Newsletter

Społeczeństwo obywatelskie motorem demokracji w krajach Partnerstwa Wschodniego

04.10.2016, 11:13aktualizacja: 04.10.2016, 11:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundamentem transformacji państw Partnerstwa Wschodniego jest społeczeństwo obywatelskie i samorząd terytorialny - uważa prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Prezydent Gdańska przedstawił na dorocznym spotkaniu Konferencji Władz Lokalnych i Regionalnych Partnerstwa Wschodniego (CORLEAP) w Brukseli raport nt. społeczeństwa obywatelskiego jako narzędzia rozwoju demokracji w krajach Partnerstwa Wschodniego.

Jak przekonywał Adamowicz po prezentacji raportu, jesteśmy w punkcie zwrotnym historii tych państw. "Przypomnę, że 25 lat temu Ukraina, Białoruś i pozostałe państwa odzyskały niepodległość. Dzisiaj one dokonują strategicznego wyboru (…) Europa, czy Eurazja pod dominacją Federacji Rosyjskiej. Ważnym elementem, fundamentem transformacji ustrojowej, świadomościowej państw Partnerstwa Wschodniego jest rola społeczeństw obywatelskich i rola samorządu terytorialnego" - podkreślił.

Prezydent Gdańska zaproponował w raporcie, aby Unia Europejska więcej czasu i środków finansowych zaangażowała we wspieranie demokratyzacji "na dole": na prowincji, "w lokalnym świecie" państw partnerstwa. Zdaniem Adamowicza więcej czasu należałoby poświęcić współpracy z organizacjami pozarządowymi i obywatelami tych krajów.

W jego ocenie istotną rolę mogą w tym przypadku odegrać miasta w państwach członkowskich UE, które jeszcze 27 lat temu były częścią Imperium Radzieckiego. Chodzi m.in. o miasta polskie, litewskie, estońskie i łotewskie.

"My znamy wschodnią mentalność, mamy dość świeżo w pamięci doświadczenia niedemokratycznego ustroju. Proponuję, aby samorządy od Tallina do Grecji zbudowały partnerstwa z miastami państw Partnerstwa Wschodniego, bardziej się zaangażowały, dały praktyków, pokazywały dobre praktyki" - zaznaczył samorządowiec.

W dokumencie zwrócił uwagę na znaczną rolę, jaką w tym momencie odgrywają kultura, świadomość i identyfikacja, wskazując jednocześnie na "dużą aktywność" rosyjskojęzycznych mediów.

"Jeżeli Unia Europejska nie przedstawi swojego punktu widzenia, wówczas ten obywatel (…) ogląda telewizję rosyjską, która pokazuje UE, jako schyłkową organizację w kryzysie, zwłaszcza po Brexicie, jako nieatrakcyjną. Walka idzie więc o rząd dusz" - podkreślił.

Według Adamowicza należałoby wspierać ruchy w państwach Partnerstwa Wschodniego, które poszukują tożsamości, odkrywając dawne więzi z miastami i regionami Europy Zachodniej.

Przyznał, że „jak zawsze” brakuje na te cele pieniędzy. W jego ocenie zaangażowanie nie tylko pieniędzy unijnych, ale też "stosunkowo niewielkich" środków z miast może dać trwałe efekty, zmieniające postawy wśród zaangażowanych obywateli krajów.

Podał przykład Gdańska, który jest członkiem europejskiej organizacji ALDA, wspierającej demokratyzację, w ramach której miasto przekazało na ten cel kilkadziesiąt tysięcy euro.

"Europa Zachodnia w latach 90. pomagała nam w odbudowie Polski lokalnej, odbudowie samorządu terytorialnego. Teraz przychodzi czas spłaty honorowych długów - w postaci transferu dobrych praktyk, pomysłów, ale też i środków - na Wschód" - zaznaczył.

Jak powiedział, nikt się nie rodzi obywatelem, czyli kimś, kto się troszczy o własną dzielnicę i miasto, jest aktywny czy głosuje na budżet obywatelski.

Zdaniem Adamowicza kulturę obywatelską można natomiast praktykować na wiele sposobów, np. przez szkolną radę rodziców lub aktywną parafię, w której działa rada parafialna.

Istotnym elementem jest - według niego - samorząd terytorialny, burmistrz, który nie zamyka się w swoim gabinecie, tylko jest prawdziwym liderem społecznym, otwartym na krytykę, tworzącym budżet obywatelski, przeprowadzającym konsultacje czy panele obywatelskie.

"Jak spotykam się z kolegami i koleżankami z Mołdawii, Ukrainy i Białorusi, widzę w nich siebie samego sprzed 26-27 lat. Czuję, że oni idą tą drogą, na którą my wkroczyliśmy lata temu" - zauważył.

CORLEAP to powołane przez Komitet Regionów ciało konsultacyjne złożone z władz lokalnych i regionalnych z krajów Unii Europejskiej i państw Partnerstwa Wschodniego. Program Partnerstwa Wschodniego UE obejmuje sześć krajów: Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 04.10.2016, 11:13
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ