Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Polski Związek Motorowy (PZM) wkracza w świat sportów elektronicznych. Wiosną 2020 roku powołał do życia nową dyscyplinę – digital motorsport. Nazwa nie jest przypadkowa, tak bowiem w swoich strukturach Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) określa oficjalnie simracing (wirtualne wyścigi) i wszystkie aktywności z nim związane.
Projekt digital motorsport
Projekt realizowany przez PZM to przełomowe wydarzenie zarówno dla motorsportu, jak i sportu elektronicznego. Polska jest pierwszym krajem na świecie, który zorganizuje oficjalne mistrzostwa krajowe w digital motorsport, a zwycięzca otrzyma tytuł mistrza Polski na Gali Sportu Samochodowego PZM. Rywalizacja w simracingu wchodzi na zupełnie inny poziom i staje się pełnoprawną dyscypliną obok rajdów, rajdów terenowych, rallycrossu, wyścigów czy wyścigów górskich. Nad jej rozwojem będzie pracować Podkomisja Nowych Technologii GKSS PZM wspólnie z promotorem Ragnar Simulator. Świat zmienia się na naszych oczach, a my zmieniamy się wraz z nim.
„Bardzo się cieszę, że wraz z Ragnar Simulator wprowadzamy nową dyscyplinę - digital motorsport - realizowaną w randze Mistrzostw Polski. Ten przełomowy dla nas projekt inaugurujemy w roku jubileuszowym 70-lecia PZM. Wychodzi on naprzeciw nowym tendencjom, stanowi ekonomiczną formę rywalizacji sportowej, a jednocześnie – w obecnym czasie pandemii - pozwoli zawodnikom i fanom na prawdziwe ściganie” – powiedział Michał Sikora, prezes PZM.
Digital motorsport otwiera nowe możliwości młodym ludziom zainteresowanym sportem elektronicznym, a także wszystkim osobom, które z powodów finansowych nie mają żadnych szans na udział w klasycznym sporcie motorowym. Simracing stanowi nowatorską, drugą ścieżkę realizacji pasji, marzeń, ambicji sportowych i otwiera drogę do kariery. Odpowiada potrzebom młodego pokolenia i uzupełnia realne ściganie dając nowe możliwości treningowe, badawcze i biznesowe. O skali zjawiska przekonaliśmy się w bardzo trudnym czasie pandemii Covid-19.
„Projekt digital motorsport, który mamy przyjemność wspólnie rozwijać z Polskim Związkiem Motorowym, ma charakter długofalowy i skupia wokół siebie nie tylko działania esportowe. Naszą misją jest promowanie tradycyjnych wartości sportowych w cyfrowym świecie, umożliwienie rozwoju kariery zawodnikom, stworzenie fantastycznego widowiska dla kibiców oraz uświadamianie społeczeństwa do czego służą symulatory jazdy. Bardzo cieszy mnie podjęta inicjatywa” - skomentował Radosław Turek, CEO Ragnar Simulator.
Prolog MPDM – godzinny wyścig na Torze Poznań
Pierwszy event w ramach Mistrzostw Polski Digital Motorsport odbędzie się już 26 kwietnia 2020 r. o godzinie 13:30. Zostanie przeprowadzony w formie godzinnego wyścigu (Hour Race znanego z WSMP) na Torze Poznań z jednym wymuszonym pit stopem. Rywalizację poprzedzą 15-minutowe kwalifikacje. Kierowcy będą mogli wybrać jeden z trzech samochodów: Lamborghini Huracan GT3, Seat Leon TCR oraz Renault Clio Cup. Łącznie wystartuje 36 aut po 12 w danej kategorii. Wyścig nie jest zaliczany do klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski Digital Motorsport.
Liczba miejsc jest ograniczona, ponieważ w wyścigu weźmie udział aż 9 gości specjalnych. W wydarzeniu nie zabraknie utytułowanych kierowców zarówno ze świata realnego motorsportu, jak i simracingu. Promotor Ragnar Simulator zaprosił do rywalizacji między innymi:
• Bartłomieja Mireckiego – mistrza Europy Centralnej i wielokrotnego mistrza Polski,
• Nikodema Wierzbickiego – mistrza Polski Kia Platinum Cup 2019,
• Mariusza Miękosia – mistrza Polski klasy D4 +3500 2019,
• Jakuba Brzezińskiego – mistrza świata WTCR Esports 2019,
• Nikodema Wiśniewskiego - wicemistrza świata WTCR Esports 2019,
• Dominika Blajera – mistrza wyścigowego Polskiej Ligi Esportowej 2019,
• Damiana Lemparta – wicemistrza Polski klasy D4 2000 2017 i profesjonalnego simracera,
• Jakuba Charkota – wielokrotnego zwycięzcę rozgrywek simracingowych w Polsce,
• Miejsce dla gościa specjalnego.
Samochodem Lamborghini Huracan GT3 wystartują wszyscy profesjonalni simracerzy: Nikodem Wiśniewski i Kuba Brzeziński z zespołu Williams Esports, Dominik Blajer i Jakub Charkot reprezentujący Triton Racing oraz Damian Lempart. Stawkę uzupełni Mariusz Miękoś, który w „realu” ściga się Lamborghini Huracanem ST EVO. W klasie GT3 zostaje 6 wolnych miejsc.
Udział Seatem Leonem TCR zapowiedzieli Bartłomiej Mirecki z BM Racing Team i Nikodem Wierzbicki. Jeszcze jedno miejsce w hiszpańskim kompakcie zostawiamy dla gościa, którego utrzymamy w tajemnicy. Z prekwalifikacji do Seata Leona może więc awansować 9 osób.
Natomiast klasę Renault Clio Cup zostawiamy całkowicie otwartą. Aż 12 osób z prekwalifikacji może wystartować tym autem w prologu Mistrzostw Polski Digital Motorsport. To świetna okazja, aby zakwalifikować się do przełomowego wyścigu.
Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest zakwalifikowanie się do niedzielnego wyścigu w prekwalifikacjach (forma Hot Lap). Serwery będą dostępne od 17.04.2020, godz. 18:00 do 24.04.2020, godz. 22:00. Organizatorzy przewidzieli osobne serwery dla każdego samochodu.
W rywalizacji może wziąć udział każdy kto posiada grę Assetto Corsa na PC i wypełnieni formularz zgłoszeniowy. Po otrzymaniu zgłoszenia organizator wysyła na maila instrukcję, regulamin, informacje o serwerach oraz potrzebne pliki do zainstalowania. Link do formularza zgłoszeniowego: https://bit.ly/2RF2fub
Zapraszamy do rywalizacji nie tylko simracerów, ale również zawodników WSMP, GSMP, Rallycross oraz RSMP. Dobra zabawa gwarantowana!
Transmisja na żywo z wyścigu zostanie przeprowadzona na kanale Polskiego Związku Motorowego na Facebooku w niedzielę 26 kwietnia o godzinie 13:30. Do zobaczenia na torze i przed ekranami!
Harmonogram prologu MPDM – Tor Poznań
Prekwalifikacje
Data: od 17.04.2020, godz. 18:00 do 24.04.2020, godz. 22:00
Lokalizacja: Tor Poznań
Samochody: Lamborghini Huracan GT3, Seat Leon TCR, Renault Clio Cup
1 serwer dla 1 samochodu
Wyścig
Data: niedziela 26.04.2020, godzina 13:30
Kwalifikacje: 15 minut
Wyścig: 60 minut
Lokalizacja: Tor Poznań
Samochody: Lamborghini Huracan GT3 (12), Seat Leon TCR (12), Renault Clio Cup (12)
Stream LIVE
Dodatkowe informacje:
www.facebook.com/pzmpl
www.pzm.pl
www.facebook.com/RagnarSimulator
www.ragnarsimulator.com
Autor wirtualnego Toru Poznań – Krzysztof Szymikowski
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.04.2020, 19:57 |
Źródło informacji | Polski Związek Motorowy |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu