newsletter

Biznes i finanse

Rok wykorzystanych szans. Rynek pracy IT i SAP 2022 - raport Awareson

23.09.2021, 11:17aktualizacja: 23.09.2021, 11:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Awareson - raport
Awareson - raport
Płace w branży IT rosną w niespotykanym dotąd tempie. Przeciętne wynagrodzenie wynosi czterokrotność średniej krajowej… i będzie rosło, bo 70% firm cierpi na niedobór pracowników IT. To jednak nie pieniądze są główną motywacją do pracy w IT - eksperci stawiają przede wszystkim na rozwój. A już są jednymi z najlepszych na świecie. Co to oznacza dla ważnej gałęzi polskiej gospodarki?

Awareson, specjalistyczna agencja zajmująca się rekrutacją w obszarze IT, przeanalizowała sytuację na rynku pracy, żeby wskazać najważniejsze trendy na 2022 rok. Raport „Rok wykorzystanych szans. Rynek pracy IT i SAP 2022” można pobrać bezpłatnie: www.awareson.com/getthereport/.

W ostatnim roku płace pracowników IT zatrudnionych na stałe wzrosły o 22%, a kontraktowych 34%. Przy ogromnym niedoborze ekspertów dalszy wzrost stawek jest nieunikniony, szczególnie że Polacy wciąż zarabiają znacznie mniej niż ich koledzy z Zachodniej Europy i USA. Na rynku brakuje 500-600 tysięcy specjalistów IT, a znalezienie eksperta może trwać nawet pół roku.

„Zachód boryka się z ogromnym niedoborem specjalistów od nowych technologii. Tymczasem Polacy są plasowani na 3. miejscu na świecie pod względem jakości pracy, a po pandemii strategiczne położenie Polski dodatkowo podniosło ich wartość. W 2022 roku wszystkie te zjawiska skumulują się i dadzą o sobie znać w postaci presji płacowej” - mówi Anna Szczepowska, prezes Awareson.

W 2022 roku nałoży się na siebie kilka silnych impulsów, które zachęcą specjalistów IT do zmiany pracy: wzrost stawek, elastyczność pracodawców odnośnie formy współpracy i pojawienie się innowacyjnych projektów. Najtrudniej będzie zdobyć pracowników najwyższej klasy - architektów i seniorów. W sytuacji ich niedoboru w cenie będą nieco mniej doświadczeni pracownicy, którzy szybko się uczą, są samodzielni i odpowiedzialni.

Polscy specjaliści IT mają świadomość swojej wartości - i ciężko pracują, żeby ją podnosić. Z ankiety Awareson wśród specjalistów IT wynika, że w najbliższym czasie najważniejszy będzie dla nich rozwój umiejętności technicznych (91%), podwyżka (46%) i chęć rozwoju kompetencji miękkich (45%).

Firmom coraz trudniej akceptować rosnące stawki, dlatego rywalizują o pracowników pozapłacowymi benefitami. Atrakcyjny pakiet „dodatków”, pomaga też utrzymać aktualny zespół. Z badań Awareson wynika, że dla specjalistów IT kluczowe będą:

• możliwość rozwoju,

• praca zdalna,

• dobre zarządzanie firmą,

• wynagrodzenie,

• elastyczne godziny pracy.

Od początku pandemii Europa doświadczyła większego rozwoju technologicznego niż w całej poprzedniej dekadzie. Tempo zmian nie wyhamowuje. Rozwiązania, które w trakcie pandemii wprowadziły najbardziej innowacyjne firmy, teraz wdrażają wszyscy. To wymaga armii ekspertów IT.

„Najbliższe lata będą stały pod znakiem dalszego szybkiego rozwoju rozwiązań chmurowych, szczególnie z obszaru aplikacji Cloud-Native oraz Data Science” - komentuje dla Awareson Sebastian Fyda, Cloud Solutions Architect.

Oprócz migracji do chmury i wyzwań dotyczących bezpieczeństwa, kluczowy będzie rozwój sztucznej inteligencji, przetwarzanie danych oraz popularność urządzeń mobilnych.

Jak w takim razie pozyskać do pracy najlepsze talenty? Przede wszystkim szybko… Proces rekrutacji znacznie się skróci i sprofesjonalizuje. Kandydaci oczekują, że już na początku procesu poznają warunki płacowe i informacje o stosie technologicznym, a rekruter będzie dobrze przygotowany merytorycznie. Idealnie, gdy rekrutację udaje się zamknąć w tydzień, a liczba spotkań jest ograniczona do minimum.

KONTAKT:

Anna Jaglińska-Prawdzik

e-mail: anna.jaglinska@awareson.com

tel. 532 605 820

Źródło informacji: Awareson

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.09.2021, 11:17
Źródło informacji Awareson
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ