Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Po środowym wystąpieniu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który wziął udział w debacie z europejskimi samorządowcami w Parlamencie Europejskim, głos zabrali przewodniczący pięciu grup politycznych Europejskiego Komitetu Regionów. Szef grupy Przymierze Europejskie (EA) Stanisław Szwabski, który jest gdyńskim radnym, podkreślił, że Europa stoi obecnie w obliczu wielkich wyzwań i zagrożeń.
"Aktualnie w wielu państwach Europy obserwujemy wzrost nastrojów antyeuropejskich. Dzieje się tak pomimo oczywistych korzyści, jakie te państwa odnoszą z członkostwa w Unii Europejskiej" - zaznaczył Szwabski. Dodał, że żadne z tych państw nie jest w stanie skuteczniej rozwiązywać swoich problemów w pojedynkę.
Według niego politycy dla realizacji doraźnych interesów politycznych upowszechniają idee nacjonalizmu, podważając dorobek europejskich społeczeństw. „Działania te, szczególnie wobec rzeczywistych problemów, którym musimy teraz zaradzić, mogą zagrozić integralności Unii” - w swoim wystąpieniu Szwabski skrytykował Europejską Politykę Sąsiedztwa.
"Partnerstwo Wschodnie, a szczególnie Unia dla Śródziemnomorza, to pasmo porażek. Brakuje nam konsekwencji, determinacji, a także środków adekwatnych do dramatycznego rozwoju wypadków. Unii Europejskiej brakuje szczodrości, co szczególnie widać w odniesieniu do Ukrainy" - podkreślił.
Zdaniem polskiego przedstawiciela KR-u, aktywne rozwiązywanie problemów uchodźców, problemów ISIS w Syrii i Iraku oraz problemów rozwojowych w wielu krajach bliższego i dalszego sąsiedztwa, wymaga znacznie większych środków, bardziej intensywnych programów pomocowych. Jak zaznaczył, trudno przyjąć do wiadomości, "że nas na to nie stać". "Zamykanie oczu na rzeczywistość może w niedługiej przyszłości okazać się dużo bardziej kosztowne" - uważa Szwabski.
Gdyński radny zaapelował, by Unia Europejska wykorzystała wszystkie dostępne mechanizmy dla osiągnięcia celów polityki sąsiedztwa oraz opanowania kryzysu migracyjnego. "Kontrola granic, wsparcie dla krajów utrzymujących obozy uchodźców, opanowanie konfliktów, będących źródłem zjawisk migracji to są działania priorytetowe" - zaznaczył.
Obecnie w Komitecie Regionów działa pięć grup politycznych: Europejska Partia Ludowa (PPE), Partia Europejskich Socjalistów (PES), Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), Przymierze Europejskie (EA) oraz Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR).
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.02.2016, 18:13 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu