Newsletter

Systemy rowerów miejskich pod ekspercką lupą - ranking Dadelo.pl

29.05.2018, 14:08aktualizacja: 29.05.2018, 14:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ranking Systemów Rowerów Miejskich – wyniki
Ranking Systemów Rowerów Miejskich – wyniki
W ubiegłym tygodniu na specjalistycznym blogu Dadelo.pl pojawił się Ranking Systemów Rowerów Miejskich. Eksperci przeanalizowali sytuację w 25 miastach, biorąc pod uwagę istotne dla tego zagadnienia parametry, takie jak: liczba stacji i rowerów, ilość użytkowników zapisanych w systemie, ceny, liczbę wypożyczeń, długość sezonu i dodatkowe udogodnienia.

W każdej z 7 kategorii przyznawane były punkty, które następnie sumowano. Generalnym zwycięzcą zostało miasto, które łącznie zebrało największą ilość punktów, choć w poszczególnych konkurencjach prym wiodły różne ośrodki. Dane pochodzą z oficjalnych stron systemów rowerów publicznych, bezpośrednio od ich operatorów oraz od urzędów miast.

Niekwestionowanym liderem całego rankingu została Warszawa, która na 155 możliwych punktów zdobyła ich aż 141. Stołeczny system rowerów miejskich Veturilo bez wątpienia może być inspiracją dla innych ośrodków. W niemal wszystkich kategoriach zajmował on czołowe pozycje, ustępując pola jedynie w zestawieniu „średnia ilość wypożyczeń przypadająca na jedną osobę zapisaną w systemie”. Na ten wynik wpływ miał zapewne fakt, iż jest to miasto z największa zapisaną w systemie liczbą mieszkańców. Warszawa zajęła w tej kategorii 1. miejsce z 35% ludności zarejestrowanej jako użytkownicy rowerów publicznych. W stolicy mamy też najwięcej stacji przypadających na 1 km2, możliwość wypożyczenia rowerów elektrycznych, dziecięcych i tandemów, a ceny są zadowalająco niskie. W klasyfikacji generalnej najgorzej wypadły: Ostrów, Szczecinek i Rzeszów.

W ważnej kategorii „ilość mieszkańców przypadających na jeden rower” najlepszy był Konstancin Jeziorna z liczbą 286 mieszkańców, Warszawa tuż za nim - 331. Dla porównania ostatni w tej kategorii Ostrów ma 3626 mieszkańców przypadających na jeden rower.

Krakowskie Wavelo zdeklasował konkurentów w średniej ilości wypożyczeń przypadającej na jedną osobę zapisaną w systemie. Wpływ na to bez wątpienia ma korzystna oferta abonamentów oraz sezon, trwający cały rok. Jest to jedyne miasto w Polsce, które udostępnia rowery miejskie przez 12 miesięcy.

Więcej na temat Rankingu Systemów Rowerów Miejskich.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.05.2018, 14:08
Źródło informacji Dadelo.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ