Newsletter

Stablecoiny - most między kryptowalutami a tradycyjnymi finansami

18.10.2024, 08:00aktualizacja: 18.10.2024, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jeśli zapytać przeciętnego inwestora, z czym kojarzą mu się kryptowaluty, z pewnością odpowie, że z Bitcoinem lub Ethereum, które odznaczają się dużą zmiennością cen. Stablecoiny to jednak zupełnie inna, mniej znana twarz ekosystemu kryptowaktywów. Łącząc świat kryptowalut z tradycyjnymi finansami, zapewniają znacznie większą stabilność, a ich wolumen obrotu stale rośnie. Czym są stablecoiny, jak działają i jakie mają zastosowania?

Co to są Stablecoiny?

Stablecoiny to, najprościej mówiąc, stabilne kryptowaluty. Ich wartość jest zazwyczaj zabezpieczona tradycyjnymi aktywami, na przykład walutami fiducjarnymi albo towarami. Ich głównym celem jest utrzymanie stałej wartości. Co to oznacza w praktyce? Jeśli stablecoin jest oparty na dolarze amerykańskim, to najczęściej wartość 1 coina jest utrzymywana na poziomie 1 USD.

„Łączna kapitalizacja globalnego rynku stablecoinów przekroczyła [1] we wrześniu 170 mld USD. Stablecoiny systematycznie zyskują zainteresowanie ze względu na swoją stabilność i szereg zastosowań także w świecie pozafinansowym. Tworzą pewien most pomiędzy światem kryptowalut a tradycyjnymi finansami, dzięki czemu mają większą szansę na adaptację także wśród osób ostrożnie lub sceptycznie podchodzących do kryptoaktywów” - mówi Gracy Chen, CEO giełdy kryptowalut Bitget.

Można stwierdzić, że w pewnym sensie stablecoiny stanowią cyfrowe odpowiedniki walut fiducjarnych. W pewnym sensie, ponieważ w procesie ich tworzenia nie biorą udziału banki centralne, ale firmy prywatne. Dzięki zaprojektowaniu w oparciu o stabilne tradycyjne aktywo, same odznaczają się stabilnością.

Jakie stablecoiny są najpopularniejsze?

Stablecoiny mogą być zabezpieczone tradycyjnymi walutami fiat w stosunku 1:1, kryptowalutami, które ze względu na zmienność wymagają nadmiarowego zabezpieczenia, lub działać algorytmicznie, bez fizycznego zabezpieczenia, gdzie algorytmy regulują podaż tokenów w celu utrzymania stabilnej ceny.

Zdecydowanie najpopularniejszym stablecoinem jest Tether (USDT), który pojawił się na rynku jako pierwszy. Obecnie jego całkowita wartość rynkowa przekracza 118 mld USD, co oznacza, że jego udział w całym rynku stablecoinów sięga niemal 70 proc [2]. Tokeny Tethera powiązane są z wartością dolara amerykańskiego w stosunku 1:1.

Do znanych stablecoinów należy także USD Coin (USDC). Jego wartość rynkowa sytuuje go na drugim miejscu wśród największych stablecoinów. Zadebiutował w 2018 r. i również jest w pełni zabezpieczony dolarem amerykańskim. Za jego powstanie odpowiada firma Circle, która podlega amerykańskiemu regulatorowi, a udział w zarządzaniu nią ma znana instytucja Goldman Sachs.

Trzecim stablecoinem, o którym warto wspomnieć, jest Dai (DAI). Jest to algorytmiczny stablecoin, który wykorzystuje blockchain Ethereum i jest zarządzany demokratycznie przez członków zdecentralizowanej organizacji MakerDAO.

Jak stablecoiny łączą kryptowaluty z tradycyjnymi finansami?

Stablecoiny oferują szereg zalet, dzięki którym nie tylko zyskały na popularności w świecie kryptowalut, ale także szeroko poza nim. Przede wszystkim umożliwiają dokonywanie szybkich i tanich transferów płatniczych. Klasyczny przelew bankowy jest najczęściej księgowany w ciągu dwóch dni, a pośrednicy pobierają za niego opłaty. W przypadku stablecoinów transferu środków można dokonać w ciągu chwili, nie ponosząc z tego tytułu dodatkowych kosztów..

To sprawia, że stablecoiny są także popularne w krajach zmagających się z problemami gospodarczymi i słabą walutą krajową. Przez swoje powiązanie z tradycyjnym światem finansów, stablecoiny są też przychylniej postrzegane przez przedstawicieli klasycznych instytucji finansowych. W 2020 r. JP Morgan poprzez dedykowanego JPM Coin dał swoich klientom możliwość realizacji natychmiastowych transferów zagranicznych, a Visa zaczęła stosować USDC do rozliczania transakcji z partnerami biznesowymi.

[1] bit.ly/3XXW0Dj
[2] https://tiny.pl/rp7bpytp

Źródło informacji: Bitget
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.10.2024, 08:00
Źródło informacji Bitget
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ