Newsletter

Szkoła Liderów Miast - pomysł na rozwiązanie problemów społeczności lokalnych

04.02.2018, 09:42aktualizacja: 04.02.2018, 09:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Mieszkamy drzwi w drzwi, codziennie się mijamy, ale nie znamy się wzajemnie, a to negatywnie wpływa choćby na poczucie naszego bezpieczeństwa. Chcemy to zmieniać” - mówili w piątek w Legionowie uczestnicy programu Szkoła Liderów Miast, który działa w kilku miastach w Polsce. W ramach inicjatywy, 34 młodych lokalnych liderów diagnozuje największe problemy w swoich miejscowościach, a następnie, we współpracy z samorządem i biznesem, pracuje nad ich rozwiązaniami.

W tym roku program działa w Ełku oraz Legionowie - właśnie tu, w piątek, miało miejsce spotkanie samorządowców, przedstawicieli programu i jego fundatorów.

„Intuicyjnie albo historycznie potrzebujemy mądrego silnego przywództwa. Chcemy przewodzić, a nasze tradycyjne szkoły do tego nie przygotowują. W życiu politycznym czy lokalnym potrzebujemy zaangażowanych przywódców, bo często jeden skuteczny lider może zmieniać oblicze całych narodów” - powiedział prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, otwierając spotkanie. „Są gminy, które mają świetne położenie, świetne uzbrojenie, a mimo to borykają się z wieloma problemami, bo zapominają o zasobie ludzkim, na który w dzisiejszej rzeczywistości trzeba postawić” - dodał.

W ub.r. liderzy ze „Szkoły Liderów Miast” pracowali w Mielcu. Wśród bolączek tego miasta zdiagnozowali m.in.: odpływ młodzieży, brak zaangażowania lokalnego biznesu w sprawy społeczne i niemożność rozwoju młodych przedsiębiorców - twórców lokalnych start-upów.

„Każdy z tych problemów był określony i rozpracowany. Dokładnie to samo dzieje się teraz w Legionowie i w Ełku. Obie grupy są na etapie diagnozy lokalnych problemów społecznych” - powiedziała PAP Iwona Ciećwierz z Fundacji Szkoły Liderów.

Do czego doprowadziły działania „Szkoły Liderów” w Mielcu? „Zainaugurowano m.in. Tydzień Sąsiada - dni integracji sąsiedzkiej. Wydarzenia, które dzieją się na kolejnych osiedlach, nie muszą być spektakularne, ale ściągają najbliższą ekipę sąsiedzką i zachęcają do tego, by ludzie ze sobą rozmawiali, integrowali się i pomagali sobie wzajemnie. To wzmacnia poczucie bycia we wspólnocie” - powiedziała Iwona Ciećwierz.

Jak tłumaczyła, rozwiązanie problemu odpływu młodych ludzi z Mielca miało inny charakter. „Stworzono Kartę Młodego Mielczanina. To projekt, który wynagradza za aktywność młode osoby, za wolontariat, za zdobytą pierwszą pracę w mieście. Karta pozwala do odbioru za to wszystko benefitów, np. zniżek na basenie lub w kinie. Karta to również dowód dla przyszłego pracodawcy, że dana osoba jest związana z miastem” - tłumaczyła Ciećwierz.

Uczestnicy programu spotykają się na warsztatach ze specjalistami z różnych dziedzin i starają się wypracować skuteczne rozwiązania dla swoich miast w różnych obszarach. Dotychczas odbyło się 5 warsztatów (ponad 100 godzin szkoleniowych), a program potrwa do końca kwietnia br.

Prezes Fundacji Szkoły Liderów, Katarzyna Czayka-Chełmińska, powiedziała, że Polska potrzebuje tego, „by ludzie na różne sposoby się ze sobą łączyli”. „My łączymy się między samorządem, organizacją pozarządową i biznesem. Dzięki tym różnorodnym, i często nieoczywistym połączeniom, ma szanse powstać coś innowacyjnego” - dodała.

Fundatorem programu jest Fundacja Veolia Polska. Jak powiedział członek zarządu Veolia Energia Warszawa, Dariusz Zawisza, firma przywiązuje wagę do współpracy wektorowej z samorządami i organizacjami pozarządowymi, wspierając inicjatywy, które mają na celu zrównoważony rozwój miast. „Wierzymy, że połączenie liderów z dziedziny biznesu, działaczy społecznych, samorządowych - ma wielką moc” - podkreślił.

Program „Szkoła Liderów Miast” to edukacyjny program wzmacniania kompetencji miejskich liderów z uwzględnieniem lokalnej diagnozy i interesów społeczności. Program za cel stawia sobie umożliwienie współpracy liderów z różnych sektorów i zachęcanie ich do działań na rzecz rozwoju miasta, w którym funkcjonują.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 04.02.2018, 09:42
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ