Pobierz materiał i Publikuj za darmo
We wtorek w Krasiczynie k. Przemyśla (Podkarpackie) rozpoczęły się zajęcia II Uniwersytetu Letniego Instytutu Felczaka. Tegoroczna edycja potrwa do czwartku.
„Tutaj Polacy i Węgrzy, blisko 400 młodych osób, otrzymują nie tyle dawkę wiedzy o obu krajach, ale podczas Uniwersytetu Letniego próbujemy też pokazać jakie mamy problemy jako Węgrzy, jako Polacy i jako Europa Środkowa. Jakie są ewentualnie możliwości ich rozwiązania. Jakie czekają nas wyzwania” – powiedział PAP Szymanowski. Dodał, że „w ten sposób te młode osoby uczą się nie tylko wiedzy, ale też pewnego sposobu myślenia o świecie, który ich otacza”.
Szymanowski zaznaczył, że „nie ma nic ważniejszego niż spotkanie osobiste”. „Zwłaszcza osób młodych, studentów, przyszłych dziennikarzy, przyszłych politologów, być może przyszłych polityków, którzy już się angażują. Będąc jeszcze studentami, albo świeżo po studiach, są zainteresowani Polską albo Europa Środkową" – wyjaśnił dyrektor instytutu.
Szymanowski ma nadzieje, że m.in. działania Uniwersytetu Letniego pomogą "we wzajemnym zrozumieniu się" i zintensyfikują współpracę polsko-węgierską. "Jest bardzo duża przychylność Węgrów. Według badań, połowa chce zacieśnienia współpracy z Polską i Polakami, a jednocześnie spada chęć przyjazdu do Polski i spada wiedza o Polsce" - zauważył.
W środę zaprezentowane zostaną najnowsze badania węgierskiej opinii publicznej na temat Polski. W tym dniu zaplanowano także dyskusje na temat inicjatywy Trójmorza oraz Unii Europejskiej. Również w środę odbędzie się dyskusja „Internet: Nośnik kultury czy anty-kultury?”.
Natomiast wśród czwartkowych gości II Letniego Uniwersytetu Instytutu Felczaka będą m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oraz węgierska wiceminister zasobów ludzkich Boglárka Illés. W czwartek zaplanowano też dyskusje „Zjawisko +fake news+. Czym jest i jak się przed nim bronić?”.
Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka zajmuje się współpracą polsko-węgierską. Powstał w 2018 roku. Patronuje działaniom badawczym i publicystycznym, prowadzi program stypendialny i translatorski oraz program nauczania języka polskiego. Na Węgrzech działa partnerska Fundacja im. Wacława Felczaka, powołana w 2018 przez rząd węgierski.
Wacław Felczak był polskim historykiem, znawcą tematyki węgierskiej i środkowoeuropejskiej, żołnierzem polskiego Państwa Podziemnego.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.08.2019, 11:48 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
W 2024 roku pociągami PKP Intercity podróżowało 78,5 mln pasażerów
W ubiegłym roku PKP Intercity zanotowało rekordową liczbę pasażerów - 78,5 mln i szacuje, że w 2025 roku z jego usług skorzysta ponad 83,5 mln osób. Pasażerowie pociągów dalekobieżnych najczęściej w 2024 roku wybierali trasy między Warszawą a Trójmiastem, Krakowem, Łodzią, Poznaniem i Lublinem. Przewoźnik oferuje 505 połączeń międzymiastowych.- 31.01.2025, 15:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Baker McKenzie: przepisy dotyczące przejrzystości wynagrodzeń pomogą zmniejszyć lukę płacową
Nowe przepisy dotyczące przejrzystości wynagrodzeń powinny zmniejszyć nierówności w zarobkach kobiet i mężczyzn, choć ich wdrożenie może stanowić wyzwanie dla wielu polskich firm, twierdzą prawnicy kancelarii Baker McKenzie. Zgodnie z dyrektywą unijną, pracodawcy zaraportują dane o luce płacowej, a jeśli wyniesie ona 5 proc. lub więcej bez obiektywnego uzasadnienia, będą musieli przeprowadzić wspólną ocenę płac z przedstawicielami pracowników.
- 31.01.2025, 10:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Baker McKenzie
-
Image
Trzeci salon rowerowy spółki Dadelo S.A. otworzy się już 1 lutego
W sobotę 1 lutego otwarty zostanie trzeci salon stacjonarny CentrumRowerowe.pl. Sklepy należą do Dadelo S.A., spółki notowanej na warszawskiej giełdzie, której główną działalnością jest sprzedaż rowerów, części i akcesoriów rowerowych online. Tym razem na lokalizację sklepu wybrane zostało Trójmiasto, a dokładniej Morski Park Handlowy w Gdańsku. Otwarcie kolejnego obiektu jest realizacją długofalowej strategii, która zakłada uruchomienie sieci 7 salonów stacjonarnych do 2027 roku.- 31.01.2025, 09:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Oponeo
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ