Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W postepowaniu na dostawę odpadów do Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Rzeszowie wzięło udział 27 podmiotów. „Tak duże zainteresowaniem ogłoszonym przez PGE Energia Ciepła konkursem na zagospodarowanie odpadów zmieszanych w ITPOE w Rzeszowie pokazuje, że decyzja o konkursie była słuszna - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGE Energia Ciepła. - Przeprowadziliśmy otwarte, transparentne postępowanie, do którego mogli przystąpić wszyscy chętni. Znowelizowana ustawa o odpadach zniosła tzw. regionalizację, dlatego zdecydowaliśmy się dać szanse wszystkim gminom, aby mogły dostarczać swoje odpady do ITPOE”.
PGE Energia Ciepła, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej, zagwarantowała, że co najmniej 50 procent niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych trafi do ITPOE z terenu województwa podkarpackiego. „Komisja konkursowa jeszcze pracuje i analizuje szczegółowo złożone oferty, ale mogę już dzisiaj powiedzieć, że ok. 2/3 odpadów utylizowanych w ITPOE będzie pochodzić z Rzeszowa i ościennych gmin. Podpisanie umowy z Rzeszowem pozwoli na dostawę odpadów według zgłoszonych przez miasto potrzeb” - podkreślił Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGE Energia Ciepła.
Analiza złożonych ofert potwierdza również fakt, że w Polsce jest ogromne zapotrzebowanie na instalacje takie jak ITPOE. Dlatego też PGE Polska Grupa Energetyczna i PGE Energia Ciepła zainicjowały we wrześniu 2019 roku podpisanie listu intencyjnego z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem na budowę II linii ITPOE. „Przystąpimy do prac związanych z realizacją projektu II linii ITPOE tak szybko, jak to tylko będzie możliwe. Rozbudowa instalacji powinna rozwiązać problem Podkarpacia z zagospodarowaniem odpadów zmieszanych. Liczymy na współpracę z samorządem Miasta Rzeszowa w zakresie leżącym po stronie miasta” - zaznaczył prezes Wojciech Dąbrowski.
Decyzja o ogłoszeniu postępowania jest wynikiem wejścia w życie w dniu 6 września 2019 roku Ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Ustawa znosi tzw. regionalizację (status regionalnej instalacji do przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych poprzez uchylenie art. 9l.
Celem nowelizacji ustawy jest zwiększenie konkurencyjności na rynku odpadów i zapewnienie gminom możliwości ich przekazywania do instalacji położonych na obszarze całego kraju.
Instalacja Termicznego Przekształcania z Odzyskiem Energii (ITPOE) należy do PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie. Instalacja jest nowoczesnym i ekologicznym obiektem technologicznym służącym zagospodarowaniu odpadów komunalnych oraz pozostałości po sortowaniu odpadów z selektywnej zbiórki, pozwalającym na odzyskiwanie, w procesie termicznego przekształcania, energii zawartej w odpadach. Instalacja zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Rzeszowa poprzez produkcję energii elektrycznej i ciepła w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Z wyprodukowanej energii i ciepła korzystają mieszkańcy i instytucje w Rzeszowie.
Więcej informacji dotyczących postępowania znajduje się na stronie: www.pgeenergiaciepla.pl.
PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 7,4 GWt mocy elektrycznej 4,2 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 592 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce, spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych. PGE Energia Ciepła jest ponadto właścicielem elektrowni systemowej w Rybniku.
ITPOE (Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii) należąca do PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie, produkuje ekologiczne ciepło i energię elektryczną dla miasta i okolic z wykorzystaniem zmieszanych odpadów komunalnych oraz pozostałości po sortowaniu odpadów z selektywnej zbiórki. Instalacja ITPOE powstała z wykorzystaniem bezpiecznej i powszechnie stosowanej w Europie technologii. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych urządzeń do oczyszczania spalin ITPOE spełnia najostrzejsze unijne wymagania w zakresie norm ochrony środowiska.
KONTAKT:
Agnieszka Dietrich
Biuro Prasowe PGE Energia Ciepła
tel. 606 945 485
e-mail: biuroprasowe.pgeec@gkpge.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.11.2019, 16:03 |
Źródło informacji | PGE Energia Ciepła |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
TIGGO 4 świętuje milion wyeksportowanych egzemplarzy, co stanowi nowy ważny krok w globalnej ekspansji
- 07.03.2025, 16:47
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Xsolla Cloud Gaming zwiększa zdolności twórców gier do pozyskiwania nowych użytkowników, zapewniając globalny zasięg ich oferty
Możliwość dotarcia do większej liczby graczy dzięki wersjom demonstracyjnym w chmurze i płynnym doświadczeniom podczas gier na komputerach i platformach mobilnych.- 07.03.2025, 15:44
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
ESG a nieruchomości komercyjne, czyli jak pogodzić wymagania środowiskowe z opłacalnością biznesu PAP
Już nie tylko dogodna lokalizacja czy zasobność portfela potencjalnych klientów, ale w coraz większym stopniu efektywność energetyczna oraz przestrzeganie standardów ESG wpływają na kondycję nieruchomości komercyjnych. W tej branży zrównoważony rozwój to nie slogan, ale konieczność (kosztowna) zapewnienia komfortu milionom Polaków odwiedzających każdego miesiąca polskie centra handlowe, pracującym w biurowcach czy halach magazynowych - wynika z raportu „ESG dla nieruchomości komercyjnych 2.0. Wybrane zagadnienia i praktyki”.- 07.03.2025, 13:08
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ