Newsletter

Święta przy stole i sylwester w domu. Branża ma powody do niepokoju, a turyści w czym wybierać

12.12.2022, 09:39aktualizacja: 12.12.2022, 15:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pixabay (1)
Pixabay (1)
W nadszarpniętych wydatkami portfelach Polaków najwyraźniej brakuje pieniędzy na grudniowe wyjazdy. „Rezerwacji noworocznych jest aż sześć razy mniej niż w zeszłym roku. Do tego dochodzi dziesięcioprocentowy spadek w rezerwacjach na święta. To nie będzie grudzień marzeń dla polskiej branży turystycznej” – wynika z raportu Noclegi.pl.

Chociaż średnia cena rezerwacji świątecznych względem 2021 roku wzrosła aż o 40% z 89 złotych za osobę za noc do 124 zł za osobę za noc, to liczba rezerwacji na ten czas nie spadła aż tak znacząco, bo o 10%. Polacy tradycyjnie wybiorą się w tym czasie do Zakopanego, Gdańska, Sopotu czy Krakowa.

„Znacznie bardziej niepokoją dane dotyczące okresu noworocznego, bo to wyjazdy sylwestrowe zawsze stanowiły trzon grudniowych przychodów właścicieli obiektów – alarmuje Natalia Jaworska, ekspert platformy Noclegi.pl. – Rezerwacji na ten czas mamy aż sześć razy mniej niż w zeszłym roku. To dramatyczny spadek i bardzo zły sygnał dla branży, tym bardziej, że nic nie wskazuje na to, żeby początek roku pozwolił nadrobić straty. Na dziś mamy dziesięć razy mniej rezerwacji na ferie niż w analogicznym okresie 2021 roku” – podkreśla.

Pomimo rosnących cen prowadzenia działalności hotelarze próbują walczyć o sylwestrowych gości cenami, które w przeciwieństwie do tych świątecznych, utrzymują się na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego i wzrosły o 5%. Tymczasem nawet układ kalendarza nie zachęca do wyjazdu. Sylwester wypada w sobotę i nie każdy może pozwolić sobie na przedłużenie noworocznego weekendu. Widać to w długości rezerwacji, która względem zeszłego roku skróciła się ze średnio 3-4 nocy do 2-3 nocy.

„Wpisuje się to wyraźnie w trend, który zaobserwowaliśmy już w sezonie letnim. Polacy, nie chcąc zrezygnować całkowicie z wyjazdów, obniżają ich koszty przez skracanie pobytów – tłumaczy Natalia Jaworska.

A jak się kształtują ceny wyjazdów noworocznych? Najwięcej rezerwacji odnotowano w apartamentach, pensjonatach i hotelach. Chętni na wyjazd do apartamentu muszą liczyć się w tym czasie ze średnim wydatkiem 100 złotych za osobę za noc. Z kolei wypoczynek w pensjonacie to średnio 104 złote za osobę za noc. Najdroższy jest nocleg w hotelu, gdzie średnio zapłacić trzeba 116 zł za osobę za noc, co przy wyjeździe dla czteroosobowej rodziny na dwa dni daje średnio 1142 złotych. Szukający oszczędności mogą rozważyć zatrzymanie się w hostelu, gdzie średnia cena wynosi 81 złotych za osobę za noc.

Najczęściej wybierane miejscowości są od lat praktycznie niezmienne. W TOP 5 znalazły się w tym sezonie Zakopane, Gdańsk, Wisła, Kraków i Szklarska Poręba.

W najpopularniejszym od lat Zakopanem średnia cena wzrosła w stosunku do 2021 roku ze 116 złotych na 128 złotych za osobę za noc. Taniej jest natomiast w Wiśle, gdzie względem zeszłego roku odnotowano spadek ze 110 złotych na 86 złotych za osobę za noc.

KONTAKT:
Natalia Jaworska
Noclegi.pl
tel. kom.: +48 574 94 99 80

Źródło informacji: Noclegi.pl

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.12.2022, 09:39
Źródło informacji Noclegi.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii