Newsletter

Trina Solar wspiera transformację energetyczną w Uzbekistanie

17.05.2023, 16:12aktualizacja: 17.05.2023, 16:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/Trina Solar Energy Development Pte. Ltd.
PR Newswire/Trina Solar Energy Development Pte. Ltd.

TASZKENT, Uzbekistan, 17 maja 2023 r. /PRNewswire/ -- Firma Trina Solar, czołowy międzynarodowy producent fotowoltaiki oraz kompleksowych i inteligentnych rozwiązań energetycznych, wspiera transformację energetyczną Uzbekistanu.

Plan energetyczny Uzbiekistanu na lata 2020-2030 przewiduje wzrost mocy energii ze słońca o kolejnych 5GW.

Mimo że w Uzbekistanie średnio 330 dni w roku jest słonecznych, obecny udział energii ze słońca w strukturze energetycznej kraju nie wynosi nawet jednego procenta. Dane Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency) pokazują jednak, że Uzbekistan odnotowuje silny wzrost w tym sektorze. W 2020 r. z energii słonecznej pozyskano tylko 4 MW. W 2021 r. było to już 10 MW, a w minionym roku 253 MW.

Za skokowy wzrost, jaki miał miejsce w 2021 r., odpowiada elektrownia słoneczna Uzbekistan Navoi o mocy 100 MW, która korzysta z pionowych systemów nadążnych (trackerów).

Komentarz Todda Li, prezesa Trina Solar w regionie Azji-Pacyfiku:

„Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię przy jednoczesnym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, Uzbekistan musi kontynuować dywersyfikację energetyczną oraz wdrażać rozwiązania do pozyskiwania energii ze źródeł alternatywnych takich jak słońce. - Rynek energii słonecznej w Uzbekistanie wciąż ma sporo niewykorzystanego potencjału, choć cały czas też rośnie. Uważamy, że nasze wiodące innowacyjne moduły solarne, systemy nadążne i zintegrowane rozwiązania mogą wypełnić tę lukę”.

W porównaniu do innych państw poziom mocy z energii słonecznej w Uzbekistanie wciąż jest niski. Jak wynika z danych IRENA, w sąsiednim Kazachstanie wskaźnik ten na koniec roku 2022 wyniósł 2031 MW.

W raporcie IRENA pt. „Solar Energy Policy in Uzbekistan: A Roadmap” („Polityka Uzbekistanu w obszarze energii słonecznej: plan działania") wskazano, że istnieją państwa o mniejszym nasłonecznieniu niż Uzbekistan, np. Chiny czy Grecja, w których udział źródeł słonecznych w strukturze zużycia energii jest wyższy.

Według autorów raportu różnica ta wynika z szeregu istniejących w Uzbekistanie barier, które utrudniają realizowanie ambicji w obszarze energii odnawialnych. Pierwszą z nich jest nadmierne poleganie na własnych rezerwach paliw kopalnych. Szacuje się, że do roku 2030 populacja Uzbekistanu wzrośnie o 3 miliony osób do poziomu 37 milionów, powodując wzrost zapotrzebowania na energię. Biorąc pod uwagę obecną dynamikę zużycia energii, w ciągu niecałej dekady deficyt energetyczny w tym państwie może wynieść 65% całkowitego zapotrzebowania. Zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania wymagać będzie modernizacji systemu energetycznego oraz wzrostu produkcji o 70-75%.

Chcąc w pełni wykorzystać swój potencjał solarny, Uzbekistan musi realizować inwestycje z wykorzystaniem dachów i terenów niezabudowanych. Jako jeden z czołowych międzynarodowych producentów fotowoltaiki oraz kompleksowych i inteligentnych rozwiązań energetycznych Trina Solar może zaspokoić potrzeby szeregu segmentów rynku Uzbekistanu - mieszkalnego, handlowo-przemysłowego oraz elektrowni.

Trina Solar oferuje moduły fotowoltaiczne z ogniwami typu-n i typu-p dla różnych inwestycji solarnych. Kolejnym czynnikiem zwiększającym ilość mocy wytwarzanej przez moduł jest nowa technologia ogniw typu-n. Stworzony przez Trina Solar nowy moduł dwustronny Vertex N NEG21C.20 to moduł wysokiej mocy. Charakteryzuje się on maksymalną wydajnością na poziomie 22,4% oraz mocą wyjściową 695 W, zmniejszając wyrównany koszt energii (LCOE) oraz koszt BOS. Moduły typu-p zastosowano natomiast m.in. w modelach Vertex DEG21C.20 i Vertex DEG20C.20. W Vertex DEG21C.20 zastosowano dwustronny, podwójnie oszklony moduł typu-p z ogniwami 210 mm. Osiąga on moc wyjściową 665W i wydajność do 21,4%. Vertex DEG20C.20 to dwustronny, podwójnie oszklony moduł, który zapewnia wydajność sięgającą 21,4% oraz moc wyjściową 605 W. Klienci mogą dobrać technologię odpowiednio do potrzeb danej inwestycji.

Zarówno moduły typu-n, jak i typu-p wykorzystują technologię 210, ogniwa słoneczne o długości 210 mm, które mają większą moc niż wcześniejsze ogniwa słoneczne. Moduły wykorzystują najnowocześniejsze technologie, takie jak wieloszynowa dla większej absorpcji światła, nieniszcząca technologia cięcia i hermetyzacja o wysokiej gęstości w celu optymalizacji wydajności modułu.

Trina Solar to również jedyny producent oryginalnego wyposażenia (OEM), który jednocześnie wytwarza systemy nadążne - tym samym firma może oferować je w pakiecie z modułami.

Do sprzedaży trafił też właśnie pionowy system nadążny drugiej generacji Vanguard. Stanowi on udoskonaloną wersję jednosilnikowego poprzednika. System dysponuje trzema silnikami napędowymi, co pozwoliło na znaczne ograniczenie liczby elementów mechanicznych, a tym samym przyspieszenie i uproszczenie montażu, jak również zmniejszenie kosztów konserwacji.

Pionowy system nadążny Vanguard posiada konstrukcję odporną na trudne warunki atmosferyczne, w tym na skrajnie wysokie i niskie temperatury, jakimi charakteryzuje się klimat Uzbekistanu. Mniejsza długość i większa szerokość pionowego systemu nadążnego TrinaTracker w połączeniu z opatentowanymi łożyskami kulkowymi umożliwia jego zastosowanie na typowych dla Uzbekistanu terenach o nierównym ukształtowaniu powierzchni.

Nowej generacji pionowy system nadążny Vanguard przeszedł również kompleksowe badania aerodynamiczne. Podobnie do poprzednika ma on małą liczbę pali - tylko siedem na tracker - co przekłada się na niższe koszty BOS. Z kolei funkcje takie jak algorytm „Super Track” czy „Trina Smart Cloud” usprawniają funkcjonowanie systemu, maksymalizując wydajność energetyczną modułu. Trackery są kompatybilne z modułami dwustronnymi ultra-wysokiej mocy, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wyższej mocy wyjściowej oraz lepszego zwrotu z inwestycji.

Trina Solar

Spółka Trina Solar, założona w 1997 roku, jest światowym potentatem w dziedzinie fotowoltaiki i inteligentnych rozwiązań energetycznych. Firma zajmuje się badaniami i rozwojem produktów z sektora fotowoltaicznego, ich produkcją i sprzedażą; realizacją inwestycji fotowoltaicznych, farm w formule EPC, usługami obsługi i konserwacji (O&M); rozwojem i sprzedażą mikrosystemów inteligentnych i wieloenergetycznych systemów uzupełniających, jak również obsługą chmur obliczeniowych. W 2018 roku Trina Solar wprowadziła na rynek markę Energy IoT, założyła - wraz z wiodącymi przedsiębiorstwami i instytutami badawczymi w Chinach i na całym świecie - organizację Trina Energy IoT Industrial Development Alliance oraz powołała New Energy IoT Industrial Innovation Center. Dzięki tym działaniom Firma jest oddana współpracy ze swoimi partnerami w celu zbudowania ekosystemu internetu przedmiotów w energetyce oraz opracowania platformy innowacyjnej do badania internetu przedmiotów w dziedzinie nowej energii, dążąc do osiągnięcia pozycji lidera w dziedzinie globalnej inteligentnej energii. W czerwcu 2020 roku Trina Solar zadebiutowała na szanghajskiej giełdzie STAR Market.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.trinasolar.com

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1977908/Image_Logo.jpg 

Źródło: Trina Solar Energy Development Pte. Ltd.

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.05.2023, 16:12
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ