Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Projekt został zainicjowany przez partnerstwo Warszawskiego Instytutu Bankowości ze Związkiem Banków Polskich i Polską Izbą Ubezpieczeń i jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Łącznie w Radzie reprezentowanych jest 25 podmiotów, w tym m.in. banki komercyjne i spółdzielcze, organizacje branżowe, instytucje szkolnictwa wyższego oraz firmy szkoleniowe.
Jak wynika z badania "Bilans Kapitału Ludzkiego", realizowanego od 2010 roku na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, aż 75% polskich przedsiębiorców deklaruje problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy. Tylko pozornie głównym powodem takiego stanu rzeczy jest brak oczekiwanych kompetencji samych pracowników.
"W przypadku sektora finansowego powstanie i działalność Rady pozwoli na dostosowanie i jeszcze lepsze wkomponowanie się całego sektora finansowego w zmieniający się krajobraz usług finansowych i potrzeb klientów banków. Dzięki temu możliwe będzie także skuteczniejsze przygotowanie się instytucji finansowych do nowych trendów rynkowych i regulacji oraz stałe podnoszenie jakości świadczonych usług i obsługi klientów w bankach poprzez budowę relacji powierniczych pomiędzy doradcą finansowym i klientem" - powiedział prezes Związku Banków Polskich i Przewodniczący Rady, Krzysztof Pietraszkiewicz.
Sektorowa Rada ds. Kompetencji jako reprezentacja sektora chce włączyć się w tworzony właśnie w Polsce i Unii Europejskiej nowy, transparentny i spójny system kwalifikacji, który dzięki zdefiniowanym kompetencjom ułatwia komunikację uczestników rynku pracy i pomaga realizować ideę uczenia się przez całe życie. Jak wskazują inicjatorzy Rady, w Polsce wskaźnik uczestnictwa dorosłych w procesie uczenia się przez całe życie jest niepokojąco niski. Unia Europejska wyznaczyła jako cel na 2020 r. wartość tego wskaźnika na poziomie 15%. Aktualnie średnio w krajach unijnych kształtuje się on na poziomie 10,7%, a w Polsce w zeszłym roku wynosił on zaledwie 3,5% (dane Eurostat). Nowe narzędzia tworzonego systemu: Europejska Rama Kwalifikacji, Polska Rama Kwalifikacji, a także sektorowe ramy kwalifikacji będą pomagać rozwijać się ludziom przez całe życie.
"Ludzie dorośli muszą się uczyć, aby dostosować swoje umiejętności do wymagań pracodawców w szybko zmieniającym się środowisku pracy. Uczelnie i firmy szkoleniowe muszą skutecznie i na czas odpowiadać na te potrzeby. Kompetencje i kwalifikacje pracowników sektora finansowego muszą być dobrze pomyślane, jasno opisane, potwierdzone i aktualizowane. Katalizatorem tych procesów będzie Sektorowa Rada ds. Kompetencji Sektora Finansowego" - powiedziała p.o. prezesa Warszawskiego Instytutu Bankowości i animator Rady, Mariola Szymańska-Koszczyc.
Więcej informacji: www.rada.wib.org.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.12.2016, 11:30 |
Źródło informacji | Fundacja Warszawski Instytut Bankowości |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |