Newsletter

Trzecia edycja wiedeńskiego bonu naprawczego zakończona sukcesem

07.12.2021, 11:04aktualizacja: 07.12.2021, 11:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© Stadt Wien Umweltschutz
© Stadt Wien Umweltschutz
Kolejna edycja popularnej akcji bonów naprawczych w Wiedniu została zakończona sukcesem. Stolica Austrii przeznaczyła na nią kolejne 570000 euro, aby zachęcić mieszkańców do naprawiania zepsutych przedmiotów zamiast automatycznego wyrzucania ich na śmietnik. Inicjatywa, która w kolejnych odsłonach będzie realizowana do 2023 roku, przynosi korzyści całej gospodarce i pomaga środowisku.

„Reparaturbon” miasta Wiednia, czyli program bonów naprawczych, cieszy się niesłabnącą popularnością. Bony, które można było pobrać ze strony internetowej projektu, przeznaczone są na naprawę zepsutych przedmiotów i urządzeń gospodarstwa domowego do maksymalnej kwoty 100 euro. Celem akcji jest zmniejszenie ilości produkowanych, niepotrzebnych odpadów, a wiedeńska gospodarka korzysta z tego pomysłu. „Zainteresowanie mieszkańców, aby dać uszkodzonym przedmiotom drugą szansę, nie słabnie!” - mówi zadowolony członek zarządu miasta ds. klimatu Jürgen Czernohorszky. Od rozpoczęcia kampanii jesienią 2020 roku eksperci naprawili około 32000 przedmiotów, dzięki czemu udało się zredukować emisję dwutlenku węgla o około 770 ton.

Ponieważ budżet przeznaczony na finansowanie został już wyczerpany, zakończono trzeci okres kampanii. Planowana jest kontynuacja projektu w zależności od rozszerzenia tego wyjątkowego programu naprawczego na całą Austrię, „który, miejmy nadzieję, będzie bazował na udanym modelu wiedeńskim”, mówi Czernohorszky.

Ale nie tylko w kraju - bon naprawczy przyciągnął również uwagę na arenie międzynarodowej. Wiedeńska inicjatywa została nominowana przez ogólnoeuropejskie jury do nagrody „Innovation in politics award” jako jeden z dziesięciu najlepszych projektów w Europie w kategorii ochrony środowiska, a amerykańskie miasto Portland opracowało swój własny program promocji napraw oparty na wiedeńskim modelu.

Projekt „Reparaturbon” trwa oficjalnie do 2023 roku, a całkowity budżet przeznaczony na ten cel przez stolicę Austrii wynosi 1,6 mln euro.

Źródło informacji: Eurocomm-PR

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.12.2021, 11:04
Źródło informacji Eurocomm-PR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.