Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Z badania sektora MŚP przeprowadzonego przez Bank Pekao S.A. wynika, że w ubiegłym roku kredyt wzięło raptem 24 proc. mikroprzedsiębiorców, 47 proc. małych i 70 proc. średnich firm.
„Relacja wartości istniejącego portfela kredytowego do PKB wynosi 17 proc. Średnia unijna to 32 proc. Aż 80 proc. firm z sektora MŚP finansuje inwestycje z własnych środków i to jest zła wiadomość dla banków. Możemy więcej finansować, ale apetyt ze strony przedsiębiorców jest niski" - stwierdziła Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A.
W jej opinii rynek zabezpieczeń kredytowych zmienia się na korzyść dla firm, ale na niekorzyść dla wierzycieli. Po likwidacji Bankowego Tytułu Egzekucyjnego zabezpieczenia podrożały. „Rolą banków jest szukanie taniego pieniądza dla firm. Warto zachęcić sektor MŚP do inwestowania i wychodzenia za granicę. To przełoży się na lepsze wyniki finansowe przedsiębiorstwa" - podsumowała.
Zdaniem Piotra Rybickiego, wiceprezesa Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach przedsiębiorcy szukają przede wszystkim partnera, nie patrząc wyłącznie na twarde warunki. Według niego banki nie oferują dostatecznej pomocy, stąd wygrywa prostsze finansowanie, przykładowo leasing. „Ze strony banków brakuje wsparcia strategicznego i biznesowego. Przeszkodę stanowią regulacje, które uniemożliwiają niektóre działania, więc koło się zamyka" – powiedział Rybicki.
Wiceprezes Związku Banków Polskich Jerzy Bańka wskazywał na konieczność ustanawiania zabezpieczeń kredytów. Jego zdaniem ważna jest odpowiednia dostępność oferty w tym zakresie po stronie przedsiębiorców.
„Trzeba pamiętać, że takie zabezpieczenie nie działa jak automat. Musimy równoważyć ochronę dłużnika i silnej ręki państwa w warunkach zmiennych regulacji. To niestety powoduje asymetrię praw wierzycieli i dłużników" - stwierdził.
Według Andrzeja Banasiaka, doradcy Zarządu Związku Banków Polskich, małe i średnie przedsiębiorstwa potrzebują inwestycji, ale ich poziom rośnie relatywnie wolno. „Musimy sobie poradzić z asymetrią informacji między kredytodawcą i kredytobiorcą. Koncentracja sektora bankowego wpływa negatywnie na sektor MŚP, a to właśnie małe i średnie firmy potrzebują zabezpieczeń jak żaden inny podmiot gospodarczy" - podsumował Banasiak.
„Koncentrujemy się na działalności związanej ze stopniowym polepszaniem otoczenia MŚP. Redukujemy asymetrię kontraktową. Trudno znaleźć uzasadnienie dla odmiennego traktowania różnych grup przedsiębiorców" - podsumowała debatę Anna Popielarczyk-Drzał, zastępczyni dyrektora w Departamencie Prawnym Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.10.2019, 17:05 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
W 2024 roku pociągami PKP Intercity podróżowało 78,5 mln pasażerów
W ubiegłym roku PKP Intercity zanotowało rekordową liczbę pasażerów - 78,5 mln i szacuje, że w 2025 roku z jego usług skorzysta ponad 83,5 mln osób. Pasażerowie pociągów dalekobieżnych najczęściej w 2024 roku wybierali trasy między Warszawą a Trójmiastem, Krakowem, Łodzią, Poznaniem i Lublinem. Przewoźnik oferuje 505 połączeń międzymiastowych.- 31.01.2025, 15:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Baker McKenzie: przepisy dotyczące przejrzystości wynagrodzeń pomogą zmniejszyć lukę płacową
Nowe przepisy dotyczące przejrzystości wynagrodzeń powinny zmniejszyć nierówności w zarobkach kobiet i mężczyzn, choć ich wdrożenie może stanowić wyzwanie dla wielu polskich firm, twierdzą prawnicy kancelarii Baker McKenzie. Zgodnie z dyrektywą unijną, pracodawcy zaraportują dane o luce płacowej, a jeśli wyniesie ona 5 proc. lub więcej bez obiektywnego uzasadnienia, będą musieli przeprowadzić wspólną ocenę płac z przedstawicielami pracowników.
- 31.01.2025, 10:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Baker McKenzie
-
Image
Trzeci salon rowerowy spółki Dadelo S.A. otworzy się już 1 lutego
W sobotę 1 lutego otwarty zostanie trzeci salon stacjonarny CentrumRowerowe.pl. Sklepy należą do Dadelo S.A., spółki notowanej na warszawskiej giełdzie, której główną działalnością jest sprzedaż rowerów, części i akcesoriów rowerowych online. Tym razem na lokalizację sklepu wybrane zostało Trójmiasto, a dokładniej Morski Park Handlowy w Gdańsku. Otwarcie kolejnego obiektu jest realizacją długofalowej strategii, która zakłada uruchomienie sieci 7 salonów stacjonarnych do 2027 roku.- 31.01.2025, 09:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Oponeo
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ