Newsletter

Trwa nabór do pierwszej edycji Europejskiej Inicjatywy Miejskiej

21.11.2022, 15:26aktualizacja: 21.11.2022, 15:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EUI
EUI
Do 19 stycznia 2023 r. potrwa nabór wniosków do nowej edycji unijnej Europejskiej Inicjatywy Miejskiej, która finansuje innowacyjne działania miejskie. Z budżetu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na realizację inicjatywy w okresie 2021-2027 przeznaczonych zostało 450 mln euro.

Europejska Inicjatywa Miejska (EUI) jest kontynuatorem inicjatywy Urban Innovative Actions z okresu programowania 2014-2020. EUI jest podstawowym unijnym narzędziem wspierania miast każdej wielkości, budowania potencjału i wiedzy, wspierania innowacji oraz opracowywania możliwych do przenoszenia i skalowalnych innowacyjnych rozwiązań dla wyzwań miejskich o znaczeniu dla całej Unii.

Na jej realizację w okresie 2021-2027 przeznaczonych zostało 450 mln euro z budżetu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Pieniądze te mogą być wydane na tworzenie i oferowanie możliwości oraz środowiska do wdrażania odważnych strategii miejskich. Dofinansowane projekty  przetestują  nowe rozwiązania, techniki i modele planowania, budując potencjał i dzieląc się wiedzą w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

Tematem pierwszego naboru jest Nowy Europejski Bauhaus. Zgłaszane projekty mogą dotyczyć między innymi: zachowania i przekształcania dziedzictwa kulturowego, rewitalizacji i regeneracji przestrzeni miejskich, budowy i renowacji w duchu cyrkularności oraz neutralności węglowej oraz adaptacji i przekształcania budynków pod kątem przystępnych cenowo rozwiązań mieszkaniowych.

O finansowanie mogą ubiegać się tylko miasta w partnerstwie z szerokim gronem interesariuszy. Każdy z finansowanych projektów musi zaprosić do partnerstwa trzy tzw. miasta transferowe, pochodzące z trzech różnych krajów UE.

Każdy projekt może otrzymać współfinansowanie w wysokości do 5 mln euro, z możliwością finansowania infrastruktury. Maksymalny poziom współfinansowania wynosi 80 proc. Na realizację projektów wyznaczono okres nie dłuższy niż 3,5 roku.

Więcej informacji o naborze oraz dokumenty dla zainteresowanych aplikowaniem dostępne są na TEJ STRONIE.

Kolejny nabór oraz jego temat zostanie ogłoszony wiosną 2023 r. w trakcie marcowego Forum Miast w Turynie. Trzeci powinien zostać rozpisany pod koniec 2023 r. lub na początku 2024 r., natomiast ostatni, czwarty nabór, w 2024 r. Tematy za każdym razem wybierane i komunikowane będą przez Komisję Europejską.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.11.2022, 15:26
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ