Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak tłumaczył Cieślik, koronawirus wpłynął na funkcjonowanie Totalizatora Sportowego w dwóch obszarach. Ze względu na pandemiczne restrykcje zdecydowano się na zamknięcie sieci legalnych, stacjonarnych salonów gier, co automatycznie spowodowało wzrost liczby punktów działających niezgodnie z prawem.
Prezes zarządu Totalizatora Sportowego zaznaczył też, że równolegle odnotowano znaczący wzrost liczby użytkowników platform internetowych Total Casino oraz Lotto.pl. Nastąpiła zatem częściowa migracja graczy z kanału naziemnego do kanału internetowego. Niestety pandemię i wzrost znaczenia technologii online wykorzystała też szara strefa.
Zdaniem Olgierda Cieślika wykorzystano w tym celu głównie nieświadomość samych graczy. Podmioty działające w szarej strefie mogą kusić reklamami swoich usług, podszywając się nawet pod te, które działają zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Dlatego tak ważna jest edukacja i uświadamianie użytkowników o konsekwencjach uczestnictwa w nielegalnych grach hazardowych.
W trakcie panelu przedstawiono wyniki raportu o szarej strefie gier hazardowych online w Polsce w latach 2017-2021 oraz prognozę do roku 2026. Wynika z niego, że za sprawą kluczowej nowelizacji ustawy o grach hazardowych udział nielegalnych operatorów online spadł z 79,7 proc. w 2016 roku do 25,6 proc. w 2020 roku.
Jednocześnie prognozy wskazują, że przy założeniu niezmienionych warunków regulacyjnych przychody z legalnych źródeł będą w kolejnych latach rosnąć szybciej niż przychody nielegalnych operatorów. Szara strefa nadal może jednak liczyć na korzyści rzędu kilkuset milionów złotych rocznie i dużą bazę klientów w Polsce (około miliona osób).
Kamil Wyszkowski, przedstawiciel i prezes UN Global Compact Network Poland chwalił dotychczasowe zmiany w ustawie o grach hazardowych, które według danych UNGC ograniczyły skalę szarej strefy do poziomu około 18 proc. Postulował jednocześnie o włączenie sektora finansowego w walkę z szarą strefą oraz budowanie świadomości wśród graczy.
Magdalena Rzeczkowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej opisała szereg skutecznych narzędzi KAS służących do walki z szarą strefą oraz współpracę z Totalizatorem Sportowym. Zasugerowała konieczność zmiany prawa w celu zapobiegania reklamie nielegalnego hazardu.
Na wysoką korelację między poziomem obrotu bezgotówkowego i zmniejszaniem się szarej strefy zwrócił uwagę Robert Łaniewski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. Klucza do rozwiązania problemu upatrywał w regulacjach, które uszczelnią płatności w sektorze e-commerce.
Łukasz Łazarewicz, prezes Związku Pracodawców Przemysłu Rozrywkowego i Gier poruszył temat nie do końca etycznych praktyk niektórych największych korporacji hazardowych operujących na rynkach globalnych i trudności w przekonaniu konsumentów, że takie podmioty nie działają zgodnie z polskim prawem. Tu również wskazano konieczność dalszych zmian legislacyjnych, takich jak możliwość wprowadzenia systemu licencji dla dostawców usług operatorom na rynku gier i zakładów.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.09.2021, 15:57 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu