Newsletter

Samorządowcy popierają reformę niebieskiej karty UE, ale stawiają warunki

09.12.2016, 14:22aktualizacja: 09.12.2016, 14:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komitet Regionów
Komitet Regionów
Komitet Regionów wspiera kierunki reformy unijnej dyrektywy w sprawie legalnej migracji, nie może to jednak zastąpić inwestycji w edukację - uważa marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Migracja była głównym tematem drugiego dnia sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów, która zakończyła się w czwartek. Unijni samorządowcy zajęli stanowisko w sprawie propozycji UE dotyczących reformy systemu azylowego, integracji imigrantów oraz poprawy możliwości legalnej imigracji do Europy wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Członkowie zgromadzenia przyjęli trzy opinie, w tym dokument autorstwa marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, dotyczący reformy dyrektywy w sprawie niebieskiej karty UE regulującej warunki wjazdu i pobytu w UE wysoko wykwalifikowanych migrantów.

Jak podkreślił Geblewicz na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli po głosowaniu nad opiniami, migracja jest zjawiskiem wielopłaszczyznowym wymagającym mądrej polityki azylowej i długofalowego myślenia dotyczącego integracji. W jego ocenie, aby powstrzymywać nielegalną migrację, należy rozwijać i promować legalne kanały przepływu ludności.

"Niezależnie od tego, jakie emocje w Europie wzbudza dzisiaj migracja, jedna rzecz jest niezmienna - wciąż jesteśmy graczem na rynku globalnej konkurencji ekonomicznej. Legalna migracja i niebieska karta są zagadnieniami dotyczącymi ekonomii, konkurencyjności europejskiej gospodarki oraz małych i średnich przedsiębiorstw w naszych regionach" - zaznaczył. Dodał, że chodzi również o zapewnienie podstawowych usług publicznych w takich obszarach jak np. ochrona zdrowia.

Marszałek podkreślił, że analizy dotyczące bieżącej i przyszłej sytuacji, oparte o badania demograficzne, wskazują na bardzo poważne braki wysoko wykwalifikowanych pracowników w poszczególnych sektorach gospodarki. "Niewątpliwie nie będziemy w stanie zapewniać dalszego rozwoju, również jeżeli nie będziemy konkurencyjni w kwestii zabiegania o wysoko wykwalifikowanych pracowników, bo o takich zabiegają inne najbardziej rozwinięte gospodarki świata" - zauważył Geblewicz.

Na spotkaniu z dziennikarzami powiedział ponadto, że z informacji, do których udało mu się dotrzeć w trakcie prac nad opinią, wynika, że w całej Europie wciąż brakuje min. 2 mln wykwalifikowanych pracowników. Według szacunków Komisji Europejskiej reforma ma przynieść dodatkowy wzrost gospodarczy na poziomie od 1,4 mld do 6,2 mld euro rocznie. KE w swoich opracowaniach przyznaje, że wprowadzony w 2009 r. system niebieskiej karty UE okazał się niewystarczający i mało atrakcyjny, w związku z czym jest mało wykorzystywany. Poza tym na szczeblu krajowym istnieją równoległe zasady, warunki i procedury.

"Stąd idea ujednolicenia schematu postępowania w zakresie dostępu do europejskiego rynku pracy w postaci niebieskiej karty i zastąpienia programów krajowych programem europejskim. Oczywiście mamy świadomość, że to zawsze budzi bardzo duże emocje krajowych i lokalnych rynków pracy. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy system pewnych zaworów bezpieczeństwa" - zaznaczył Geblewicz.

Samorządowiec zwrócił uwagę, że niebieska karta UE wciąż będzie wydawana przez poszczególne kraje, które zdecydują też o liczbie osób dopuszczanych do rynku pracy.

Również propozycja obniżenia dolnego progu wynagrodzenia dla osoby składającej wniosek o niebieską kartę UE zakłada większą elastyczność. Wcześniej zarobki pracownika objętego systemem niebieskiej karty UE nie mogły być niższe niż 1,5-krotność średniego rocznego wynagrodzenia brutto w danym państwie członkowskim. W nowej wersji KE zaproponowała przedział od jednokrotności do 1,4-krotności wynagrodzenia, co ma umożliwić dostosowanie tego progu do sytuacji na rynku pracy (w szczególnych przypadkach może być to 80 proc. progu).

Dodatkowo, jeżeli sytuacja na rynku pracy ulega poważnym zakłóceniom, państwa członkowskie mogą zbadać, czy określone wolne stanowisko pracy nie może zostać obsadzone przez pracowników krajowych.

Jak zauważył Geblewicz, istotna z punktu widzenia bieżącej dyskusji jest możliwość zdobycia niebieskiej karty przez osoby, które już w Europie przebywają i są objęte ochroną międzynarodową, również tych, które dostały się do UE nielegalnymi kanałami.

"Komitet Regionów wsparł kierunki reformy niebieskiej karty. Widzimy wyzwania demograficzne, wyzwania stające przed naszymi rynkami pracy, podkreślamy natomiast, że reforma nie może zastępować rozwoju lokalnych rynków pracy, inwestycji w edukację. Podkreślamy też rolę regionów, które powinny być mocno włączone w identyfikację potrzeb na lokalnym rynku pracy" - ocenił. Dodał, że samorządy chcą też uczestniczyć w promocji idei niebieskiej karty wśród lokalnych przedsiębiorców, którzy stoją przed problemem braku wykwalifikowanej siły roboczej.

Z danych KE wynika, że obecnie 31 proc. wysoko wykwalifikowanych migrantów udających się do krajów OECD, wybiera UE jako miejsce przeznaczenia. Oznacza to, że większość tych osób decyduje się na państwa, które konkurują gospodarczo z UE.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.12.2016, 14:22
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ