Newsletter

Ruszyła budowa pierwszej biogazowni Grupy E.ON w Polsce

13.12.2023, 09:00aktualizacja: 13.12.2023, 09:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

E.ON Polska
E.ON Polska
E.ON Polska już w 2024 r. otworzy swoją pierwszą biogazownię w naszym kraju. Obiekt o mocy zainstalowanej 1 MWe w wysokosprawnej kogeneracji zostanie uruchomiony niedaleko Pułtuska. Inwestycja ta wpisuje się w strategię firmy E.ON, która chce aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i wspierać klientów w zmniejszaniu śladu węglowego.

Transformacja sektora energetycznego stawia przed branżą wiele wyzwań, którym sprostanie wymagać będzie czasu i poszerzenia wykorzystywanych technologii. Dużą szansą jest budowa zróżnicowanych źródeł OZE, by w coraz większej skali sięgać nie tylko po fotowoltaikę i źródła wiatrowe, lecz także po biogaz. W naszym kraju jesteśmy jeszcze daleko od wykorzystania pełnego potencjału ostatniego z wymienionych wcześniej źródeł. Dlatego E.ON Polska, mając bogate międzynarodowe doświadczenie Grupy E.ON w tym segmencie, rozpoczął w nim pierwszą inwestycję.

„Jako nowoczesna grupa energetyczna staramy się w każdym obszarze naszej działalności mieć na względzie zazielenianie naszego portfela ofertowego. Widzimy duży potencjał w rozwoju źródeł biogazowych w Polsce i chcemy dalej inwestować w ten obszar” - mówi Artur Stawiarski, dyrektor ds. strategii i rozwoju przedsiębiorstwa w E.ON Polska.

„Biogazownia niedaleko Pułtuska jest naszym pierwszym i na pewno nie ostatnim projektem w tym segmencie. Wierzymy w dywersyfikację źródeł OZE, co oznacza również inwestycje w takie, które mogą pracować z pełnią swoich możliwości niezależnie od pogody” - dodaje.

Przy realizacji tej inwestycji polska spółka skorzysta z międzynarodowego doświadczenia Grupy E.ON. Ma ona bogatą praktykę w zakresie instalacji biogazowych w Niemczech, jak również w Danii, gdzie E.ON odpowiada za kilkanaście procent rynku biometanowego. Know-how Grupy nie obejmuje jedynie projektowania instalacji i procesów spalania biogazu, ale również wtłaczania biometanu do sieci. 

Biopaliwo z potencjałem 

Według dostępnych danych możliwości produkcji biogazu z odpadów w Polsce kształtują się na poziomie niemal 13-15 mld m sześc. rocznie, co odpowiada ok. 8 mld m sześc. biometanu. W porównaniu z Niemcami, którzy produkują biogaz w niemal 9900 zakładach (o mocy 5900 MWe), w naszym kraju dysponujemy jedynie 160 takimi jednostkami (152 MWe). Ta sytuacja może się wkrótce zmienić. Sektor biogazu cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. 

W ramach rozwoju swojego potencjału na rynku biogazowym E.ON Polska nawiązał współpracę z Biowatt SA. Jest to jeden z wiodących na krajowym rynku wykonawców tego typu inwestycji. Biowatt SA opracował projekt biogazowni rolniczej i będzie odpowiedzialny za jej prowadzenie w dwóch pierwszych latach funkcjonowania.

Niskoemisyjne rozwiązania jutra

Otwarcie biogazowni to kolejny krok w stronę zrównoważonej przyszłości terenów miejsko-wiejskich i przemysłowych.

„Miasta i przemysł na znacząco wyższym niż dotąd poziomie będą potrzebować energii. Chcemy rozpocząć nową podróż w kierunku neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłości w Polsce. Takim początkiem jest właśnie pierwszy na terenie naszego kraju zakład biogazowni rolniczej, dzięki której E.ON dostarczy zieloną energię do sieci pod koniec 2024 r.” - podsumowuje Jakub Roszkiewicz, prezes E.ON Polska Solutions, odpowiadający za rozwiązania dla biznesu w EIS (Energy Infrastructure Solutions) w ramach E.ON Polska.

Zakład będzie pracować około 8 tys. godzin w skali roku i wyprodukuje około 8 GWh zielonej energii w skali roku. Wydajność na tym poziomie pozwoli na pokrycie zapotrzebowania energetycznego np. małego zakładu przemysłowego. W odróżnieniu od instalacji PV i farm wiatrowych biogazownie są niezależne od warunków atmosferycznych i mogą nieprzerwanie generować energię elektryczną. Stawia to je na jednej z najwyższych pozycji wśród odnawialnych źródeł energii w kategorii stabilności i przewidywalności pozyskiwania energii.

Energia w parze z ekologią

E.ON Polska planuje działanie biogazowni w zgodzie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Zakład będzie wykorzystywał substraty biomasy rolniczej i odpady. Materiał pofermentowy biogazownia będzie dystrybuowała jako bogaty w mikroelementy nawóz na potrzeby miejscowych rolników. Pozwoli to zarówno wesprzeć okoliczną społeczność, jak i zmniejszyć ślad węglowy związany z jego transportem, gdyż zostanie wykorzystany lokalnie.

Ponadto wszystkie procesy odbywać się będą w hermetycznych warunkach pod przykrytymi zbiornikami. Dzięki temu zakład nie będzie źródłem intensywnych, nieprzyjemnych zapachów.

Prace przy budowie obiektu już ruszyły, a zakończenie inwestycji i uruchomienie produkcji energii planowane jest na koniec 2024 roku. 

Źródło informacji: E.ON Polska

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.12.2023, 09:00
Źródło informacji E.ON Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ