Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Konferencja rozpocznie się w czwartek, 26 kwietnia i potrwa dwa dnia. W tym czasie do stolicy Małopolski zjedzie ok. 2 tys. gości. Wśród nich będą najważniejsi przedstawiciele władz regionalnych z krajów Europy, przedstawiciele administracji publicznej, samorządów, świata biznesu i organizacji pozarządowych. Organizatorzy Kongresu - Fundacja Instytut Studiów Wschodnich i miasto Kraków - przygotowali blisko 70 wydarzeń. To bloki programowe, dyskusje panelowe, wykłady, prezentacje i warsztaty, wszystkie podzielono na 7 ścieżek tematycznych.
Rok wyborów
Tegoroczna, czwarta edycja Europejskiego Kongresu Samorządów ma szczególne znacznie. Jak mówi Zygmunt Berdychowki „rok 2018 to niezwykle ważny czas dla polskich samorządów”. Wiąże się to ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi.
W Polsce obowiązuje podział administracyjny na 16 województw, 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu oraz 2478 gmin. „Tylko owocna współpraca przedstawicieli tych szczebli samorządowych pomiędzy sobą oraz władzami centralnymi i biznesem, a także współpraca regionów i miast europejskich jest drogą do sukcesu w dalszym rozwoju naszej europejskiej wspólnoty - przekonuje Berdychowski.
Płaszczyznę do owocnej dyskusji na temat przyszłości samorządów i do rozpoczęcia współpracy na różnych polach tworzy właśnie Europejski Kongres Samorządów. Jak twierdzi Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa: „Im więcej prowadzonych dyskusji, wymiany informacji i konstruktywnej debaty - tym mniejsze jest prawdopodobieństwo błędu w realizacji obmyślonej strategii. Władza bowiem, czy to na poziomie europejskim, krajowym czy regionalnym, jest tylko puzzlem w odniesieniu do tworzonej układanki - porządkuje i organizuje funkcjonowanie ustalonego programu, swoistej umowy ze społeczeństwem.
„Samorząd strategią dla przyszłości”
„Idea samorządności, rozumiana jako wspólnota dająca przestrzeń do indywidualnego rozwoju, winna przyświecać każdej władzy. To bowiem w samorządzie tkwi obietnica na lepsze jutro dla wszystkich, bo to samorząd umożliwia bezpośrednie zaangażowanie i równą aktywność wielu środowisk” - mówi Jacek Majchrowski. To właśnie dlatego hasło przewodnie tegorocznego kongresu brzmi „Samorząd strategią dla przyszłości”.
Jak przekonuje prezydent Krakowa - należy zawsze pamiętać o tym, że dzisiejsze decyzje, lawinowo wpływają na jutro, a to wywołuje, nie zawsze do końca przewidywalne, skutki. „Aby zminimalizować ryzyko, niezbędny jest dialog - i tu właśnie duże pole do popisu mają samorządowcy - włodarze regionów i miast, burmistrzowie, wójtowie, a także organizacje pozarządowe, przedstawicielstwa ministerstw, agend rządowych oraz środowisk biznesowych” - mówi.
7 ścieżek tematycznych
Podczas konferencji poruszone zostaną zagadnienia ze sfery finansów, gospodarki i innowacji. Uczestnicy kongresu skupią się także na ścieżkach tematycznych związanych ze społeczeństwem i środowiskiem. Polityka spójności po 2020: lepsze zarządzanie dla mądrzejszych wydatków, Rewolucja czy ewolucja? Współczesne miasta przemysłowe, Ekonomia społeczna - w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań - to tylko niektóre z tematów dyskusji, które odbędą się w Krakowie.
W programie IV edycji EKS nie zabraknie również punktów poświęconych problematyce samorządu gospodarczego oraz kierunkom rozwoju turystyki. W ramach ścieżek zorganizowane zostaną sesje panelowe, warsztaty i spotkania z ekspertami. Partie polityczne przedstawią z kolei swoje wizje przyszłości samorządów na kilka miesięcy przed wyborami.
Miejsce obrad: ICE Kraków Congress Centre, ul. Marii Konopnickiej 17, Kraków
Elektroniczne wnioski o rejestracje można składać przez stronę www.forum-ekonomiczne.pl.
Organizatorem Europejskiego Kongresu Samorządów jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Miastem gospodarzem jest Kraków.
Szczegóły kongresu na stronie: www.eks-krakow.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.04.2018, 11:17 |
Źródło informacji | Fundacja Instytut Studiów Wschodnich |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE