Newsletter

SERINUS ENERGY INC. Zbycie udziałów w KUB-Gas Holdings Limited

23.12.2015, 19:00aktualizacja: 23.12.2015, 19:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 32/2015

Kierownictwo Serinus Energy Inc. ("Serinus", "SEN" lub "Spółka") informuje o podpisaniu w dniu 23 grudnia 2015 roku ze spółką prywatną umowy sprzedaży wszystkich posiadanych przez Serinus akcji spółki KUB-Gas Holdings Limited ("KHL"), które stanowią 70 proc. kapitału zakładowego KHL i uprawniają do 70.000 głosów na zgromadzeniu wspólników, o łącznej wartości nominalnej 70.000 EUR. KHL z kolei posiada 100 proc. akcji KUB-Gas LLC ("KUB-Gas"). KUB-Gas (bezpośrednio i pośrednio poprzez swoją spółkę zależną KUB-Gas Borova) jest właścicielem 100 proc. udziałów i operatorem sześciu koncesji/zezwoleń na Ukrainie obejmujących pola gazowe Olgowskoje, Makiejewskoje, Wiergunskoje i Krutogorovskoje. Dla spółki KUB-Gas na 31 grudnia 2014 r. ustalono wysokość brutto rezerw 2P na 64,5 Bcf oraz 459 Mbbl NGL (czyli 45,1 Bcf oraz 321 Mbbl przypadające na udziały operacyjne Serinus - "SEN WI") (Zgodnie z szacunkami niezależnej firmy zewnętrznej - ewaluatora rezerw - wg stanu na 31 grudnia 2014 r). Produkcja brutto za III kw. 2015 r. wyniosła 23,5 MMcfe/d (16,4 MMcfe/d dla SEN WI), z czego 98 proc. stanowił gaz ziemny.

Akcje KHL nabywa prywatna spółka za środki pieniężne w kwocie wynoszącej 30 mln USD plus korekta kapitału obrotowego i rozliczenia wewnątrz firmowe. Przewiduje się, że transakcja sprzedaży zostanie zakończona przed 31 stycznia 2016 r., z datą wejścia w życie z dniem 31 grudnia 2015 r. i z zastrzeżeniem odstąpienia przez właściciela pozostałych 30 proc. KHL od prawa pierwokupu lub jego wygaśnięciem. Wraz z zamknięciem transakcji Serinus spłaci 11,28 mln USD kredytu i należnych odsetek Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju, i mógłby wg uznania EBOR spłacić dodatkowe 7,4 mln USD z tytułu kredytu dla Tunezji. Pozostałe ze sprzedaży środki będą wykorzystane na dalsze zagospodarowanie dokonanego przez Spółkę odkrycia gazu w rejonie Moftinu w Rumunii.

Zwracamy uwagę, że na chwilę obecną nie jest możliwe określenie ostatecznego wpływu przedmiotowej sprzedaży na wynik finansowy, ponieważ ukraińskie rezerwy węglowodorów Spółki podlegają corocznemu oszacowaniu wg stanu na koniec roku przez zewnętrzną firmę - ewaluatora rezerw, co przełoży się bezpośrednio na wycenę aktywów na Ukrainie i akcji KHL oraz ich wartość w księgach Spółki. Obecnie rezerwy węglowodorów na Ukrainie podlegają przeglądowi wg stanu na 31 grudnia 2015 r., a wolumeny i aktualna wartość rezerw po przeglądzie będą podane w zwykłym trybie publikacji wyników finansowych za 2015 r. Na dzień 30 września 2015 r. wartość księgowa netto aktywów na Ukrainie wynosiła 53,7 mln USD (nieaudytowana, dla 100 proc. udziałów operacyjnych).

Akcje KHL stanowiły długoterminową inwestycję Spółki. Brak jest powiązań pomiędzy Spółką i osobami zarządzającymi lub nadzorującymi Spółkę a nabywcą. Doradcą finansowym w transakcji była firma FirstEnergy Capital LLP. Aktywa będące przedmiotem umowy sprzedaży zostały uznane za aktywa o znacznej wartości ze względu na ich wartość przekraczającą 10% kapitałów własnych SEN.

Tło wydarzeń

W ciągu 2014 r. i 2015 r. władze Ukrainy wprowadziły szereg aktów prawnych i regulacji, które w sposób istotny niekorzystnie zaważyły na działalności KUB-Gasu. Z dniem 1 sierpnia 2014 r. nominalne stawki royalty na gaz ziemny wzrosły do 55 proc., z wcześniejszego poziomu 28 proc. Te nominalne stawki mają zastosowanie do cen ustalanych okresowo przez regulatorów, których podstawę stanowi koszt importowanego gazu. Inne regulacje wprowadziły na rynek gazu ograniczenia, co doprowadziło do spadku uzyskiwanych cen w sektorze prywatnym do poziomu znacznie poniżej cen ustanawianych przez regulatorów, więc efektywne stawki royalty osiągnęły aż 64 procent. Chociaż ustawa obniżająca nominalne stawki royalty do 29 proc. przeszła pierwsze czytanie w parlamencie w październiku 2015 r., to nie przeszła jeszcze drugiego czytania i nie została przekazana do akceptacji prezydenta. Nie ma pewności kiedy i czy ta regulacja może zostać uchwalona.

Od września 2014 r. Ukraina wprowadziła obostrzenia w zakresie wymiany walut, a restrykcje objęły przelewy walutowe za granicę, tym samym odcinając dostęp do około 70 proc. przychodów Spółki. Ponadto globalny spadek cen energii dał się odczuć również na Ukrainie. Cena gazu uzyskana w III kw. 2015 r. wyniosła 6,58 USD/Mcf wobec. 10,17 USD/Mcf zrealizowanych w porównywalnym okresie 2014 r. Ceny za NGL wyniosły za te same okresy odpowiednio 42,91 USD/bbl oraz 84,98 USD/bbl.

Połączenie tych czynników poważnie zmniejszyło przepływy pieniężne. Środki z działalności operacyjnej na Ukrainie za III kw. 2015 r. wyniosły 80,8 mln UAH, co stanowi równowartość 3,66 mln USD (obie kwoty w wielkościach przypadających na SEN WI) w porównaniu do 11,4 mln USD w III kw. 2014 r. Pomimo tego, że Serinus sprawozdaje w dolarach amerykańskich, to ograniczenia dotyczące transakcji walutowych oznaczają, że większość środków z przepływów pieniężnych pozostaje w UAH, na rachunkach na Ukrainie. Przy niższych cenach i wyższych opłatach koncesyjnych, środki na finansowanie rozwoju stają się marginalnie niskie, więc w miarę naturalnego sczerpywania złóż spodziewany jest dalszy spadek produkcji.

Perspektywy

Po transakcji Serinus będzie posiadał 11,8 MMboe rezerw 2P (zgodnie z szacunkami niezależnej firmy zewnętrznej (ewaluatora rezerw) wg stanu na 31 grudnia 2014 r.). w ramach swoich aktywów w Tunezji, które obecnie dają 1.415 boe/d produkcji (średnia produkcja w listopadzie 2015 r.), z czego ok. 75 proc. stanowi ropa. Ich wartość retroaktywna (netback) w III kw. 2015 r. wyniosła 22,19 USD za boe. Spółka posiada również efektywny 100 proc. udział w koncesji Satu Mare w północno-zachodniej Rumunii, obejmującej odkrycie gazowe Moftinu z początku 2015 r. Odwiert Moftinu-1001 w testach odnotował przypływ na maksymalnym poziomie 7,4 MMcf/d oraz 19 bbl/d cieczy. Spółka szacuje wielkość zasobów nadających się do wydobycia dla P50 na 18 Bcf. Po pozyskaniu wymaganych zgód i finansowania, pierwsze wydobycie może ruszyć na początku 2017 r. Koszt pełnego zagospodarowania odkrycia Moftinu szacowany jest na 16 mln USD, aczkolwiek kierownictwo sprawdza możliwości wcześniejszego uruchomienia ograniczonej produkcji przy niższych kosztach. Satu Mare posiada również wystarczający na wiele lat inwentarz ponad 25. obiektów poszukiwawczych i potencjalnie poszukiwawczych z 59 MMboe zasobów perspektywicznych (obarczonych ryzykiem) w rozumieniu klasyfikacji "P".

Serinus nabył swoje udziały na Ukrainie w połowie 2010 r. za 45 mln USD. Od tego czasu Spółka z sukcesem wprowadziła nowe technologie i metody zarządzania, a produkcja brutto wzrosła z 5 MMcfe/d w okresie przejęcia do 38 MMcfe/d w III kw. 2014 r. Od 2010 roku 66,1 mln USD dywidend (40,6 mln dla SEN WI) wypłacił KUB-Gas swoim akcjonariuszom.

Jednocześnie Spółka informuje, iż przekazanie informacji o podjęciu decyzji o wejściu w decydujące negocjacje z jednym z potencjalnych nabywców akcji KHL zostało na podstawie art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej [...] (Ustawa) w dniu 17 grudnia 2015 roku opóźnione. Przyczyną opóźnienia był fakt, iż przekazanie do publicznej wiadomości informacji dotyczących prowadzonych negocjacji mogłoby negatywnie wpłynąć na ich przebieg lub wynik i przez to naruszyć słuszny interes Spółki.

Uwaga:

Określenie BOE może być mylące, szczególnie jeżeli występuje samodzielnie. Współczynnik konwersji boe, gdzie 6 Mcf gazu odpowiada ekwiwalentowi jednej baryłki ropy naftowej, wynika z metody zakładającej równoważność energetyczną w odniesieniu do danych pomiarów uzyskanych na końcówce palnika, co nie odnosi się do wartości występujących na głowicy.

Wyniki testów mogą nie odzwierciedlać rzeczywistych długoterminowych wyników produkcji i ostatecznych uzysków. Dane z testów zawarte w niniejszym dokumencie uważa się za wstępne, dopóki nie zostaną wykonane ostateczne analizy ciśnienia przepływu.

Więcej na: biznes.pap.pl

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.12.2015, 19:00
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii