Pobierz materiał i Publikuj za darmo
WIEDEŃ, 3 lipca 2014 r./PRNewswire/ - Podczas konferencji Natural Gas Europe oraz IPM w Wiedniu, wspomniane trzy instytucje wydały wspólne oświadczenie, w którym zobowiązują się do współpracy na rzecz powołania forum koordynującego politykę energetyczną dla zwiększenia dobrobytu w regionie. Proponowane forum będzie otwarte dla członków izb, rządów oraz sąsiadów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej. Ostateczne porozumienie w sprawie forum, które Izby postanowiły nazwać Naddunajską Inicjatywą Energetyczną (ang. Danube Energy Initiative), ma zostać osiągnięte we wrześniu w Budapeszcie.
W swoim oświadczeniu Izby Handlowe zobowiązały się do współpracy w celu zagwarantowania lepszej dostępności bezpiecznych źródeł energii, zapewnienia liberalizacji rynku energetycznego i wspierania konkurencyjności cen.
Prezes Serbskiej Izby Handlowej Željko Sertić powiedział: "Bardzo cieszy mnie podpisanie przez Izby Przemysłowo-Handlowe Serbii, Węgier i Bułgarii umowy zobowiązującej do utworzenia nowego forum. Z niecierpliwością oczekuję na możliwość bliskiej współpracy nad tym projektem z moimi kolegami i koleżankami z Węgier i Bułgarii".
"Zadaniem forum będzie koordynacja działań rządów, przedsiębiorstw oraz organizacji obywatelskich w naszych krajach w taki sposób, aby zapewnić spójniejszą politykę energetyczną, która przyniesie korzyści wszystkim stronom".
Imre Toth, prezes honorowy Węgierskiej Izby Handlowej zaznaczył: "To ważny krok naprzód w budowaniu potencjału negocjacyjnego naszego regionu. Jeśli chodzi o światowe dostawy paliw kopalnych, Europa Środkowo-Wschodnia i Południowa posiada wyjątkową pozycję geopolityczną. Dzięki ściślejszej współpracy możliwe będzie podniesienie konkurencyjności naszych przedsiębiorstw, obniżenie kosztów energii po stronie konsumenta i redukcja emisji dwutlenku węgla do środowiska".
Sekretarz Generalny Bułgarskiej Izby Handlowej Wasyl Todorow, dodał: "Będziemy kontynuować prace nad szczegółami związanymi z forum latem tego roku, a we wrześniu spotkamy się znów w Budapeszcie, aby sformalizować jego utworzenie. Bułgarska Izba Handlowa jest silnie zaangażowana w tworzenie nowych rozwiązań dla przyszłości we współpracy z naszymi sąsiadami i partnerami".
Liderzy trzech Izb zaznaczyli, że ich "głównym priorytetem" jest większa koordynacja działań oraz zobowiązali się do przestrzegania zasad przejrzystości, współpracy i praworządności. Na konferencji pod nazwą "Gaz ziemny z perspektywy Europy Środkowej i Południowej" swoje wystąpienia wygłosiło wielu doświadczonych polityków, przedsiębiorców i pracowników naukowych. Niedawne podpisanie porozumienia pomiędzy Gazpromem a austriacką spółką energetyczną OMV sprawiło, że głównym tematem podejmowanym przez wielu prelegentów był Gazociąg Południowy.
Węgierski wiceminister spraw zagranicznych i handlu, Péter Szijjártó, powtórzył uwagi premiera Orbana, który podczas swojej poniedziałkowej wizyty w Belgradzie nazwał gazociąg "koniecznym". "Bezpieczeństwo energetyczne jest dla Europy kluczowe - powiedział Szijjártó. - Nie możemy zgodzić się na sytuację, w której nasze dostawy energii uzależnione są od sytuacji na Ukrainie. Europie brakuje klarownej strategii energetycznej. Prawda jest taka, że Gazociąg Południowy zmniejszy ryzyko związane z przesyłem i zagwarantuje stabilne i niezawodne dostawy gazu na Węgry oraz innych państw regionu".
Szijjártó wezwał przywódców europejskich i rosyjskich do przyspieszenia negocjacji, natomiast podsumowując stwierdził, że „Europa Środkowo-Wschodnia nie powinna być uzależniona od skutków politycznych sporów pomiędzy USA, Europą Zachodnią i Rosją. Unia Europejska musi przygotować strategię regionalną mającą na celu dywersyfikację szlaków dostaw energii”.
Witając delegatów konferencji, Christian Schönbauer, przewodniczący Wydziału Energetyki Austriackiego Federalnego Ministerstwa Nauki, Badań Naukowych i Gospodarki powiedział: "Jesteśmy odpowiedzialni przed społeczeństwem za zapewnienie bezpiecznych, niskoemisyjnych i przystępnych cenowo rozwiązań energetycznych. Jedynym rozwiązaniem dla Austrii i regionu jest budowa wielkoskalowych projektów infrastrukturalnych w dziedzinie energetyki".
Wśród innych wysoko postawionych uczestników konferencji znaleźli się m.in.: profesor i dyrektor programu LLM w City Law School, City University w Londynie, Alan Riley; starszy wiceprezes ds. strategii korporacyjnej OMV, Ulrich Streibl, główny konsultant ds. nowej działalności w przemyśle gazowym węgierskiej spółki MVM, Csaba Attila Kiss; przewodniczący Stowarzyszenia Spółek Gazowych i Ciepłowniczych, Marc Hall; oraz główny doradca przewodniczącego Centrum Analiz rządu rosyjskiego oraz kierownik Katedry Gospodarki Światowej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Moskwie, Leonid Grigorjew.
Informacje dla redaktorów
Natural Gas Europe dostarcza codziennych informacji dotyczących gazu w Europie. Jako niezależna organizacja Natural Gas Europe publikuje informacje oraz analizy kwestii związanych z gazem ziemnym przygotowane przez szereg korespondentów, współpracowników i partnerów medialnych. Publikacja skupia się na roli gazu ziemnego w Europie, umożliwiając dialog i porozumienie na ważne tematy m.in. w zakresie poszukiwania zasobów, kwestii środowiskowych, przepisów i bezpieczeństwa energetycznego.
Initiative Pro Mitteleuropa - Middleeuropean Initiative (IPM), czyli Inicjatywa dla Europy Środkowej, jest międzynarodową organizacją pozarządową z siedzibą w Wiedniu, założoną w listopadzie 2010 r. Organizacja promuje europejskie działania na rzecz pokoju, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, zaś współpraca międzynarodowa jest i nadal będzie podstawowym celem IPM International i jednostek z nią związanych.
Źródło: Natural Gas Europe
KONTAKT:
Olga Babakowa
tel. +44-(0)207-861-3274
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.07.2014, 16:42 |
Źródło informacji | PR Newswire |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |