Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rozbudowa Terminalu Gazu Płynnego w Szczecinie - warta ponad 150 milionów złotych - ma na celu przede wszystkim wzmocnienie bezpieczeństwa łańcucha dostaw gazu LPG do klientów sieci ORLEN. Projekt w całości został zrealizowany przez konsorcjum polskich firm.
„Ta inwestycja to wzmocnienie pozycji rynkowej ORLEN poprzez znaczące zwiększenie możliwości odbioru LPG w tej instalacji do 400 tys. ton rocznie. To prawie o 65 procent więcej niż dotychczas. Taka konfiguracja poszerza możliwości dalszej dywersyfikacji źródeł pozyskiwania LPG i jest elementem realizacji strategicznego planu integracji i wzmacniania aktywów logistycznych, wspierającym między innymi bezpieczeństwo dostaw na stacje paliw ORLEN” - stwierdził Marek Balawejder, członek zarządu ds. sprzedaży detalicznej w ORLEN.
Rozbudowa terminalu w Szczecinie to nie tylko większe zdolności magazynowe i przeładunkowe LPG, ale przede wszystkim odpowiedź na rosnące potrzeby importu drogą morską - obecnie do Polski ponad 35 proc. gazu płynnego dostarczane jest do terminali morskich. Podstawową formą pozostaje transport drogą kolejową, dlatego rozbudowana została także infrastruktura kolejowa na terenie terminalu. Bocznica zyskała trzy dodatkowe tory, powstało nowe stanowisko przeładunkowe cystern kolejowych wraz z wagą oraz nowa pompownia LPG.
„Kluczowym elementem nowej infrastruktury są dwa, wyprodukowane w gdyńskiej stoczni 75-metrowe zbiorniki LPG, każdy o pojemności 2100 metrów sześciennych i wadze 400 ton. Dzięki temu potencjał magazynowania terminalu w Szczecinie wzrósł do 8,7 tysięcy metrów sześciennych. Cieszę się, że prace zakończyły się zgodnie z harmonogramem” - powiedział Marcin Zawisza, prezes zarządu ORLEN Paliwa i dodał, że nowe możliwości magazynowania LPG nie tylko wzmocnią konkurencyjność, firmy, ale znacznie zwiększą potencjał importowy gazu płynnego.
„Możemy zaopatrzyć 2,5 miliona samochodów w Polsce, które wykorzystują to źródło energii do napędu. Jesteśmy w stanie zaopatrzyć firmy wykorzystujące gaz płynny w celach przemysłowych czy grzewczych. To nasz duży sukces” - dodał Marek Balawejder, członek zarządu ds. sprzedaży detalicznej w ORLEN.
ORLEN Paliwa jako integralna część Grupy ORLEN, jest liderem na rynku hurtowej sprzedaży paliw. Spółka posiada infrastrukturę magazynową LPG oraz współpracuje z największymi bazami paliwowymi w kraju, zapewniając kompleksową ofertę najwyższej jakości paliw i nośników energii: benzyn, oleju napędowego, gazu płynnego, oleju grzewczego oraz energii elektrycznej.
Spółka z Grupy ORLEN dostarcza produkty w całej Polsce, posiada sieć Terminali Gazu Płynnego w siedmiu lokalizacjach na terenie całego kraju: w Hrubieszowie, w Krośnie Odrzańskim, w Nowej Brzeźnicy, w Płocku (Chemików oraz Długa), w Sokółce oraz w Szczecinie.
ORLEN Paliwa odpowiada za ponad 30 proc. krajowego rynku LPG. Od 2022 roku spółka nie importuje gazu z Rosji, a zdecydowana większość LPG sprzedawanego przez koncern pochodzi z produkcji własnej w rafineriach w Polsce i na Litwie oraz importu z krajów Europy Zachodniej i Północnej.
Inwestycja w Terminal Gazu Płynnego rozpoczęła się w 2022 roku, a sama rozbudowa trwała dwa lata. Za jej realizację odpowiadało konsorcjum polskich firm, z generalnym wykonawcą, firmą AGAT S.A. Koszt inwestycji wyniósł ponad 150 mln zł.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.06.2025, 15:14 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
PZU z pomocą dla poszkodowanych w pożarze w Ząbkach
Od wczesnego poranka 4 lipca br. mobilni eksperci PZU są na miejscu poważnego pożaru na osiedlu w podwarszawskich Ząbkach. Kontaktujemy się ze wszystkimi ubezpieczonymi w PZU mieszkańcami bloku objętego pożarem. Uruchomiliśmy uproszczone procedury obsługi, a dziś na miejsce przyjedzie też Mobilne Biuro PZU, w którym poszkodowani będą mogli zgłaszać szkody bezpośrednio, uzyskać informacje o przygotowanych dla nich lokalach zastępczych i inną pomoc.- 04.07.2025, 16:15
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PZU
-
Komunikat prasowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa po pożarze budynku wielorodzinnego w Ząbkach - apel PIIB o pilny przegląd poddaszy w Polsce
W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy, Polska Izba Inżynierów Budownictwa składa wyrazy współczucia wszystkim poszkodowanym mieszkańcom oraz wskazuje na konieczność podjęcia natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej.- 04.07.2025, 16:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polska Izba Inżynierów Budownictwa
-
Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025. Podsumowanie i wnioski z raportu
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XIII edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025”. Wartość inwestycji w moce PV przekroczyła 12 mld zł. Pod względem przyrostu mocy PV w 2024 roku Polska zajęła 5. miejsce w UE i umocniła się na 6. miejscu pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej, daleko wyprzedzając kolejne kraje z TOP 10.- 04.07.2025, 15:20
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ